Do čeho nyní investovat? Příležitosti ke zhodnocení peněz jsou

Analýza
Řada z nás nyní přemýšlí, kam s penězi, aby neležely ladem, neukusovala z nich inflace a vydělávaly nám. Do čeho by měl investor alokovat své finanční prostředky? Na finančních trzích jsou jistá „želízka“, která umožňují každému diverzifikovat své rezervy a současně zvýšit potenciál zisku.
Řada z nás nyní přemýšlí, kam s penězi, aby neležely ladem, neukusovala z nich inflace a vydělávaly nám. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pro konzervativního investora nebyla dlouho k mání optimální varianta, která by mu s větší pravděpodobností slibovala vidinu zajímavého zhodnocení. Situace se změnila. V tuto chvíli se investor může směle podívat na takové možnosti, jako jsou například fondy peněžního i kapitálového trhu českých státních dluhových cenných papírů.

Fondy peněžního trhu ve svých portfoliích využívají nástroje jako repo operace, tedy víceméně zhodnocují za sazby odpovídající těm vyhlašovaným samotnou Českou národní bankou (ČNB). Nyní je základní úroková sazba 3,75 procenta. Tyto fondy jistě ještě zvýší investorům dodanou výkonnost.

Někdo může namítnout, že se i fondy peněžního trhu se s ohledem na vysokou inflaci stále nachází hluboko v pásmu záporné reálné výkonnosti. To by se však mohlo změnit po následujícím čtvrtletí, kdy by momentum nárůstu inflace mělo znatelně polevit.

Zároveň nesmíme zapomínat na další důležité funkce fondů peněžního trhu, a to je zajištění proti zvýšené volatilitě, rezistence vůči ekonomickým a covidovým rizikům či rychlá likvidita.

PSALI JSME:
ČNB opět překvapila, základní sazbu zvyšuje na 3,75 procenta

Do hry v tuto chvíli začínají ale vstupovat i fondy kapitálového trhu, které ve svých portfoliích drží české státní dluhopisy s delší splatnosti. Ty se přitom v rámci letošní výkonnosti propadly do červených čísel, kdy se některé blížily ztrátám téměř devíti procent.

To vše vychází z logiky, že dluhopis s fixním kupónem reaguje poklesem své tržní ceny na nárůst úrokových sazeb. Navzdory dosavadním neatraktivním výsledkům se tyto fondy mohou nyní nacházet v bodě zlomu a odrazit se pro déletrvající růst.

České státní dluhopisy již svými výnosy dosahují tří procent s tím, že jsou v nich již z velké míry zanesená očekávání dalšího zvedání sazeb centrální bankou. Fondy s českými dluhopisy představují výhodu v situacích stabilizující se inflace či v prostředí ochlazující se ekonomiky, kdy začnou výkonnostně růst.

V jejich prospěch pak mluví i vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Ten se nechal slyšet, že rozhodně nečeká příchod dvouciferné inflace jako v 70. letech. I přesto budou inflační čísla v porovnání s aktuální situací dále růst. Inflace bude na vrcholu počátkem příštího roku – možná někde okolo sedmi procent. Pak však začne klesat, protože začnou odeznívat stěžejní proinflační faktory.

PSALI JSME:
Češi přestávají spořit, chtějí vyšší úrok. Tři procenta jim nestačí

Dynamičtější investor však čelí daleko složitější a nepřehlednější situaci. Není jednoduché zvolit akciový fond správného ražení – ať již jde sektor, či geografické zaměření fondu. Tento problém však řeší fondy fondů. U dynamičtějšího investora by v portfoliu rozhodně nemělo chybět zastoupení ESG fondů (zaměřené na environmentální a sociální faktory, pozn. aut.).

Pro lepší pochopení, fondy zaměřené na ESG neznamenají filantropické „vyhazování peněz z okna“. Fondy investující do firem zohledňující environmentální a sociální faktory jsou dnes příležitostí lepšího zhodnocení. Naopak opomenutí nebo ignorování ESG faktorů se vnímá jako vysoké riziko, které může negativně ovlivnit návratnost investic.

„Non-ESG“ společnosti mohou například čelit odklonu zákaznických preferencí od jejich produktů nebo třeba zvýšeným nákladům – například pojišťovny budou více hradit pojistná plnění kvůli náhradám škod v důsledku změn počasí nebo si neekologická společnost bude od banky půjčovat za vyšší úrok.

PSALI JSME:
Skoro všechny evropské firmy plánují do pěti let přejít na udržitelnější obchodní modely

Portfolio by také mělo zohledňovat geopolitická rizika. Nadále eskalují spory „potrumpovské koalice“ USA a EU se zeměmi, jako je Rusko, Bělorusko nebo Čína. Stále intenzivnější je také napětí v obchodních vztazích mezi EU a Británií. Turecko sice dočasně zklidnilo svou rétoriku, a to pouze kvůli aktuálním ekonomickým a měnovým potížím.

Správné geografické rozložení portfolia je důležité i z hlediska potenciálu jednotlivých regionů. Například evropské akcie jsou již delší dobu ve stínu těch amerických, kdy mezera mezi jejich zhodnocením se nijak zatím nezúžila. Ukazatel výše ocenění evropských akcií price/earning ratio (cena akcie k jejímu zisku) je v porovnání s americkými akciemi výrazně níže.

Americká banka Goldman Sachs pak vyhlíží budoucí evropský vývoj velice pozitivně, a to i díky lehce lepší predikci vývoje hrubého domácího produktu (HDP) pro rok 2022.

Autor je hlavní analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled na čtvrté čtvrtletí (2): Záhadná disonance v říši akcií

Zavřít reklamu ×
  1. Svatá Matko Boží! A co takhle koupit si na farmářském trhu enviromentální husu snášející zlatá vejce? To je asi tak rada na stejné úrovni. 🙂

  2. Budu-li mít možnost, tak budu jakožto zákazník VŽDY preferovat výrobky firem, které nemají se škodlivou a slabomyslnou unijní ideologií nic společného.

  3. fondy kapitálového trhu, které ve svých portfoliích drží české státní dluhopisy s delší splatnosti. Ty se přitom v rámci letošní výkonnosti propadly do červených čísel, kdy se některé blížily ztrátám téměř devíti procent.

    To vše vychází z logiky, že dluhopis s fixním kupónem reaguje poklesem své tržní ceny na nárůst úrokových sazeb. Navzdory dosavadním neatraktivním výsledkům se tyto fondy mohou nyní nacházet v bodě zlomu a odrazit se pro déletrvající růst.

    mohou? význam slova mohou je i nemusí

    a tohle je taky dobrý
    U dynamičtějšího investora by v portfoliu rozhodně nemělo chybět zastoupení ESG fondů (zaměřené na environmentální a sociální faktory, pozn. aut.).

    Pro lepší pochopení, fondy zaměřené na ESG neznamenají filantropické „vyhazování peněz z okna“. Fondy investující do firem zohledňující environmentální a sociální faktory jsou dnes příležitostí lepšího zhodnocení. Naopak opomenutí nebo ignorování ESG faktorů se vnímá jako vysoké riziko, které může negativně ovlivnit návratnost investic.

    tady nikdo neví co bude za rok,dva,pět let a investujte do fondů s horizontem dvacet let-podle mě lepší je přebytečné prachy (to jsou ty které mohu postrádat)věnovat dětem nebo vnoučatům,aby bydleli

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.