Developeři se budou předražených bytů zbavovat jen velmi těžko

Koronavirová pandemie se letos výrazně podepisuje rovněž na rezidenčním trhu. Výrazně totiž přibývá neprodejných bytů, v cenících developerů jich zůstávají stovky. Podle analýz developerské společnosti Ekospol, která pražský trh s byty monitoruje více než třináct let, je neprodejných ležáků aktuálně už 262. Ještě o rok dříve jich přitom bylo 153.
Nejvíce neprodejných nových bytů je v projektech na území Prahy 5 (103 ležáky). S odstupem následují Prahy 10 (73 ležáky) a Praha 9 (47 ležáků). Zdroj: Ekospol

„Ležákem je takový byt, který zůstává v nabídce developera i po kolaudaci stavby. Důvody mohou být různé. Buď jsou špatné dispozice, nebo nevhodné okolí bytu. Nevýhodou může být i to, že byt nedisponuje balkónem či terasou,“ vysvětluje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Zásadním problémem je pak podle něj přemrštěná cena bytu, která neodpovídá jeho kvalitě. U bytů, které zůstávají v nabídce i několik let, by měl developer přehodnotit, zda je nabízená cena opravdu reálná.

Neprodejné prý zůstanou hlavně předražené „rádobyluxusní“ byty s cenou převyšující 120 tisíc za metr čtvereční, které nesplňují atribut luxusního bytu.

„Někteří developeři se je jako luxusní snaží udat, ale jde spíš jen o marketingovou nálepku, než skutečnost. Aby byl byt opravdu luxusní, musí ležet v exkluzivní lokalitě, mít skvělý výhled a být součástí jen malého projektu. Luxusní opravdu nemůže být byt v projektu se stovkami dalších jednotek. Předražených bytů se budou developeři zbavovat jen velmi těžko,“ soudí Korec.

Současná situace podle něj povede k tomu, že se na trh opět dostanou cenově dostupnější byty. „Developeři budou muset na nižší poptávku domácností reagovat příznivějšími cenami. Ceny bytů, které už jsou v nabídce, v nejbližší době neklesnou. Na trh se ale dostanou levnější byty ve větších projektech, které by mohly cenovou úroveň o něco snížit,“ říká šéf Ekospolu.

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo za první polovinu letošního roku v české metropoli dokončeno pouze 2296 bytů.

PSALI JSME:
Stavební firmy letos v Praze dokončily nejméně nových bytů za posledních sedm let

Statistici sice za totéž období zaznamenali v Praze meziroční růst počtu zahájených bytů o téměř 17 procent, ale počet dokončených nemovitostí klesl o necelých 13 procent.

Výraznější meziroční úbytek podle ČSÚ jde pozorovat u stavebních povolení a ohlášení, a to až o polovinu. Z dlouhodobého hlediska se předpokládá, že ceny bude šroubovat vzhůru pomalá výstavba, kterou brzdí rozvleklé povolovací procesy. Povolovací řízení totiž někdy trvá i více než deset let. Řešením bude nový stavební zákon, který má výrazně zkrátit povolování staveb.

Tato norma, která má zkrátit povolování staveb, by však měla začít platit nejdříve od února či března příštího roku. „Do nové legislativy vkládáme velké naděje. Jako developer se i nadále zajímáme jak o větší území, která bychom mohli komplexně rozvíjet v duchu našich realizovaných i aktuálních projektů, tak o pozemky umožňující vytvořit komornější projekt luxusnějšího bydlení,“ uvádí Tal Grozner, šéf české pobočky izraelské developerské firmy Star Group.

