Dluhům domácností jasně dominují úvěry na bydlení

Názor
Objem bankovních úvěrů rezidentům podle údajů České národní banky (ČNB) ke konci listopadu 2020 dosáhl 6,232 bilionu korun, což představuje pokles o 36 miliard korun. Klesl také objem vkladů rezidentů, a to na 5,477 bilionu korun z 5,529 bilionu korun v říjnu.
Dluhům domácností jasně dominují úvěry na bydlení. Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácnosti dluží celkem 1,851 bilionu korun, s meziměsíčním nárůstem o 12 miliard korun. Stále jasně dominují – s podílem 77 procent – úvěry na bydlení, které stouply na 1,424 bilionu korun (podle ČNB meziměsíční nárůst o 0,8 procenta). Na druhou stranu spotřebitelské úvěry meziměsíčně poklesly na 264 mld. korun (pokles o 0,1 procenta oproti říjnu).

V případě domácností podíl nevýkonných úvěrů v listopadu mírně stoupl na 1,7 procenta poté, co v říjnu dosáhl 1,5 procenta. V případě úvěrů v Česku působícím (nefinančním) podnikům zaregistrovala ČNB pokles o 12 miliard korun na 1,152 bilionu korun, přičemž podíl dlouhodobých úvěrů představoval 57 procent.

Procento nevýkonných úvěrů se i v případě podnikové sféry stále pohybuje na dohled historických minim i přesto, že v listopadu oproti předchozímu měsíci podíl vzrostl o 0,3 procentního bodu na 3,8 procenta.

PSALI JSME:
Češi lační po hypotékách, banky jsou jejich zájmem zavaleny jako nikdy v minulosti

Stojí za to připomenout, že ukončení splátkových moratorií ke konci října se nijak neprojevilo na skokovém nárůstu podílu nevýkonných úvěrů. Ten je stále velmi nízký, je ale třeba se připravit na období, kdy bude zřejmě po nějakou dobu stoupat. Před deseti lety byl podíl nevýkonných úvěrů u podniků na úrovni devíti procent, zatímco u domácností dosáhl v květnu 2013 na hranici 5,3 procenta.

Oproti vývoji úvěrů je vhodné porovnávat i vývoj vkladů v bankovním systému, kde listopad přinesl další vzestup korunových úložek i depozit v cizí měně jak v případě nefinančních podniků, tak i domácností, a to přesto, že celkové vklady rezidentů vlivem poklesu v sektoru vládních institucí poklesly.

Autor je ekonomický analytik České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak Češi letos splácejí bankám úvěry?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru