Děti mají vždy právo na část z hodnoty dědictví. Vydědit je není snadné

Názor
Způsob řešení dědictví je nedílnou součástí právní ochrany majetku a péče o majetek obecně. Pokud zůstavitel nezanechá závěť, bude totiž jeho pozůstalost rozdělena podle zákona. Děti – a případně i jejich potomci – jsou tzv. nepominutelnými dědici.
Pokud nepominutelný dědic nebude uveden v závěti, ale nebudou splněny podmínky k jeho vydědění, bude mít nárok na povinný díl. Nemůže ale požadovat žádné věci z pozůstalosti, ostatní dědicové jej mohou pouze vyplatit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mají tak zákonem stanovený minimální podíl na dědictví. Nárok na něj ztratí jen v případě vydědění, které ale lze ve skutečnosti realizovat poměrně obtížně. Při sepisování závěti nebo jiných pořízení pro případ smrti s cílem dobře právně ochránit svůj majetek je třeba na nepominutelné dědice pamatovat.

Děti totiž musí vždy dostat zákonem stanovený minimální díl, který u nezletilých potomků činí tři čtvrtiny a u zletilých vždy jednu čtvrtinu jejich zákonného dědického podílu. Nelze to ani v závěti jinak omezit nějakými podmínkami nebo pouze uvedením vůle zůstavitele. Zákon je v tomto případě velmi přísný a vydědění je v praxi obtížně realizovatelné.

PSALI JSME:
Manželku vydědíte snadno, s dětmi je to složitější

K vydědění může teoreticky dojít jen v případě zákonem stanovených důvodů:

• potomek neposkytl potřebnou pomoc v nouzi,
potomek neprojevuje o zůstavitele opravdový zájem,
• potomek byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze nebo spáchal úmyslný trestný čin proti zůstaviteli (rodiči), jeho předku, potomku nebo manželu,
• potomek spáchal zavrženíhodný čin proti zůstavitelově poslední vůli (zůstavitele k ní donutil, lstivě svedl, překazil ji, zatajil, zfalšoval, podvrhl nebo úmyslně zničil), ledaže mu to zůstavitel výslovně prominul,
• potomek vede trvale nezřízený život,
• potomek je tak zadlužen nebo si počíná tak marnotratně, že je tu obava, že se pro jeho potomky nezachová povinný díl.

PSALI JSME:
Vydědění: Při čtení závěti se potomkům protáhne obličej

V praxi však přichází v úvahu jen velmi omezené množství z nich. Mezi nepominutelné dědice patří vlastní děti, případně jejich potomci, tedy vnuci či pravnuci zůstavitele. Spadají sem i děti osvojené nebo dosud nenarozené.

Zajímavé je, že pokud dojde k platnému vydědění, tak na místo tohoto dědice mohou nastoupit jeho potomci. Ale ani ti nebudou dědit, pokud v době smrti zůstavitele ještě vyděděný potomek žije. To se však netýká případu marnotratného dědice, kde podmínkou vydědění je, že povinný díl dostanou jeho děti, popř. jejich potomci.

PSALI JSME:
„Při porcování dědictví se často odhalí letitá tajemství,“ říká prezident notářů Neubauer

To, zda vydědění bylo možné, se posuzuje podle stavu ke dni smrti zůstavitele. Pokud v rámci řízení o pozůstalosti dojde ke sporu o vydědění některého z dědiců, může se dotyčná osoba bránit u soudu. Povinný díl, na který mají nepominutelní dědici nárok, přitom není představován podílem na pozůstalosti, nýbrž jen a pouze peněžní částkou rovnající se hodnotě tohoto povinného dílu.

Pokud tedy nepominutelný dědic nebude uveden v závěti, ale nebudou splněny podmínky k jeho vydědění, bude mít nárok na povinný díl. Nemůže však požadovat žádné věci z pozůstalosti, ostatní dědicové jej mohou pouze vyplatit.

Autor je advokát z AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vydědím tě! Tak snadné to nebude, otče...

Zavřít reklamu ×
 1. Pokud rodič vse daruje jen jednomu dítěti ještě před smrtí, tak je to jakoby druhého vydědil. A druhý sourozenec nezmůže nic a je to legální a ještě to vyjde levněji.

  • Takhle jsem dopadla já. Naši se rozvedli, otec si pořídil syna a dům na něj přepsal. Naprosto legálně.

  • Přesně tohle mě potkalo. Nemohl jsem jít bydlet s rodiči a starat se o ně, protože bydleli 200km daleko a já bych musel odejít z práce. Tak jsme pro ně začal stavět příbytek, aby se mohli nastěhovat k nám. No a otec se naštval, přepsal celý dům (za asi 8 miliónů) na sestru. Ta ale zemřela, a tak všechno zdědil její manžel a děti. Kromě toho mě vydědili z vlastnictí pozemků, takže zásah to byl opravdu neskutečný, tím spíš, že se starám o hodně nemocnou manželku. Takže takové to povídání o nezřízeném způsobu života, zhýralosti a zvrhlosti, to jsou jen takové povídání, protože právník mi řekl, že s tím nemůžu dělat vůbec nic. Byl to neskutečý zásah do rodinných poměrů a neskutečně blbý, pardon. Nestrávím to nikdy.

 2. Dobrý den, mám takový dotaz ohledně dědictví.
  Je mi 70 let a žiji sám. Bydlím v panelovém domě a vlastním dvě auta a tři garáže. Mám dvě dospělé děti se kterými nejsem ve styku. uvažuji o tom,že bych se s mojí přítelkyní oženil. Jak potom by vypadalo moje dědictví ?

  • Dobrý den,
   bude lepší, když se kvůli tomu poradíte s právníkem, než se ptát v diskusi pod článkem.
   Redakce

  • Dobrý den, řešení tady už je popsané jinými diskutujícimi. Pokud dětem nic nechcete dát, tak stačí přepsat vše na přítelkyni za Vašeho života a je to. Pokud je ale chcete podělit, tak nemusíte dělat nic, oni se porvou po vaší smrti u notáře

 3. „vydědit“ lze zcela jednoduše – darem za života nebo napsáním závěti. Žádný notář nezpochybňuje duševní stav a víme, že proces omezení práv je velmi zdlouhavý.
  Takže vydědit lze obtížně pouze soudně, jinak je spousta způsobů, jak to udělat

 4. Já jsem si pořídil domek s novou partnerkou a celý jsme ho zrekonstruovaly , 2 syny z předešlého vztahu jsem léta neviděl , bývalá se o to postarala , tak jsem vše přepsal na nynější manželku a mám klid . Na katastru mám zápis na dožití a hotovo .

 5. Proto jsem to zde napsala, stalo se mi něco obdobného, nemohla jsem se nastěhovat k rodičům a Ti přepsali dům bratrovi včetně pozemků. A přijde jim to naprosto v pořádku. A že mě tím ublížili si vůbec nepřipouští. Musela jsem to tedy přijmout, abych o rodinu nepřišla.

 6. dobrý den,chci se zeptat,můžeme svůj majetek přepsat za svého života na nezletilá vnoučata?16,9 a 5let děkuji za odpověď do e-mailu

 7. Mám majetek na který jsem si vydělal a nevím proč by o něm měl rozhodovat stát a ne já sám komu ho chci dat po me smrti.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Chodče, při mrazech na chodník nelez!

Je týden před Vánoci a paní Vendula vyráží z bytu pro poslední dárky pro vnoučata. Dojde však sotva do poloviny obvyklé trasy k metru a sen o poklidných Vánocích se jí rozplyne. Pád na namrzlém chodníku v první …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB