Kam zmizelo 25 milionů od investorů? On-line hračkářství Bejbynet už vyšetřuje policie

Kauza
Otázkou, kam zmizelo 25 milionů korun od investorů do internetového hračkářství Bejbynet.cz, se už několik týdnů zabývá i Policie ČR. Vyplývá to ze zjištění portálu FAEI.cz. Na provozovatele e-shopu (a kamenné prodejny na Praze 3), společnost Midea, byl už koncem června prohlášen insolvenčním soudem konkurz s tím, že dlužník má pohledávky po lhůtě splatnosti ve výši téměř 68 milionů korun. Psali jsme zde.
Eva Kropáčová z pražského Krajského ředitelství Policie ČR policejní vyšetřování kauzy Bejbynet nepotvrdila, ale redakce má přesto z několika nezávislých zdrojů informace o tom, že policie už několik týdnů „koná“. Reprofoto: YouTube.com

Eva Kropáčová z pražského Krajského ředitelství Policie ČR, sice na dotazy redakce FAEI.cz ohledně společnosti Midea reagovala obvyklým konstatováním, že „ze zákona nejsme oprávněni poskytovat informace ke konkrétním osobám a ani jiným subjektům“, ale redakce má přesto z několika nezávislých zdrojů informace o tom, že policie už několik týdnů „koná“.

„Policie postupně zve investory – poškozené – k podání výpovědí. Informace o průběhu vyšetřování samozřejmě v této fázi nepodává, takže uvidíme, jak se věc vyvine,“ sdělil redakci pan Jan (jeho plné jméno má redakce k dispozici). Jím poskytnutou informaci potvrdili např. i někteří uživatelé diskusního fóra p2pforum.cz.

„Před chvíli mi volali z pražské kriminálky ohledně dluhopisu Midea. Teda ze skrytého čísla a paní se tak představila. Do měsíce si mě prý pozvou z místního oddělení k výslechu. Chtěla vědět jenom obecné informace (jestli jsem to nějak řešil, zda a kdo za ně komunikuje, jestli letos něco zaplatili…). Zajímalo by mě, jak na mě přišli, nic jsem nehlásil, do insolvence jsem se ještě nepřihlásil…,“ napsal 1. června uživatel výše uvedeného fóra pod přezdívkou „lukipeer“, přičemž v dalším příspěvku dodal, že „nejspíš už trestní oznámení někdo podal, nejspíš v Praze“.

Mezi dosud přihlášenými pohledávkami do insolvenčního řízení se společností Midea pražské podnikatelky Lucie Horákové ke včerejšku figurují zhruba dvě desítky držitelů dluhopisů této firmy. Zbylá více než stovka investorů zatím své pohledávky nepřihlásila.

Čas na to mají do 24. srpna 2020, ale už teď je zřejmé, že velkou naději v řízení nemají – firemní bondy společnosti Midea byly tzv. podřízené dluhopisy, což podle insolvenčního zákona znamená, že tyto podřízené pohledávky se hradí až v poslední skupině pohledávek.

Společnost Midea, provozující internetové hračkářství Bejbynet.cz, si vloni za přispění portálu dluhopisy.cz od soukromých investorů vypůjčila prostřednictvím firemních dluhopisů celkem 25 milionů korun, které jim měla vrátit na konci roku 2022 a mezitím čtvrtletně vyplácet úroky: 850 korun za každý padesátitisícový dluhopis. První dvě loňské platby proběhly v termínu, ale výplata úroků v únorovém a květnovém termínu už neproběhla.

PSALI JSME:
Pá, pá, Bejbynete. Doména předluženého on-line hračkářství už je na prodej

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Závod mezi počtem nakažených a vývojem vakcíny

Na začátku týdne zaznamenaly akciové trhy slušné zisky. Americký širokopásmový index S&P500 dokonce dosáhl v pondělí historického maxima. Následně z rekordu mírně slevil. Důvod je jednoduchý – prudký nárůst …

Peníze by měly vydělávat další peníze

Od vypuknutí koronavirové krize v České republice přibylo na účtech domácností 191,4 miliardy korun. O rostoucí úspory se lidé moc dobře nestarají. Většinou je nechávají na běžných či spořicích účtech. To je sice …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru