Kam zmizelo 25 milionů od investorů? On-line hračkářství Bejbynet už vyšetřuje policie

Kauza
Otázkou, kam zmizelo 25 milionů korun od investorů do internetového hračkářství Bejbynet.cz, se už několik týdnů zabývá i Policie ČR. Vyplývá to ze zjištění portálu FAEI.cz. Na provozovatele e-shopu (a kamenné prodejny na Praze 3), společnost Midea, byl už koncem června prohlášen insolvenčním soudem konkurz s tím, že dlužník má pohledávky po lhůtě splatnosti ve výši téměř 68 milionů korun. Psali jsme zde.
Eva Kropáčová z pražského Krajského ředitelství Policie ČR policejní vyšetřování kauzy Bejbynet nepotvrdila, ale redakce má přesto z několika nezávislých zdrojů informace o tom, že policie už několik týdnů „koná“. Reprofoto: YouTube.com

Eva Kropáčová z pražského Krajského ředitelství Policie ČR, sice na dotazy redakce FAEI.cz ohledně společnosti Midea reagovala obvyklým konstatováním, že „ze zákona nejsme oprávněni poskytovat informace ke konkrétním osobám a ani jiným subjektům“, ale redakce má přesto z několika nezávislých zdrojů informace o tom, že policie už několik týdnů „koná“.

„Policie postupně zve investory – poškozené – k podání výpovědí. Informace o průběhu vyšetřování samozřejmě v této fázi nepodává, takže uvidíme, jak se věc vyvine,“ sdělil redakci pan Jan (jeho plné jméno má redakce k dispozici). Jím poskytnutou informaci potvrdili např. i někteří uživatelé diskusního fóra p2pforum.cz.

„Před chvíli mi volali z pražské kriminálky ohledně dluhopisu Midea. Teda ze skrytého čísla a paní se tak představila. Do měsíce si mě prý pozvou z místního oddělení k výslechu. Chtěla vědět jenom obecné informace (jestli jsem to nějak řešil, zda a kdo za ně komunikuje, jestli letos něco zaplatili…). Zajímalo by mě, jak na mě přišli, nic jsem nehlásil, do insolvence jsem se ještě nepřihlásil…,“ napsal 1. června uživatel výše uvedeného fóra pod přezdívkou „lukipeer“, přičemž v dalším příspěvku dodal, že „nejspíš už trestní oznámení někdo podal, nejspíš v Praze“.

Mezi dosud přihlášenými pohledávkami do insolvenčního řízení se společností Midea pražské podnikatelky Lucie Horákové ke včerejšku figurují zhruba dvě desítky držitelů dluhopisů této firmy. Zbylá více než stovka investorů zatím své pohledávky nepřihlásila.

Čas na to mají do 24. srpna 2020, ale už teď je zřejmé, že velkou naději v řízení nemají – firemní bondy společnosti Midea byly tzv. podřízené dluhopisy, což podle insolvenčního zákona znamená, že tyto podřízené pohledávky se hradí až v poslední skupině pohledávek.

Společnost Midea, provozující internetové hračkářství Bejbynet.cz, si vloni za přispění portálu dluhopisy.cz od soukromých investorů vypůjčila prostřednictvím firemních dluhopisů celkem 25 milionů korun, které jim měla vrátit na konci roku 2022 a mezitím čtvrtletně vyplácet úroky: 850 korun za každý padesátitisícový dluhopis. První dvě loňské platby proběhly v termínu, ale výplata úroků v únorovém a květnovém termínu už neproběhla.

PSALI JSME:
Pá, pá, Bejbynete. Doména předluženého on-line hračkářství už je na prodej

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlato ukončilo spanilou jízdu

Od poloviny března jsme mohli sledovat prudký růst ceny zlata, který byl na začátku srpna ukončen. Někteří investoři na tomto trendu zvýšili hodnotu svých investic o více než třetinu.

Německé akcie včera jely rallye

Zatímco český index PX po započtení dividend ztrácí od začátku roku 16,5 procenta, německý index DAX pouze 5,2 procenta. Ve srovnání s americkými indexy si však německé akcie nevedou příliš dobře. Index S&P 500 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lékem na pandemii byly pro Čechy jejich koníčky

Průzkum
Dlouhé týdny „domácího vězení“ kvůli koronavirové pandemii pomohly Čechům překonat jejich zájmy a koníčky. Ukázal to rozsáhlý výzkumný projekt, který zkoumal chování obyvatel v době karantény. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně nyní budou výsledky porovnávat s kolegy z více než 50 zemí světa, kde lidé odpovídali na stejné otázky.
Rolovat nahoru