Do cestovek se už nedá ani dovolat. Desítky už zavřely úplně, příští týden možná zavřou všechny

Nejméně tři desítky cestovek v Česku tento týden již úplně své zavřely kanceláře. Lidé se do nich ani nedovolají. Informovala o tom agentura Invia. Stovky zaměstnanců tak přišly o práci, mnozí klienti o peníze v předem zakoupených zájezdech. A bude hůř, naznačuje.
Do cestovek se už nedá ani dovolat. Desítky už zavřely úplně, příští týden možná zavřou všechny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve vile na Praze 6, kde jedna z menších cestovních kanceláří sídlí, je zavřeno. Ze dne na den. A na fasádě cedule: Dům na prodej. Zprvu byl za devatenáct milionů, ale během posledních pár dní cena sjela na osm. A cedule tam visí pořád.

„Zájezdy sice v této situaci neprodáváme, ale každý den se na nás obracejí stovky lidí, kteří mají dotazy k zakoupeným zájezdům. Některé cestovky si to však bohužel už teď nemohou dovolit, či z důvodu chybějící legislativy neví, jak postupovat,“ uvedla mluvčí Invia Andrea Řezníčková.

Zákazníci cestovních kanceláří samozřejmě mají obavy o své finanční prostředky, zaplacené na zálohách a často vyžadují jejich okamžitou refundaci. Nezřídka i kvůli tomu, že už v důsledku vládních opatření proti šíření koronaviru přišli o práci, nemohou podnikat, anebo peníze, původně na dovolenou, chtějí využít jinak. Podle informací z konce loňského roku si Češi natolik oblíbili nákupy dovolených v předprodejích, že už loni v prosinci byla vyprodaná polovina letošních letních zájezdů.

Podle informací z webových stránek Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) do vypuknutí koronavirové krize zaplatily tuzemské cestovní kanceláře zálohy na zájezdy jejich klientů do zahraničí v letošní sezóně ve výši 2,9 miliardy korun a další stovky milionů byly vyplaceny na zálohách dopravcům.

„Žádný z příjemců záloh v současné bezprecedentní situaci cestovním kancelářím obdržené platby nevrátí. Budou se muset vyčerpat formou zálohovaných služeb. To však v tuto chvíli není možné,“ uvádí se na webu ve společném prohlášení dvou (jindy konkurenčních – pozn. red.) asociací: ACK ČR a Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Druhá ze jmenovaných chce od vlády peníze na překlenutí těžké doby. Obě asociace včera informovaly, že „společně intenzivně jednají s vládou o nejlepším možném legálním řešení nastalé situace“. „V turistickém ruchu je ohroženo až 240 tisíc pracovních míst,“ upozornila tento týden hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Dodejme, že v posledních letech průměrné roční tržby tuzemských cestovních kanceláří a agentur podle údajů Českého statistického úřadu a expertních odhadů dosahovaly 48,5 miliardy korun.

Ekonom Lukáš Kovanda z Czech Fund ještě před zavedením nouzového stavu v ČR s odvoláním na statistiky Eurostatu uvedl, že „tuzemský turistický ruch kvůli koronavirové nákaze přichází o zhruba 300 milionů korun měsíčně“. Ztráty na letošních tržbách tuzemských cestovních kanceláří a agentur kvůli koronaviru pak už před dvěma týdny odhadl do pásma čtyř až pěti miliard korun.

Asociace rovněž informovaly, že refundace již zakoupených zájezdů není z výše uvedených důvodů (zaplacené zálohy hotelům a dopravcům – pozn. red.) možná, ale ani nutná: „Cestovní kanceláře nabízejí legální možnost využití poukazů na posunutí zálohovaných zájezdů v čase či destinaci, které jsou, stejně jako zájezdy, plně pojištěny proti případné insolvenci cestovní kanceláře.“

Pokud se naplní scénáře šéfa krizového štábu Romana Prymuly, a zatím se naplňují, tak i když se karanténa částečně uvolní, hranice zůstanou nejspíše rok zavřené. A to by pro cestovní ruch znamenalo konec v roce, který pro české turisty začal tak pěkně: Na italských a rakouských sjezdovkách…

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 13
Sdílet článek
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB