Garanční systém zahájil výplatu náhrad institucionálním klientům Sberbank

Garanční systém finančního trhu (GSFT) začne v pátek 22. dubna 2022 prostřednictvím poboček Komerční banky, vyplácet tzv. institucionální náhrady pohledávek z vkladů klientům Sberbank CZ. Aktuálně jde o 17 exekutorských úřadů, které vedly účty pro téměř 18 tisíc klientů.
O odebrání bankovní licence bylo již nepravomocně rozhodnuto a úspěšnost odvolání, které Sberbank pravděpodobně podá, je minimálně nejistá. Ilustrační foto: Sberbank

Garanční systém bude institucionálním klientům vyplácet náhradu vkladů každého jejich zákazníka, jehož prostředky byly evidovány ke konci letošního února na účtu institucionálního klienta vedeného u Sberbank CZ, maximálně však do limitu 2 499 500 korun na jednoho zákazníka (ekvivalent částky 100 000 eur dle kurzu České národní banky, pozn. red.).

„Pokud zákazníkovi institucionálního klienta vznikl nárok na náhradu za pohledávku z jiného vkladu vedeného u Sberbank CZ, uvedená maximální částka se sníží o výši tohoto nároku,“ informoval naši redakci GSFT.

Výplata institucionálních náhrad vkladů oprávněným osobám bude podle něj probíhat prostřednictvím pobočkové sítě Komerční banky.

PSALI JSME:
Někteří klienti Sberbank mohou od garančního systému dostat až pět milionů korun

„Akciová společnost Sberbank CZ, jejíž mateřská společnost je majoritně vlastněná ruským ministerstvem financí, zaznamenala krátce po napadení Ukrajiny ruskými vojsky výrazný odliv likvidity,“ sdělil redakci FAEI.cz Jáchym Ingr, konzultant společnosti PKF Apogeo Group.

Připomněl, že v pátek 25. února banka neotevřela své pobočky, výrazně omezila své internetové bankovnictví a karetní transakce a že dne 28. 2. zahájila Česká národní banka (ČNB) proces odebrání její bankovní licence.

„O odebrání bankovní licence bylo podle serveru Seznam Zprávy již nepravomocně rozhodnuto a úspěšnost odvolání, které Sberbank pravděpodobně podá, je minimálně nejistá,“ informoval Ingr.

PSALI JSME:
Tuzemskou Sberbank nejspíš čeká likvidace a větší klienty dlouhý insolvenční proces

Institucionální klienti Sberbank CZ prokáží své nároky originálem, úředně ověřenou kopií, nebo elektronicky podepsaným platným výpisem z obchodního či jiného veřejného rejstříku ne starším než tři měsíce a průkazem totožnosti osoby, která je zástupcem právnické osoby (platný občanský průkaz nebo pas, pozn. red.).

K vyzvednutí náhrady lze zmocnit i jinou osobu, a to na základě úředně ověřené plné moci vystavené výhradně pro výplatu náhrady vkladu. Vzorový formulář této plné moci, stejně jako reklamační formulář, je k dispozici ke stažení na webových stránkách Garančního systému. Formulář plné moci či formulář k podání reklamace bude možné vyzvednout též na pobočkách Komerční banky.

Náhradu lze vyzvednout v době tří let od zahájení výplaty náhrad, tedy nejpozději do 22. dubna 2025. Po uplynutí této lhůty již nebude možné náhradu vyplatit.

PSALI JSME:
Jaký bude osud české pobočky Sberbank a jejích klientů?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Německá inflace překonala 70leté maximum

Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně …

Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. To bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Na příštím zasedání by sazby měly dle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.