Do cestovek se už nedá ani dovolat. Desítky už zavřely úplně, příští týden možná zavřou všechny

Nejméně tři desítky cestovek v Česku tento týden již úplně své zavřely kanceláře. Lidé se do nich ani nedovolají. Informovala o tom agentura Invia. Stovky zaměstnanců tak přišly o práci, mnozí klienti o peníze v předem zakoupených zájezdech. A bude hůř, naznačuje.
Do cestovek se už nedá ani dovolat. Desítky už zavřely úplně, příští týden možná zavřou všechny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve vile na Praze 6, kde jedna z menších cestovních kanceláří sídlí, je zavřeno. Ze dne na den. A na fasádě cedule: Dům na prodej. Zprvu byl za devatenáct milionů, ale během posledních pár dní cena sjela na osm. A cedule tam visí pořád.

„Zájezdy sice v této situaci neprodáváme, ale každý den se na nás obracejí stovky lidí, kteří mají dotazy k zakoupeným zájezdům. Některé cestovky si to však bohužel už teď nemohou dovolit, či z důvodu chybějící legislativy neví, jak postupovat,“ uvedla mluvčí Invia Andrea Řezníčková.

Zákazníci cestovních kanceláří samozřejmě mají obavy o své finanční prostředky, zaplacené na zálohách a často vyžadují jejich okamžitou refundaci. Nezřídka i kvůli tomu, že už v důsledku vládních opatření proti šíření koronaviru přišli o práci, nemohou podnikat, anebo peníze, původně na dovolenou, chtějí využít jinak. Podle informací z konce loňského roku si Češi natolik oblíbili nákupy dovolených v předprodejích, že už loni v prosinci byla vyprodaná polovina letošních letních zájezdů.

Podle informací z webových stránek Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) do vypuknutí koronavirové krize zaplatily tuzemské cestovní kanceláře zálohy na zájezdy jejich klientů do zahraničí v letošní sezóně ve výši 2,9 miliardy korun a další stovky milionů byly vyplaceny na zálohách dopravcům.

„Žádný z příjemců záloh v současné bezprecedentní situaci cestovním kancelářím obdržené platby nevrátí. Budou se muset vyčerpat formou zálohovaných služeb. To však v tuto chvíli není možné,“ uvádí se na webu ve společném prohlášení dvou (jindy konkurenčních – pozn. red.) asociací: ACK ČR a Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

PSALI JSME:
Polovina letních zájezdů je už vyprodaná

Druhá ze jmenovaných chce od vlády peníze na překlenutí těžké doby. Obě asociace včera informovaly, že „společně intenzivně jednají s vládou o nejlepším možném legálním řešení nastalé situace“. „V turistickém ruchu je ohroženo až 240 tisíc pracovních míst,“ upozornila tento týden hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Dodejme, že v posledních letech průměrné roční tržby tuzemských cestovních kanceláří a agentur podle údajů Českého statistického úřadu a expertních odhadů dosahovaly 48,5 miliardy korun.

Ekonom Lukáš Kovanda z Czech Fund ještě před zavedením nouzového stavu v ČR s odvoláním na statistiky Eurostatu uvedl, že „tuzemský turistický ruch kvůli koronavirové nákaze přichází o zhruba 300 milionů korun měsíčně“. Ztráty na letošních tržbách tuzemských cestovních kanceláří a agentur kvůli koronaviru pak už před dvěma týdny odhadl do pásma čtyř až pěti miliard korun.

Asociace rovněž informovaly, že refundace již zakoupených zájezdů není z výše uvedených důvodů (zaplacené zálohy hotelům a dopravcům – pozn. red.) možná, ale ani nutná: „Cestovní kanceláře nabízejí legální možnost využití poukazů na posunutí zálohovaných zájezdů v čase či destinaci, které jsou, stejně jako zájezdy, plně pojištěny proti případné insolvenci cestovní kanceláře.“

Pokud se naplní scénáře šéfa krizového štábu Romana Prymuly, a zatím se naplňují, tak i když se karanténa částečně uvolní, hranice zůstanou nejspíše rok zavřené. A to by pro cestovní ruch znamenalo konec v roce, který pro české turisty začal tak pěkně: Na italských a rakouských sjezdovkách…

PSALI JSME:
Tuzemské cestovní kanceláře a agentury letos mohou přijít až o pět miliard korun

Zavřít reklamu ×
 1. Airbnb se zachoval jinak a to zdůvodu vyšší moci jež má v podmínkách.
  Airbnb své pronájemce (hostitele) nechala ve štychu, hosté dostávají plné refundace při zrušení pobytů, hostitelé pláčou.

 2. To jsou starosti o cestovky.pipina s mobilem v ruce.aby jste ještě vůbec mohli cestovat.to je snad nemoc,to cestování,to by měla být diagnóza.

 3. Hele ty fake news,ten barák na praze 6 bych koupil za 10 kdyby takovej byl. Když zž si vymejšlíš tak aspon ne takový kraviny.

 4. Mnoho lidí procestovalo půl světa a v ČR nikde nebyli a nic tu neznají.Ubohost moderní doby.První chci znát celou mou vlast…..

 5. Cestovky jsou bez peněz? Prachy vybraly, něco za ubytování a dopravu sice zaplatily, ale zdaleka ne plnou cenu, letecké společnosti peníze za neuskutečněné lety navíc vracejí. Mzdy a další náklady taky platit nebudou, o zisku nemluvě. Takže CK zbylo minimálně polovina peněz, které od klientů vybraly. Tohle vypadá na další ohromný tunel, navíc organizovaný!

  • Tak se poucit do budoucna a cestovat po Čechách a bez cestovek, poznat svou zem. Za rok si budou třeba drbat hlavu. Ale to si kazdy musí rozhodnout sám v sobě.

  • Letecké společnosti peníze nevracejí, což se dá celkem jednoduše dohledat na jejich stránkách. Mzdy a náklady CK platí, nejsou zavřené jako restaurace, alespoň ne velká většina z nich ne. Zisk se těžko realizuje, když cestovka nic neprodává, program antivirus se jich nedotkne, takže příspěvek na mzdu jedině v případě, že necháte zaměstnance doma, což z důvodů, které jsem psal, úplně není možné. Bylo by fajn si aspoň dohledat nějaké informace, než začnete šířit fake news. Pokud na to nemáte čas, nechápu motivaci ovlivňovat svým názorem ostatní. Nevěřím, že jako Češi máme v sobě motivaci se vzájemně proti sobě štvát za každou cenu a proč v situaci, která není dobrá pro nikoho, máme potřebu si vymýšlet ještě další důvody k útokům, škoda.

 6. Ano,cestovní kanceláře někdy i 20 let odrbávali stát jak se dalo,třeba dvojím ůčetnictvím a různě,nakoupili si domy ,auta,pro sebe a rodinu,tak bohužel budou muset žít jak 80 procent lidí v Č.R.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Proboha, někdo mi ukradl pas!

Kde mám tablet, vždyť jsem ho měl položený vedle postele? Že ho sebrala pokojská?! Přijít o oblíbenou věc není nic radostného ani doma, natož na zahraniční dovolené. Úlek, horečnaté hledání a rostoucí beznaděj, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.