
„Ležákem je takový byt, který zůstává v nabídce developera i po kolaudaci stavby. Důvody mohou být různé. Buď jsou špatné dispozice, nebo nevhodné okolí bytu. Nevýhodou může být i to, že byt nedisponuje balkónem či terasou,“ vysvětluje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Zásadním problémem je pak podle něj přemrštěná cena bytu, která neodpovídá jeho kvalitě. U bytů, které zůstávají v nabídce i několik let, by měl developer přehodnotit, zda je nabízená cena opravdu reálná.
Neprodejné prý zůstanou hlavně předražené „rádobyluxusní“ byty s cenou převyšující 120 tisíc za metr čtvereční, které nesplňují atribut luxusního bytu.
„Někteří developeři se je jako luxusní snaží udat, ale jde spíš jen o marketingovou nálepku, než skutečnost. Aby byl byt opravdu luxusní, musí ležet v exkluzivní lokalitě, mít skvělý výhled a být součástí jen malého projektu. Luxusní opravdu nemůže být byt v projektu se stovkami dalších jednotek. Předražených bytů se budou developeři zbavovat jen velmi těžko,“ soudí Korec.
Současná situace podle něj povede k tomu, že se na trh opět dostanou cenově dostupnější byty. „Developeři budou muset na nižší poptávku domácností reagovat příznivějšími cenami. Ceny bytů, které už jsou v nabídce, v nejbližší době neklesnou. Na trh se ale dostanou levnější byty ve větších projektech, které by mohly cenovou úroveň o něco snížit,“ říká šéf Ekospolu.
Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo za první polovinu letošního roku v české metropoli dokončeno pouze 2296 bytů.
Statistici sice za totéž období zaznamenali v Praze meziroční růst počtu zahájených bytů o téměř 17 procent, ale počet dokončených nemovitostí klesl o necelých 13 procent.
Výraznější meziroční úbytek podle ČSÚ jde pozorovat u stavebních povolení a ohlášení, a to až o polovinu. Z dlouhodobého hlediska se předpokládá, že ceny bude šroubovat vzhůru pomalá výstavba, kterou brzdí rozvleklé povolovací procesy. Povolovací řízení totiž někdy trvá i více než deset let. Řešením bude nový stavební zákon, který má výrazně zkrátit povolování staveb.
Tato norma, která má zkrátit povolování staveb, by však měla začít platit nejdříve od února či března příštího roku. „Do nové legislativy vkládáme velké naděje. Jako developer se i nadále zajímáme jak o větší území, která bychom mohli komplexně rozvíjet v duchu našich realizovaných i aktuálních projektů, tak o pozemky umožňující vytvořit komornější projekt luxusnějšího bydlení,“ uvádí Tal Grozner, šéf české pobočky izraelské developerské firmy Star Group.