PSALI JSME:
Praha je opět nejlepším místem k životu v Česku, pro nové obyvatele však nemá dostatek bytů

Zavřít reklamu ×
  1. Věřím, že zvítězí zdravý rozum a snížení limitů v nastavení nových norem pro zkrácení všech stavebních povolení NEpřinese tzv. Kultivaci krajiny kde se dá, i těch pár posledních vzácně zachovalých míst, co zbývá atd.
    Více vnímavosti přeji všem. Častější chůze puťaků třeba za zpěvu sám pro sebe (pro překonání nudy pod představou tohoto pro někoho) nám k větší vnímavosti dopomůže, nejen auta.. Díky

  2. Nejvic se mi libi, jak je statu uplne jedno, ze mladi, ale i stredni trida slusne vydelavajicich lidi nema na vlastni bydleni. Nulova regulace jak za krale klacka. Vse je ponechano v rukou oligarchu a zahranicnich investoru.

    • Pokud jste mladý a slušně vydělávající, tak s velkou pravděpodobností není až tak těžké změnit daňovou rezidenturu. Zvlášť, pokud člověk zde není vázán na nemovitost?

  3. Lidi si za ty ceny mohou sami. Dokud budou ochotní se zadluzovat na předražené byty tak do té doby se předražené byty budou nabízet. Kdekdo si myslí jak ho v Praze čeká štěstí a luxus a přitom nic. Chytrý člověk dokáže vydělat velký prachy i když bydlí na vesnici, hloupý čeká na zázrak. Lidi se v Praze tlačí v krcálkách i 16 metrů čtverečních, tak tak utáhnout nájem ale hlavně že bydlí v Praze kde je stejně nic pořádného nečeká.

    • Dobrý den, to je velice přesný popis toho jak se „věci“ mají a jak to“ funguje „!Lidi jsou nesoudní ,neskutečně líní a neschopní si postavit sami vlastními silami. Aby to nebylo málo, tak mají pocit, že budou žít asi věčně. Budou nekonečně mladí, zdraví a nic se jim dokonce života nepřihodí ,budou mět jen skvělé dny a nekonečný růst blahobytu! No a když to „náhodou“neklapne,tak budou dělat chudinky jak je svět zlý a nespravedlivý. 😀

      • Dnes je jiná doby, v práci se pracuje, a ne jak za vás, když člověk od pondělí do pátku stavěl dům a o vejkendu chodil na melouchy.
        Jinak, to samostavění ani tak nebrzdí neochota lidí stavět, jako spíš neochota úřadů jim to dovolit.
        ( nám se 2010 povedlo začít už 10 mesíců po první návštěvě úřadu, měli jsme fakt kliku).

        A také se tak trochu zmenila doba co se týče technologií a bezpečnosti, dnes už by vám třeba nidko nedovolil táhnout elektřinu v 1če dvoudrátu na dvougenerační barák ve 2 okruhách na byt.

        • A hlavně se změnila cena stavebních míst. Za vlády KSČ byla kolem 4,-Kč/m2, dnes 4.000,-kč/m2.

    • Souhlasím, byty jsou velmi předražené…A ty starší, o tom nemluvím.Katastrofa. Realitku nikdy, vše se dá udělat jinak-u notáře za mnohem lepší cenu a po právu! Každy chce nahrabat-to je děsné.

  4. Vše je dáno tím , jak se nastavili daně v 90 letech. Prostě prázdné domy a byty nikomu nevadí a klidně leží ladem . Soused má naproti sobě prázdný byt a má z něj jen skladiště(uložení peněz) . Zásadní problém je že nemovitosti nemají u nás vztah k výnosu a lidem stačí jen držet nemovitosti . Netýká se to jen bytu a domu , ale i prázdných parcel . Dokonce i ty louky jen pomlátí a nedělají seno . Stačí jim dotace 🙁
    Prostě vše by mělo být zdaněno jak v americe . Procentem z hodnoty (obecní daň) a naopak o to snížit spotřební daně . Pak by se lidé zbavovaly toho co nepotřebují a naopak obce by tlačili na rozvoj. Proto paradoxně američané mají pruměrnou velikost bytu třikrát větší než my . Prostě obce se snaží využívat zdroje a to tvoří vysokou nabídku a konkurenci . Ono totiž zásadně záleží jaké se vytvoří regule na trhu. U nás se z nemovitostí udělalo vzácné zboží . Obce jsou naopak financovány paušálem a mají spíše zájem shánět dotace než rozvíjet bydlení pro lidi . Z toho mají jen náklady. Pak se lidi rvou o nemovitosti jak psi o kost a to i v nějakých kotěhulkách kde psi dávaj dobrou noc.

  5. Prostě v Praze nemůže bydlet kdejakej hejhula náplava z lontu nebo z Moravy.
    Kdo se v Praze narodil někde bydlí a když nemá prachy, na novej byt tak musí počkat až staří umřou.

  6. Vše zavinil nějaký ekonom všech dob Vašík Klausů,který zavedl neviditelnou ruku trhu.Tak lze volně prodávat ornou půdu,byty a domy třeba Rusákům a Arabům.Pro ně je 5 milionů kč za byt pohoda.Pro mladou českou rodinku nedosažitelný sen….

  7. Nedělejme si iluze, že byty v Praze budou někdy levnější a dostupnější. K ekonomické prosperitě patří vysoké ceny bytů, kde to funguje, tam se všichni stahují, podívejte se na Zurich, Frankfurt, Amsterdam, Singapore, Lucemburk nebo (donedávna) Londýn.
    Pokud bychom chtěli levnější bydlení v Praze, tak by bylo třeba nejdříve torpédovat hospodářskou prosperitu, masivně rozšířit bankroty, zvýšit nezaměstnanost a celkovou bídu. Pak by ceny bytů v Praze mohly trochu klesnout.

  8. Developeři by nejraději zastavěli i na výlov vypuštěný rybník – v Plzni Bolevecký – A podporuje je v tom stát s hypotékami bez akontací, a hrozná korupce k zastavování všech možných přírodních ploch, které by měli být chráněné pro důstojné životní prostředí!!
    Potom všichni brečí , že jsou záplavy a všechny následující přírodní katastrofy!!!

  9. No tady se sešlo zavystivcu. Já má na vesnici celé 2 bytovky celkem osm bytu!! Byty pronajímáme, ale 2 byty jsou prázdné. Nájem 35oo měsíčně, elekr vodu si platí sami. Lokalita 10 km od Českých Budějovic. Opravy si dělají na své náklady protože nájemníci vědí že takový nájem nikde mít nebudou. Žádný cikáni nic takového bych do bytu nepustil. Vycházíme spolu všeci moc dobře!! Vlastním od roku 1995.

  10. Klídek!!! až začne tu mela tak příští rok tu máme polovičku prázdných bytu. Pak stačí si vytypovat nijaký a pořídit si paklíč a můžete bydlet jak je libo. Krásna doba co???

  11. Pod pojmem developer si představuji třeba arch.Janáka nebo Vondráka, kteři vytvořili Ořechovku. Dnešní brutální výtvory z nejlevnějších materiálů (papírové dveře s hliníkovým kováním, laciné dlažby, křivé stěny a obložkové zárubně z dřevotřísky) nemá cenu komentovat, je to jen trapný kšeft.

  12. Je zajímavé, že v dnešní době všichni nadávají na drahé byty pro mladé lidi , nenažrané developery atd. Proč nevyužít metod a zkušeností doby minulé a neobnovit ve větší míře družstevní stavebnictví s podporou státu a měst? Za mé doby to byl velmi používaný model k získání bydlení hlavně pro mladé a méně majetné rodiny. Města a obce by měly mít samy zájem o tento typ stavebnictví zvláště tam, kde ubývá obyvatelstva a měly by proto vytvářet podmínky( parcely, úvěry)To by ale politici museli chtít upravit zákony, a to by poškodilo developery a jejich podnikání.

  13. Je hezké si přečíst článek a komentáře a zjistit jak se autor i autoři komentářů s odstupem jediného roku mýlili prakticky ve všem…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.