Distribuční poplatky za elektřinu vzrostou firmám o více než 100 procent. Na rozdíl od POZE jde o nečekaný skok

Názor
Debata o znovuzavedení plateb za podporované obnovitelné zdroje energie (POZE) úplně zastínila extrémní meziroční nárůst distribučních poplatků za energie. Ten v některých případech převyšuje 100 procent.
U větších licencovaných fotovoltaik, které jsou dnes již zřízené, má aktuálně distributor možnost je odpojit, aby nedošlo k přetížení sítě. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na rozdíl od POZE jde o nečekaný skok, v minulosti se tyto poplatky navyšovaly jen o jednotky procent. Letošní změna je přitom jen prvním krokem – za deset let může být cena samotné elektřiny jednou z nejnižších položek na faktuře, naopak distribuční poplatky budou dále růst.

Debata o výrazném nárůstu cen energií pro firmy nejčastěji skloňuje návrat poplatků za POZE. Výrazně méně už se zmiňují obrovské nárůsty distribučních poplatků, konkrétněji například těch za systémové služby nebo za použití sítí. Jejich meziroční nárůst se přitom u největších provozovatelů distribuční sítě pohybuje okolo 100 procent.

V případě použití sítí tuto hranici dokonce překračuje, u systémových služeb se pak nárůst blíží 90 procentům. Pokud bychom tyto distribuční poplatky sečetli, výsledná suma se téměř rovná houfně diskutovanému poplatku za POZE (495 Kč za MWh), neboť se pohybuje kolem 400 korun za MWh.

PSALI JSME:
Největší skupině domácností elektřina nezdraží i přes růst regulované části

Je však třeba vnímat jeden zásadní rozdíl. Návrat poplatku za POZE se očekával, neboť jeho hrazení státem bylo od začátku avizované jako pouze dočasné a výjimečné řešení. Takto skokový nárůst distribučních poplatků je ovšem šokem, který čekal málokdo.

V minulosti se totiž navyšovaly o tři až čtyři procenta. S ohledem na přibývající množství nestabilních obnovitelných zdrojů panovala očekávání, že letošní nárůst bude vyšší než v minulosti, odhady se však pohybovaly ve velmi nízkých desítkách procent. Nikoliv kolem 100 procent. Pro firmy tak v tomto ohledu jde o extrémní nárůst.

Že by se regulovaná část platby za elektřinu měla do budoucna stabilizovat nebo snad snížit, je přitom v nedohlednu. Česko si již před mnoha lety vybralo cestu zelené energetiky, která je obecně dražší. Pokud tedy chceme vyrábět a využívat obnovitelnou elektřinu, provozovatel distribuční sítě musí investovat do přenosové soustavy a vlastní sítě tak, aby ji připravil na budoucnost.

PSALI JSME:
Cenová tsunami elektřiny: Hrozba pro domácnosti i konkurenceschopnost průmyslu

Obecně platí rovnice, že čím více fotovoltaiky a dalších obnovitelných zdrojů, tím více se bude muset do energetické infrastruktury investovat. V návaznosti na to porostou poplatky v regulované složce.

Důvod nárůstu distribučních poplatků dobře ilustruje obrovské množství fotovoltaik, které přibylo v posledních měsících – zatímco v minulých letech se vydávaly smlouvy o připojení v součtu okolo 5 000 MW za rok, nyní je to 21 000 MW, což je obrovský skok. Počet fotovoltaik v jádru předbíhá fyzickou infrastrukturu, na což musí reagovat distributoři.

V reálu tak dnes na spoustě míst zájemcům o fotovoltaické elektrárny jejich instalaci neumožní. Důvodem je nedostatek kapacity v síti, která vyrobenou elektřinu ve špičkách už nemusí unést. Distributoři se proto v návaznosti na aktuální cenové rozhodnutí snaží zákazníky směřovat ke snižování příkonů a jističů, aby tím uvolnili rezervace kapacit v sítích.

PSALI JSME:
Naše „zelenání“ zaplatí naše děti, i s úroky

Zároveň u větších licencovaných fotovoltaik, které jsou dnes již zřízené, má aktuálně distributor možnost je odpojit, aby k přetížení sítě nedošlo. Aby bylo možné další tyto zdroje instalovat, bude to vyžadovat posílení nebo výstavbu nových linek, což pro zájemce o fotovoltaiku může znamenat roky čekání. Distributoři se proto na tento rychlý rozvoj zelené energetiky snaží připravit a promítají ho do faktur.

Z našeho pohledu je aktuální vysoký nárůst distribučních poplatků prvním krokem k postupné změně na fakturách za elektřinu. Ta sice v nejbližších třech až čtyřech letech jen těžko dosáhne dřívější hranice 1 000 korun za MWh, nicméně technologický vývoj jde stále kupředu. Nebylo by žádným překvapením, kdyby například za deset let existovala technologie, díky které by elektřina byla extrémně levná.

Na faktuře tak může být elektřina ve střednědobém horizontu jednou z nejlevnějších položek. Stejně ji ale bude muset někdo přenést, téměř jistě s mnohem vyššími náklady než dříve. Současný nárůst distribučních poplatků je tak zřejmě jen předvojem toho, co tuzemský energetický trh čeká v budoucnu.

Autor je jednatel společnosti MJEnergie
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
První šokující předpověď pro rok 2023: Miliardářská koalice vytváří projekt Manhattan pro energetiku za miliardu dolarů

Zavřít reklamu ×
  1. Někdo bude muset zaplatit posílení sítě pro zvládnutí velkého množství solárů kde je nárust výkonu a pokles skokový. Solární baroni to platit nebudou i když ten problém vznikl pouze kvůli nim…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Skupina Colt CZ dokončila akvizici Sellier & Bellot

Skupina Colt CZ informovala redakci Finančních a ekonomických informací, že úspěšně dokončila akvizici 100% podílu v akciové společnosti Sellier & Bellot. Regulátor tuto transakci schválil zhruba před měsícem. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB