Nové statistiky z ekonomiky nejsou povzbudivé

Průmyslová výroba v listopadu meziročně reálně vzrostla o 0,5 procenta. To znamená, že průmysl zpomaluje, protože v říjnu rostl ještě o 3,1 procenta. Není se čemu divit, všude se projevují dražší ceny energií, které vedou k poklesu poptávky. Propouštění je za daných okolností jen otázkou času.
Průmyslová výroba v listopadu meziročně reálně vzrostla o 0,5 procenta. To znamená, že průmysl zpomaluje, protože v říjnu rostl ještě o 3,1 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Struktura tuzemské výroby říká, že nad vodou nás drží automobilová výroba. Je ale otázkou jak dlouho, protože vývoj ve světě je negativní. To ukazuje například fakt, že reálná hodnota nových zakázek klesá mnohem rychleji u zahraničních než domácích zakázek. Jinými slovy, nákaza přichází ze zahraničí.

Vzhledem k tomu, že září a srpen výrazně vybočovaly z letošního trendu, nebudou výsledky za celý rok nijak tragické. Ačkoliv reálná data ještě nejsou k dispozici, očekávám, že v roce 2022 rostl průmysl o 1,5 procenta.

V roce 2023 se situace v průmyslu dále zhorší. Myslím, že můžeme čekat mírný pokles kolem jednoho procenta. Drahé energie, růst mezd a slabší zahraniční poptávka budou totiž pro tuzemský průmysl stále představovat vážný problém.

Stavebnictví se nedaří

Stavební produkce v listopadu meziročně reálně klesla o 0,8 procenta.  Stavební úřady vydaly o 6,2 procenta stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení klesla o 22,6 procenta. Ani tento výhled do budoucna tedy není dobrý. Bude se stavět méně a za méně peněz.

I když ani zde ještě nejsou konkrétní data, očekávám, že stavebnictví loni rostlo kolem dvou procent. Příští rok však bude horší – hypotéky nebudou dostupnější než letos a trh nemovitostí zůstane po většinu roku zamrzlý. Ačkoliv ceny nemovitostí jako celek budou klesat, ceny nových bytů kvůli drahým vstupům klesnout nemohou. Logicky se proto bude stavět méně. Odhaduji pokles kolem dvou procent.

Zahraniční obchod má hluboký deficit

Podle předběžných údajů skončila v listopadu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách schodkem 25,5 miliardy korun, což je šílené číslo. Ještě loni v listopadu jsme měli přebytek 3,9 miliardy korun.

Důvod je prostý. Na vině jsou především válka na Ukrajině a drahé energie z dovozu. Deficit s ropou a zemním plynem nám vzrostl o 11,1 miliardy korun. Deficit by byl ještě větší, kdyby obchodu nepomohl vyšší vývoz aut vyrobených v tuzemsku.

Z pohledu dynamiky zahraničního obchodu je zajímavé, že i přes zhoršující se sentiment ve světě roste vývoz meziročně o 10,8 procenta, což je uspokojivé číslo. Bohužel dovozy rostou ještě rychleji, když si připsaly 18,7 procenta.

I zde zatím chybí konkrétní data za celý rok 2022, ale očekávám deficit obchodní bilance kolem 220 miliard korun. V roce 2021 přitom byla tato bilance v přebytku ve výši 7,3 miliardy korun. Pro budoucnost bude důležité, jak se budou vyvíjet ceny energií, jež, jak očekávám, budou v létě opět drahé. Předpokládáme tedy, že za celý rok 2023 bude deficit jen o něco málo nižší než v roce 2022.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB