Pokud se ekonomika ochladí, může to americkým vládním dluhopisům prospět, ale tuto poptávku patrně vyváží neochota Fedu výrazněji snížit sazby. V Evropě zatím míra inflace klesla víc než v USA, což umožňuje Evropské centrální bance (ECB) v případě potřeby zmírnit restriktivní monetární politiku, i když se inflace dál drží nad cílovými hodnotami.
To připravilo scénu pro nadcházející čtvrtletí, kdy může dál růst divergence mezi Spojenými státy a Evropou. I když se rozdíl úrokových sazeb mezi oběma regiony v letošním roce výrazně prohloubil, trh s forwardovými swapy předpokládá, že se tento spread v následujících třech letech vyrovná, protože není pravděpodobné, že by se jejich monetární politika dál rozcházela.
Pokud však bude evropská inflace i nadále oslabovat rychleji než americká, může se rozdíl v úrokových sazbách vrátit na úroveň před pandemií, což by Evropě přineslo strmější výnosové křivky. Navzdory všeobecně očekávanému a předem avizovanému červnovému snížení sazeb se zdá, že odpovědní činitelé ECB s dalším odklonem evropské monetární politiky od té americké váhají.
I nadále se hodlají řídit daty a na zbytek roku se nezavázali k žádnému konkrétnímu postupu. A tak se dá čekat, že budou krátkodobé sazby nadále stabilní a výnosové křivky mírně zestrmí s tím, jak se bude evropská ekonomika zotavovat a v červenci začne s postupným útlumem programu PEPP (nouzový pandemický program nákupu aktiv, pozn. red.).
Silná poptávka podpoří korporátní dluhopisy
Navzdory trvalému úpadku firemních dluhopisů bude poptávka po korporátních dluhopisech investičního charakteru patrně dostatečná. Další vývoj inflace totiž zůstává nejistý a primární trhy upadají do zimního spánku. Fed zpomaluje kvantitativního zpřísňování a ECB začíná snižovat sazby, takže nejspíš dojde k dalšímu zúžení úvěrového rozpětí.
Podobně se očekává, že si po celé třetí čtvrtletí udrží podporu i korporátní dluhopisy s vysokým výnosem. Spready na trhu s rizikovými dluhopisy jsou sice ve srovnání s historickým průměrem malé, ovšem v posledních dvou letech se tyto instrumenty osvědčily jako klíčový prostředek zajištění proti inflaci.
Vzhledem k tomu, jak nejistý je úspěch centrálních bank v boji proti inflaci, se očekává, že bude po korporátních dluhopisech s vysokým výnosem navzdory oslabujícím fundamentům poptávka po celé třetí čtvrtletí. V tomto prostředí bude zásadní pečlivý výběr a analýza zdola nahoru.
Investiční dopady
Vývoj na trzích úrokových sazeb je i nadále úzce svázán s vývojem inflace. Americká monetární politika se čím dál víc rozchází s tou evropskou, a tak je důležité zachovat opatrnost a omezit svou durační expozici. Dál proto preferujeme kvalitní dluhopisy a splatnost do pěti let, ale k úvěrovému riziku a delším duracím se stavíme opatrně.
Na rozvinutých trzích dosáhly krátkodobé sazby svého vrcholu v roce 2023, kdy nabízely držitelům obligací scénář, v němž se nedalo prohrát. Pokud například předpokládáme roční držbu, musel by výnos dvouletých amerických státních dluhopisů stoupnout nad 10,6 procenta, aby byla návratnost záporná, zatímco v případě dvouletých německých státních dluhopisů by musel výnos stoupnout nad šest procent.
Dlouhodobé sazby jsou i nadále ohroženy možným návratem inflace ke dvěma procentům a případným opětovným zvýšením prémie za splatnost, zejména vhledem k rostoucím obavám ohledně udržitelnosti deficitů. Pokud si americká ekonomika udrží svou výjimečnost, mohou výnosy tamních státních dluhopisů znovu otestovat 5% hladinu a pak by s sebou vytáhly i výnosy evropských státních dluhopisů.
Autorka je specialistka na dluhopisy Saxo Bank
(Redakčně upraveno)