Díky sílící koruně a Fedu budou ceny pohonných hmot v Česku i dále padat

Pohonné hmoty v Česku dále zlevňují, jak vyplývá z aktuálních údajů společnosti CCS. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 46 haléřů na 39,09 koruny za litr. Ještě výrazněji, o 54 haléřů, zlevnila nafta. Litr dieselu v současnosti stojí v průměru 37,24 Kč/l, což je nejméně za více než posledního čtvrt roku.
Cena ropy dále klesá zejména kvůli měnové politice americké centrální banky, která zřejmě bude držet své základní úrokové sazby poměrně vysoké po delší dobu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V příštích sedmi dnech pohonné hmoty dále zlevní, v rozsahu kolem 30 haléřů na litr v případě benzinu a 40 haléřů v případě nafty. Důvodem je pokračující pokles cen ropy na světových trzích a také poměrně výrazné květnové zpevnění koruny vůči americkému dolaru, v němž se ropa obchoduje.

Ropa se po zohlednění kursu koruny k dolaru – tedy pomyslně v korunách za barel – nyní prodává nejlevněji od první poloviny letošního února. Klesá také cena velkoobchodně prodávaných paliv na komoditní burze v Rotterdamu. Například velkoobchodní cena nafty je nyní v přepočtu do koruny prakticky nejnižší od začátku letošního roku.

Cena ropy dále klesá zejména kvůli vyhlížené měnové politice americké centrální banky (Fedu), která zřejmě bude držet své základní úrokové sazby poměrně vysoké po delší dobu. Část trhu už nyní předpokládá, že Fed letos nesníží sazby ani jednou, zatímco na začátku roku konsensus trhu měl za to, že sazby redukuje letos hned pětkrát až šestkrát.

Odsunutí zahájení snižování sazeb oslabuje poptávku po ropě, neboť přetrvává riziko výraznějšího ekonomického útlumu – a nejen v USA –, jejž by způsobil dusivý efekt vyšších úrokových sazeb, a tedy méně dostupných úvěrů a obecně financování, například investic.

Měnová politika Fedu má nyní na cenu ropy silnější dopad než napětí na Blízkém východě, které v současnosti neeskaluje ani v důsledku tragického úmrtí íránského prezidenta. Takže z důvodu napětí na Blízkém východě tedy ani nyní nesílí tlak na zdražování ropy.

Zlevňování pohonných hmot v Česku pak umocňuje zmíněné zpevňování koruny k dolaru, jež je důsledkem toho, že i Česká národní banka (ČNB) bere do určité míry zpátečku se svými plány na letošní redukci základní úrokové sazby.

To pomáhá udržovat atraktivitu koruny – i tváří v tvář dolaru – na vyšší úrovni, než pokud by základní sazba tuzemské centrální banky klesala tak rychle, jak se čekalo začátkem letoška. Tehdy trh vyhlížel její pokles do konce roku 2024 na úroveň 3,25 procenta. Dnes míní, že svoji pouť letoškem zakončí o celý jeden procentní bod výše, tedy na úrovni 4,25 procenta. Nyní sazba činí 5,25 procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB