Největší skupině domácností elektřina nezdraží i přes růst regulované části

U domácností, které v tomto roce hradily ceny elektřiny na úrovni cenových stropů, vyváží pokles neregulované obchodní složky ceny v roce 2024 nárůst regulované složky ceny. Znamená to, že průměrná cena se u této největší skupiny domácností prakticky nezmění.
Neregulovaná složka, která nadále tvoří větší část celkové ceny, se totiž mezi odběrateli podstatně liší v závislosti na tom, kdy domácnost uzavřela smlouvu s dodavatelem a na jak dlouho. Ilustrační foto: Pixabay

Oznámilo to vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ) na tiskové konferenci k cenovému rozhodnutí pro elektroenergetiku a plynárenství pro rok 2024, které se zúčastnila i redakce FAEI.cz. U plynu by se měly celkové výdaje domácností snížit i přesto, že se regulovaná část ceny rovněž zvýší.

Podle ERÚ výsledné regulované ceny stále ovlivňuje energetická krize. „Energetický regulační úřad využil veškerých svých možností, aby v této mimořádné situaci omezil dopady na zákazníky. Již v průběhu roku došlo ke snížení nákladů hrazených odběrateli oproti normální situaci o jedenáct miliard korun a další čtyři miliardy úspor jsme vyjednali ještě po zveřejnění návrhů cenových rozhodnutí, během konzultačního procesu,“ uvedl Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Skončily vládní dotace

Dodal, že při stanovení regulovaných složek cen je úřad vázán energetickým zákonem, podle něhož regulované ceny musí pokrývat ekonomicky oprávněné náklady na zajištění spolehlivého, bezpečného a efektivního provozu energetických soustav. 

„Snížením regulovaných plateb celkově o patnáct miliard korun ERÚ vyčerpal své zákonné limity bezezbytku,“ zdůraznil Trávníček. Za růstem regulovaných složek cen elektřinu a plynu stojí především vyšší náklady na provoz soustav. 

Zároveň skončily dotace, kterými letos vláda chránila domácnosti a firmy před nejhoršími dopady energetické krize. Dotace do regulovaných složek dosáhly zhruba 59 miliard korun, což v tomto roce umožnilo zachovat náklady na krytí technických ztrát a ceny systémových služeb na loňské úrovni.

Od posledního čtvrtletí 2022 byla navíc ze státního rozpočtu financována celá podpora pro obnovitelné zdroje energie. To v konečném důsledku vedlo dokonce k meziročnímu poklesu regulovaných plateb u elektřiny mezi lety 2022 a 2023. Na příští rok bude tato dotace ve výši 9,35 miliardy korun, což pokryje jen část výdajů na podporované zdroje energie.

Nárůst o 65,7 procenta

U elektroenergetiky tvoří regulovaná část jen menší část z celkové ceny elektřiny. U domácností a malých podnikatelů (hladina nízkého napětí) to je necelých 40 procent, u velkoodběratelů na hladině vysokého napětí 29 procent a na hladině velmi vysokého napětí 21 procent.

Očekávaný průměrný meziroční nárůst regulované složky pro hladinu nízkého napětí pro příští rok dosáhne 65,7 procenta, což je o několik procent méně, než byly první odhady. V součtu s výrazným poklesem neregulované složky to znamená, že u největší skupině domácností se průměrná cena dodávky elektřiny prakticky nezmění.

Dopady na jednotlivce ale budou mnohem individuálnější než v minulosti. Neregulovaná složka, která nadále tvoří větší část celkové ceny, se totiž mezi odběrateli podstatně liší v závislosti na tom, kdy domácnost uzavřela smlouvu s dodavatelem a na jak dlouho.

Větší nárůst regulované složky se čeká u odběratelů na hladinách vysokého napětí (o 105,5 %) a velmi vysokého napětí (o 190,9 %). Podle ERÚ je to zejména důsledek příspěvku na obnovitelné zdroje energie. Regulovaná část ale tvoří výrazně nižší podíl než u domácností.

Plyn ještě zlevní

U plynu tvoří regulovaná složka pro rok 2024 přibližně pětinový podíl z celkové ceny pro domácnosti a další maloodběratele. U středních a větších odběratelů to je zhruba desetina. Regulovaná složka pro domácnosti a maloodběratele v příštím roce vzrostou o 38,8 procenta, u středních a velkých odběratelů o 41,8 procenta.

Celkové výdaje za plyn pro domácnosti, které letos hradily ceny odpovídající cenovým stropům, by i tak měly příští rok klesnout. U menších odběrů lze podle ERÚ počítat se 4 procenty, u větších odběrů (vytápění plynem) dokonce o více než 20 procent.

Stejně jako u elektřiny ale platí, že individuální změny budou u jednotlivých odběratelů záviset na výši neregulované části.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 8
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. FM FMach

    Takže jak se tu píše , Největší skupině domácností se elektřina nezdraží … Tak to je lež, všem se zvedne složka za obnovitelné zdroje, za náklady za sítě a obslužnost a to o 65,1 % jak se píše jinde. Takže nadpis je jen lež, bohužel ta se stala nástrojem současných politiků, zaměstnává je tak, že už jim nezbývá čas na pořádnou práci !!

    • Lu Lubajs

      Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

  2. Jo Josef

    Zkrátka platili jste hodně a dál budete platit stejně. Takže se vám to zdražilo už v loni. Ano těmto lidem se to už o moc nezdraží.

  3. Fr FrankH

    Největší skupině domácností elektřina nezdraží i přes růst regulované části…
    Jestliže jen navýšení regulované ceny oproti roku 2023 představuje navýšení o 1,30 Kč/kWh (vč. DPH), pak je otázkou, o kolik se sníží cena silové elektřiny. Zatím však z ceníků dodavatelů není zřejmé, že by cena silové elektřiny alespoň náznakem kopírovala vývoj cen na energetickém trhu …

  4. Fr FrankH

    No, vždycky je to v podstatě stejné – pokud se zdraží, tak se to v cenách pro zákazníka promítne okamžitě, ale když dojde k poklesu cen, pak se to projeví až se značným zpožděním, pokud vůbec …

  5. LU LUBOS

    Přestante už konečně psát ty nesmyslnosti stále dokola, že regul. část tvoří u D02 necelých 40% celkové faktury přI průměrné spotřebě domácnosti 3 MWh a ceně silovky nyní 4500 kč vč. DPH za MWh pro rok 2024.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB