
Devátý žákovský vůz nabídne spoustu prostoru, řadu chytrých prvků pro práci i odpočinek a pohon všech kol. „V rámci projektu žákovského vozu uplatňují naši učni získané vědomosti v praxi a systematicky rozvíjejí své dovednosti. Získávají také vynikající přehled o celém procesu vzniku nového vozu, od prvních skic přes fázi plánování, organizaci až po finální montáž.
Projekt je výjimečný co do rozsahu a propracovanosti. Učni každoročně přicházejí s kreativními návrhy a chytrými nápady, jak je zakomponovat,“ uvedl Martin Slabihoudek, ředitel Škoda Auto Středního odborného učiliště strojírenského.
Devětadvacet učňů, kteří pracují na devátém ročníku projektu žákovského vozu, mění plně elektrické SUV Škoda Enyaq na multifunkční obytný vůz s mobilní kanceláří. V průběhu celého procesu je podporují nejen jejich mistři odborného výcviku a odborníci napříč odděleními Škoda Auto, jako je design, technický vývoj, výroba nebo IT, ale také externí experti, kteří se specializují na přestavby obytných vozů.
Oficiální představení vozu Škoda Roadiaq se uskuteční v červnu 2023. Délka, šířka a rozvor výchozího modelu zůstávají téměř beze změny. S výškou 1966 mm je však Škoda Roadiaq o 35 cm vyšší než standardní Enyaq, což je dáno především nově navrženou střešní částí, která nabízí dostatek prostoru pro práci a odpočinek.
Solární panely, které jsou součástí výbavy, generují dodatek energie pro obytný prostor vozu. Roadiaq lze však také připojit k externímu zdroji elektřiny v kempech nebo na parkovištích pro karavany.
Aby bylo možné implementovat nově vyvinutou konstrukci střechy, museli učni kompletně předělat páté dveře. Těmi se nyní vstupuje do malé kuchyňky na místě, které dříve sloužilo jako zavazadlový prostor.
Kromě toho lze k pátým dveřím připevnit stan, čímž vznikne ještě více obytného prostoru za vozidlem. Stálé připojení k internetu umožňuje cestujícím pracovat odkudkoliv nebo si mohou přehrávat videa během odpočinku. Kromě funkční IT výbavy zaujme Škoda Roadiaq také interiérem a potahy sedadel z udržitelných materiálů.
Studenti odborného učiliště Škoda Auto dosud pod vedením svých učitelů navrhli a postavili osm studentských vozů Škoda. Na osmém studentském voze Škoda Afriq se poprvé podílel i tým Škoda Motorsport. Prvními předchůdci tohoto projektu byly čtyři kusy vozu Škoda Buggy typ 736, které v roce 1975 ručně postavili studenti firemního odborného učiliště v tehdejším Československu.
Prvním žákovským vozem byl v roce 2014 Citijet, dvoumístná verze modelu Škoda Citigo. O rok později následoval pickup Funstar, který vycházel z modelu Škoda Fabia. V roce 2016 představili žáci model Atero, kupé postavené na základě vozu Škoda Rapid Spaceback. V roce 2017 postavili studenti odborného výcviku vůz Element s elektrickým pohonem.
Pátým žákovským vozem byla v roce 2018 studie kabrioletu Sunroq, která vycházela z SUV Škoda Karoq. V roce 2019 studenti přeměnili model Škoda Kodiaq v úžasný pickup Mountiaq. V roce 2020 vznikla Slavia v karosářské verzi spider, která vycházela z modelu Škoda Scala. Osmý žákovský vůz postavilo25 studentů, jmenuje se Škoda Afriq.