Digitální verze obrazu s Eliškou Junkovou vydražena za čtyři etherea

Pokud jste se dosud nesetkali se zkratkami jako ETH a NFT, můžete zůstat v klidu. Pakliže jste ale neplánovali pořídit si jako investici digitální verzi slavného obrazu s Eliškou Junkovou. Ten se totiž nedávno dražil jako jeho digitální verze na platformě SuperRare coby „non-fungible token“, tedy nezaměnitelné digitální aktivum (NFT).
V internetové aukci vydražil tým kreativců kolem Pavla Turka jeden ze svých nejznámějších fine artů „The Queen of the Steering Wheel“ zobrazující legendární českou závodnici Elišku Junkovou. Foto: Automobilist

Společnost Automobilist nově nabízí své umělecké obrazy jako NFT, exkluzivně vlastněná digitální díla obchodovaná kryptoměnami. V internetové aukci na platformě SuperRare vydražil tým kreativců kolem Pavla Turka jeden ze svých nejznámějších fine artů „The Queen of the Steering Wheel“ zobrazující legendární českou závodnici Elišku Junkovou.

Zkratka NFT znamená „non-fungible token“, tedy nezaměnitelné digitální aktivum.

Takové virtuální umělecké dílo nese certifikát originality a lze jej zakoupit pouze prostřednictvím kryptoměn.

V dražbě na platformě SuperRare vyhrála nabídka 5,5 ETH (digitální měna ethereum, pozn. red.).

Vítěz, sběratel Guy Norcal, získal kompletní nekomerční práva k tomuto digitálnímu obrazu.

Dražby obrazu s Eliškou Junkovou se zúčastnili i sběratelé, kteří v březnu zakoupili ve známé aukční síni Christie’s NFT obraz umělce Beeple za dosud rekordní částku 69 milionů dolarů, tedy téměř 1,5 miliardy korun, informovala redakci FAEI.cz společnost Automobilist.

Nová forma investice

Šlo o historicky druhou NFT aukci, které se Automobilist zúčastnil. Již dříve v květnu našel svého majitele digitální originál fine artu „A Swede Swerves Through Sicilians“. Obraz zachycující momentku z nejtěžšího automobilového závodu Targa Florio v roce 1964 byl vydražen za čtyři etherea, tedy zhruba za necelých 11 tisíc amerických dolarů.

PSALI JSME:
Rekordní aukční rok. Sběratelé a investoři utratili za umění 1,2 miliardy korun

„NFT je novou formou investice do umění v digitálním světě. Díla jsou stejně jedinečná jako klasické obrazy, třeba Mona Lisa. Do tohoto nového segmentu jsme se od začátku velmi aktivně zapojili a doufáme, že oslovíme sběratele, kteří dokáží naše umění náležitě ocenit,“ sdělil redakci Pavel Turek ze společnosti Automobilist.

Záběr z ptačí perspektivy

„Výsledkem je záběr z ptačí perspektivy, který v době konání závodu nebylo možné pořídit. Tento fine art zosobňuje pravou podstatu uměleckých děl od Automobilist, totiž autentické a perfekcionistické oživení historických momentů včetně všech detailů, které divákům závodu zůstaly skryté,“ prozradil Jan Rambousek, jenž stojí za náročným vývojem díla.

Po prvních dvou úspěšných NFT aukcích plánuje Automobilist další, jejichž výtěžek půjde třeba nadaci legendy Formule 1 Sira Jackieho Stewarta „Race against Dementia“.

PSALI JSME:
Deset nejdražších obrazů se prodalo za čtvrt miliardy korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru