Další zdražení elektřiny se blíží, varuje energetický expert

Rozhovor
Domácnosti se musí připravit na ohlášené zdražení elektřiny od nového roku. Další skokový růst cen by mohl následovat poměrně brzy. „Na evropském trhu se pomalu blížíme k deficitu výkonu, který zřejmě vyvrcholí v letech 2021 až 2022 v souvislosti s odstavením německých jaderných elektráren. A to ceny zase ´nakopne´ vzhůru,“ řekl v rozhovoru pro Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií a jednatel konzultační společnosti ENA zaměřené na poradenskou činnost v energetice.
Fixaci nemám rád, odběratele to zbavuje možnosti přechodu k levnějšímu dodavateli, říká Jiří Gavor. Foto: Archiv

O zdražování elektřiny od příštího roku se hovoří už měsíce. Teď, kdy je zvyšování cen oficiálně potvrzeno, jako by to mnohé domácnosti zaskočilo, překvapilo. Čím si to vysvětlujete?
To je otázka spíše pro psychologa než pro energetika. Nicméně jde zřejmě o obecnou lidskou tendenci nepříjemné věci odkládat. Někteří spotřebitelé ani pod tlakem nepříjemného oznámení se neodhodlají k poměrně jednoduché snaze o změně dodavatele. V každém okamžiku, nezávisle na zdražování či zlevnění, totiž existuje dost široké cenové spektrum nabídek.

Proč vlastně elektrický proud zdražuje? Proč se zvyšuje jeho cena na burzách? Jaké jsou hlavní příčiny?
Zdražily palivové vstupy, což je uhlí a plyn, a k tomu razantně zdražily i povolenky na vypouštění emisí oxidu uhličitého. A roste rovněž poptávka.

Očekáváte, že elektřina zdraží i v následujících letech?
Zvýšení burzovních cen se v posledním měsíci mírně zkorigovalo a ani na počátku roku nečekám návrat k výraznému růstu. Ovšem pomalu se na evropském trhu blížíme k deficitu výkonu, který zřejmě vyvrcholí v letech 2021 až 2022 v souvislosti s odstavením německých jaderných elektráren. A to ceny zase „nakopne“ vzhůru.

Je teď ještě možné dojednat si u distributorů fixní cenu elektřiny od Nového roku a tím se vyhnout zdražování, nebo už je pozdě?
Fixované produkty nabízí kdykoliv většina dodavatelů. Nicméně jak rostou ceny na trhu, tak se s určitým zpožděním zvyšují i ceny fixovaných nabídek. Obecně fixaci nemám rád, odběratele to zbavuje možnosti přechodu k levnějšímu dodavateli. V situaci rostoucího trhu to ale lze doporučit. A je pak zbytečné otálet.

PSALI JSME:
Co všechno a proč domácnostem v příštím roce zdraží?

Pokud vláda rozhodne o stavbě dalšího jaderného bloku, ovlivní to cenu proudu?
Rozhodnutí o dostavbě či naopak odkladu výstavby jaderného bloku nemá na cenu proudu prakticky žádný vliv. Je to otázka strategická, jak a zda vůbec zajistit soběstačnost ve spotřebě elektřiny po roce 2035, to ale neznamená vlastní uzavřenou „národní“ tvorbu cen. Trhy jsou provázané, s elektřinou se mezinárodně obchoduje a cena se tvoří převážně na rozhodujícím a největším německém trhu. Začít se uzavírat do národních hranic by znamenalo pro otevřenou českou ekonomiku katastrofu – i když to v případě elektřiny může znít hezky.

Zavřít reklamu ×
 1. Ano, důvodem je zdražení, protože cena na burze stoupla z 90 euro v roce 2009 na 55 euro nyní. To obdobné platí o ropě.
  Asi jsem se na 1. stupni ZŠ špatně učil, nebo vzhledem ke stavu úrovně znalostí matematiky u maturit platí nové pravidlo, že 90 je menší než 55. To nemluvím o tom, že v ČR se platby za elektřinu pouze zvedají ať prší, neprší, fouká, nefouká, mrzne, nemrzne atd., atd.,atd. Už je to stejné jako u zemědělců u kterých platí, že nejhorší roční období je jaro,léto,podzim a zima.

  • Lidé šetří a elektrický proud se nedá skladovat,proto se to zdraží,aby byly zisky a bylo víc milionářů.Stejně je to u vody.Ještě jsem se nedozvěděl,že by také bylo s počasím u zemědělců dobré.

 2. Nevím proč máme platit nějakou cenu podle nějaké burzy. Máme vlastní elektrárny a proud pro naše lidi by měl být za babku. A Němcům a Rakušanům ty ceny pořádně omastit a když se jim to nebude líbit, tak ať si nakoupí elektriku jinde, ale ne po našich drátech. Taky nechápu jak se do mé zásuvky po drátech vybudovaných za socialismu z peněz nás všech teď dostává proud od jiných než českých dodavatelů. JE TADY PROSTĚ MOC DODAVATELŮ A PROUD JE JENOM JEDEN, A PROTOŽE MUSÍME TY DODAVATELE PLATIT -ŔEDITDELE, JEHO SEKRETÁŘKU, POSKOKY OKOLO, SLUŹEBNÍ AUTA. No to jmse to v tom kapitalismu dopracovali.
  o

 3. Hlavně, že nás neustále vybízejí abychom topily plynem a elektrikou. Uhlí je neekologické. Proto neustále elektriku a plyn zdražují. Že se vyrábí miliony aut na skládky v poušti a pod. to nikomu nevadí. Spotřebovává se tím elektrika, suroviny, práce a pak se to vyhodí a znehodnotí.

 4. Cenu benzinu -nafty si take kazdy stat dela podle sveho .tudiz nevidim duvod proc nasim sousedum musime prodavat elektrinu za ceny z nejake burzy a po nasich dratech -je to komodita jako kazda druha –Ropa -plyn -uhli -atd .takze me logicky napada ze pokud u nas to vyrobime tak je nas problem komu a za kolik to prodame a hlavne jakou cenu to bude mit v nasem state .Kdyz to Nemci nechteji tak si ji preci muzou koupit treba od Francie a levneji nez z draheho Ceska .nevidim v tom zadny problem

 5. je to tím že není konkurence ja si nemužu elektrárnu vybrat ze které chci proud a jenom dodavatelé se na tom přiživují

 6. Vidím to v chytračení západu a chytračení v investicích.Západ se zbavuje jádra a špíny.Raději koupí čistou energii od vazalů,od nás.Bordel zůstane také u nás.Tak čus

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB