První šokující předpověď pro rok 2023: Miliardářská koalice vytváří projekt Manhattan pro energetiku za miliardu dolarů

Téma týdne
Vzrůstající poptávka po elektřině exploduje, a to nejen v důsledku současné a plánované elektrifikace automobilismu, ale také kvůli pokračující digitalizaci a exponenciálnímu nárůstu ukládání a přenosu dat.
Vzrůstající poptávka po elektřině exploduje, a to nejen v důsledku současné a plánované elektrifikace automobilismu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Infrastruktura datových center potřebná pro obsluhu digitálních technologií stále rychle roste a tato centra mohou v příštích desetiletích spotřebovat až 20 procent celosvětové energie. Zároveň růstový potenciál energetiky je značně omezený špinavými fosilními palivy a frustrujícími občasnými alternativami, jako je vítr a slunce.

V roce 2023 dojde vlastníkům velkých technologických korporací a dalším technicky orientovaným miliardářům trpělivost a rozhodnou se uspíšit vývoj nezbytné energetické infrastruktury, která jim umožní splnit si sny a zajistit nezbytný přechod na čistší energie.

Spojí síly a založí konsorcium nazvané Third Stone (Třetí planeta) s cílem získat přes bilion dolarů na investice do energetických řešení. Toto konsorcium se stane největší vědeckovýzkumnou iniciativou od dob Projektu Manhattan, jenž stál za vývojem první atomové bomby.

PSALI JSME:
Šokující předpovědi 2023: Válečná ekonomika

Kromě čistého výzkumu a vývoje zaměřeného na využití plného potenciálu nových i stávajících technologií se bude tento fond do značné míry věnovat způsobu, jak zkombinovat nové energetické zdroje s infrastrukturou pro přenos a skladování energie, což je Achillova pata současných alternativních energetických řešení.

Konsorcium také věnuje významnou část svého investičního rozpočtu na umělou inteligenci (AI), která v některých oblastech vědeckého výzkumu prokázala přísliby nad rámec očekávání.

Nedávným příkladem je AlphaFold, program umělé inteligence, který dosáhl transformačního pokroku v předpovídání struktur proteinů, což je ďábelsky obtížný výpočetní úkol. Konsorcium se zaměřuje na úsilí AI na vyhlazení posledních vrásek ve vědě o bateriích v pevném stavu, což povede ke skokovému pokroku díky rychlejšímu nabíjení.

Peter Garnry je akciový analytik Saxo Bank, Anders Nysteen je matematický analytik tržních trendů Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vybral miliardy na zázračné baterie. Investoři s napětím čekají

Zavřít reklamu ×
  1. Je to k smíchu. Vše pojede na elektřinu ale elektřina není z čeho vyrobit. Uhlí,plyn a jádro je zakázané a vodní elektrárny celý svět neutáhnou. Soláry a větrné ani nezmiňuji,protože ty fungují jenom občas…..

  2. tak miliardu nebo tisíc miliard? čte ty nesmysly nějaký korektor, jak bývalo dobrým zvykem za dob solidní žurnalistiky?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zdražují, i když ropa zlevňuje

Čeští čerpadláři opět přikročili k praxi navyšování vlastních marží. Zejména v případě benzínu. Ten tak tento týden, v úterý, poprvé od konce loňského června zdražil nad úroveň ceny nafty. Za uplynulých sedm dní …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB