Dluhopisy Bejbynet.cz 2022 vloni získaly rating „mírné riziko“

Kauza
Včera jsme informovali, že provozovatel on-line hračkářství Bejbynet, společnost Midea, která je od konce června v konkurzu, vyšetřuje Policie ČR. Firma má pohledávky po lhůtě splatnosti ve výši téměř 68 milionů korun. Z toho 25 milionů korun dluží investorům, kteří si vloni pořídili její firemní dluhopisy. S jejich prodejem vloni pomáhal inzertní portál Dluhopisy.cz a společnost CRIF bondům udělila rating „mírné riziko“.
Skladové zásoby on-line hračkářství Bejbynet.cz v době před prodejem firemních dluhopisů. Foto: dluhopisy.cz

Portál podle zjištění redakce ale zatím v profilu tohoto emitenta nejenže neinformoval o probíhajícím insolvenčním řízení, ale navíc až dosud k neuskutečněným letošním výplatám úroků z firemních bondů eufemisticky uvádí: „Čekáme na potvrzení o provedení platby.“

Podle jednoho z uživatelů diskusního fóra p2pforum.cz přitom už před více než dvěma týdny údajně proběhla schůzka „pár majitelů dluhopisů Bejbynet.cz v Centru dluhopisů v Praze“ (provozovatelem inzertního portálu Dluhopisy.cz je pražská společnost Centrum Dluhopisů – pozn. red.). „Jak je u Centra dluhopisů dobrým zvykem, neinformovali všechny, ale pouze některé vybrané jedince. Nebyl jsem tam, tak netuším, jaké záležitosti se projednávaly…,“ napsal uživatel fóra s přezdívkou „Mirinda78“.

Podle našeho čtenáře, pana Jana (jeho plné jméno má redakce k dispozici), který redakci FAEI.cz kontaktoval s důležitými informacemi ohledně firmy Midea, v případě bondů Bejbynet nešlo na první pohled o jasný dluhopisový podvod: „Zpětně nahlíženo, mohl a měl být vysoký úrok varující. Na druhou stranu, šlo o podřízené dluhopisy, kde úrok vždy bývá vyšší, byl zde uvedený rating – nízké riziko insolvence, firmu financovaly tři banky částkou cca 30 mil. Kč – a čtvrtá poskytla bankovní záruku, (což je realita, ne výmysl emitenta), na trhu fungovala dlouhou dobu a měla mnoho spokojených zákazníků.“

PSALI JSME:
Pá, pá, Bejbynete. Doména předluženého on-line hračkářství už je na prodej

Jak uvedl, v registrech zaměřených na hodnocení bonity firem také nebylo možné najít „red flag“, tedy varovný signál. Faktem je, že dluhopisy Bejbynet.cz 2022 vloni získaly od renomované společnosti CRIF – Czech Credit Bureau (provozuje tzv. bankovní a nebankovní registr – pozn. red.) rating B1, tedy nízké riziko. Podle definice tohoto ratingu jde o „společnost s vyváženou finanční strukturou, riziko nesplácení závazků je mírné a je závislé na vnějších/tržních faktorech, které nejsou snadno předvídatelné“.

„Výsledný rating tak reprezentuje hodnocení firmy jako celku, nikoliv jen aktuálně vydaných dluhopisů. Jeho cílem není posouzení podnikatelských záměrů, ale objektivní vystižení výchozí ekonomické situace společnosti, která může být pro dosažení záměrů klíčovým parametrem,“ vysvětluje tzv. iRating od CRIF na svém webu portál dluhopisy.cz.

Minulý pátek jsme společnosti CRIF položili dotaz: „Čím si vysvětlujete, že firma, které jste udělili rating B1, tedy mírné riziko, skončila v insolvenčním řízení?“ Marketingový ředitel Přemysl Cenkl slíbil, že se spojí s firemními analytiky a následně na náš dotaz odpoví, ale do včerejšího večera se tak nestalo.

Připomeňme, že Jiří Mesároš, jednatel a spolumajitel společnosti Centrum dluhopisů, která provozuje inzertní portál pro emitenty firemních bondů dluhopisy.cz (druhým z jednatelů a majitelů firmy je Ondřej Marek – pozn. red.), vloni v září v placeném článku v rubrice Okénka investora na webu kurzy.cz operoval s ratingem od CRIF/Cribis.

„Jedním z velmi dobrých nástrojů je také ratingové hodnocení rizikovosti jednotlivých emitentů. Tento 14 stupňový iRating začal jako první inzertní portál s dluhopisy v Česku používat web Dluhopisy.cz. Hodnocení vychází z odborného hodnocení garanta CRIF – Czech Credit Bureau. Díky tomu může zájemce o dluhopisy lépe posoudit, zda se do dané emise vyplatí investovat nebo ne,“ napsal Mesároš ve výše zmíněném článku. A dodal, že investor si dluhopisy „kupuje sám na vlastní odpovědnost“.

PSALI JSME:
Kam zmizelo 25 milionů od investorů? On-line hračkářství Bejbynet už vyšetřuje policie

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná …

Akciové trhy rostou i druhý den v týdnu

Po pondělím růstu zakončil index pražské burzy PX výše i úterní obchodní seanci. PX přidal 0,49 procenta (1 564,82 b.), což je jeho pátý růstový den v řadě. V čele růstu stály všechny společnosti z finančního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.