Dobrá finanční situace firem i nad očekávání vysoká míra úspor domácností

Analýza
Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) pouze potvrdil mezičtvrtletní pokles ekonomiky o 0,2 procenta ve třetím loňském čtvrtletí. V případě historických dat pak byl nepatrně revidován údaj za druhé čtvrtletí loňského roku.
Tuzemská poptávka klesá v důsledku výrazného snížení kupní síly českých domácností, když dynamika nominálních mezd významně zaostává za vysokou inflací. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V tom ekonomika mezičtvrtletně rostla o 0,3 procenta, zatímco původně statistický úřad uváděl růst o 0,4 procenta. To ve výsledku vedlo k revizi meziročního růstu ekonomiky, která ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostla o 1,5 procenta oproti původním 1,7 procenta. Ve srovnání s předpandemických čtvrtým čtvrtletím roku 2019 byla ale úroveň ekonomické aktivity stále o 0,6 procenta nižší.

V podstatě beze změny zůstala i struktura hospodářského růstu. Zatímco čistý vývoz výrazně mezičtvrtletně vzrostl, spotřeba domácností naopak o 3,2 procenta poklesla. Oživení průmyslové produkce tak nebylo dostatečné na to, aby vyvážilo negativní trend tuzemské poptávky. Ta klesá v důsledku výrazného snížení kupní síly českých domácností, když dynamika nominálních mezd významně zaostává za vysokou inflací.

Investice firem se ve třetím loňském čtvrtletí snížily, pravděpodobně v důsledku negativních dopadů vysokých cen energií a nejistoty kolem výše poptávky v dalších měsících. Celkové fixní investice byly v reálném vyjádření mezičtvrtletně nižší o 0,3 procenta, v nominálním vyjádření pak o 1,1 procenta.

PSALI JSME:
Pokles reálných příjmů domácností pokračoval i ve třetím čtvrtletí

Na nominálním vývoji se negativně projevily soukromé investice, které byly mezičtvrtletně nižší o 3,8 procenta po předchozím růstu o 5,5 procenta (členění na soukromé a vládní investice je k dispozici pouze v nominálním vyjádření, pozn. aut.). Vládní investice oproti tomu nadále svižně rostly o 12,6 procenta mezičtvrtletně, tedy obdobným tempem, jako kvartál před tím.

Míra úspor domácností zůstala i přes rychlý růst životních nákladů zvýšená. Oproti druhému čtvrtletí loňského roku, kdy činila 14,6 procenta, ve třetím čtvrtletí dokonce mírně vzrostla na 16,8 procenta (sezonně očištěný údaj). Od pandemie se tak míra úspor nadále pohybuje na zvýšených úrovních. Před pandemií byly standardem úrovně mírně nad deseti procenty.

Ve stále vysoké míře úspor se pravděpodobně projevil především vyšší růst disponibilního důchodu, který v meziročním vyjádření zrychlil z 10,4 procenta na 13,6 procenta ve třetím čtvrtletí. Výrazně tak převyšoval růst průměrné mzdy, která v tom samém čtvrtletí vzrostla meziročně pouze o 6,1 procenta. Dynamiku disponibilního důchodu táhl vzhůru především rychlý růst sociálních dávek a důchodů.

PSALI JSME:
Česko zažívá rekordní pokles životní úrovně. S výjimkou důchodců

Zatímco míra zisku nefinančních podniků byla ve třetím čtvrtletí loňského roku nejvyšší od první poloviny roku 2021, podíl vyplacených mzdových nákladů byl naopak od té doby nejnižší. Míra zisku (podíl provozního zisku na přidané hodnotě) po sezonním očištění činila 46,6 procenta, zatímco čtvrtletí před tím to bylo 45,1 procenta.

Podíl mzdových nákladů na připadané hodnotě vytvořené v sektoru nefinančních podniků naopak klesl z 55,7 procenta na 54,5 procenta. V meziročním srovnání byl ve třetím loňském čtvrtletí zisk nefinančních podniků vyšší o 15,2 procenta, zatímco mzdové náklady vzrostly o 7,7 procenta.

Nadále tudíž platí, že firmy byly doposavad schopny přenášet zvýšené náklady na spotřebitele a domácnosti tak byly hlavním nositelem inflační zátěže. S klesající poptávkou lze však očekávat, že v následujících měsících bude pro firmy stále těžší ceny dále zvyšovat.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nové statistiky z ekonomiky nejsou povzbudivé

Zavřít reklamu ×
  1. V současné době se spoří dobře. Výplata pěkná,topím díky mírné zimě minimálně,jídlo kupuji rovněž minimálně abych netrpěl obezitou a auto mám na levné LPG. Nemám si na co stěžovat.

  2. Skvélá doba. Topím na 24 stupňů, snídám a obědvám v restauracích a přes den do sauny nebo bazenu. Důchod je skvélý.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Recese už tu byla? A kdy?

Uteklo to jako voda a po čtvrt roce v Komerční bance opět přicházíme s aktualizovanou makroekonomickou prognózou. A jak už to bývá, máme pro Vás dvě zprávy. Ta horší je, že jsme pro letošní rok revidovali celkový …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.