ECB ponechala nastavení své politiky beze změny

Názor
Evropská centrální banka (ECB) na včerejším zasedání ponechala nastavení své politiky beze změny, zároveň ale jasně avizovala, že spolu s novou prognózou vývoje ekonomiky přijdou v prosinci i posuny v nastavení měnově-politických nástrojů. ECB zdůrazňuje, že druhá vlna pandemie zhoršuje krátkodobý výhled pro ekonomickou aktivitu a že rizika jsou nasměrována jasně směrem dolů.
ECB ponechala nastavení své politiky beze změny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

ECB nechala beze změny jak nastavení svého nouzového programu nákupů aktiv (PEPP program), tak svých dalších měnově-politických nástrojů včetně úrokových sazeb. Zároveň ale otevřela cestu pro posuny ve své politice směrem k dalšímu uvolnění měnových podmínek na příštím měnově-politickém zasedání, jež se bude konat 10. prosince.

Toto rozhodnutí, tedy prozatím stabilita měnové politiky s jasným příslibem změn pro prosincové zasedání, je v souladu s očekáváním finančních trhů. V prosinci bude mít ECB k dispozici čerstvou čtvrtletní prognózu vývoje ekonomiky eurozóny, bude snad jasněji ohledně vývoje na poli pandemie a do prosincového zasedání také dojde v rámci ECB k analýze všech existujících měnově-politických nástrojů a možných posunů.

Jako velmi pravděpodobné se jeví prodloužení nouzového programu nákupů aktiv (PEPP) za horizont června 2021 a též navýšení celkového objemu pro nákupy v rámci tohoto programu ze stávající cílové úrovně 1,35 biliónu euro. Otázkou je, zda ECB bude chtít sáhnout i na další nástroje: Zatímco u navýšení PEPP programu lze očekávat shodu napříč vedením ECB, tak debata o případném snížení úrokových sazeb by v rámci ECB jistě narazila i na opoziční tábor.

PSALI JSME:
Pumpování peněz do ekonomiky má zelenou

Podstatným vzkazem z ECB ale každopádně je, že vedení této instituce bezvýhradně vnímá negativní rizika, jež druhá vlna pandemie přináší do ekonomiky, jednoznačná shoda je také nad diskusí o přenastavení nástrojů ECB, přičemž důležitým vstupem do této debaty bude nová prognóza vývoje ekonomiky, jež bude k dispozici právě na prosincovém měnově-politickém zasedání ECB. Forma uvolnění měnových podmínek bude teprve specifikována, prodloužení a navýšení PEPP programu se ale zdá být kandidátem číslo jedna.

Předpokládám, že svou měnovou politiku ponechají v příštím týdnu beze změny i středoevropské centrální banky, jež budou počátkem listopadu zasedat – konkrétně jde o polskou centrální banku a o Českou národní banku. V obou případech ale bude též nepochybně zmíněna druhá vlna pandemie coby riziko pro ekonomiku – a jak česká, tak polská centrální banka zároveň zveřejní novou prognózu vývoje svých ekonomik.

Na rozdíl od ECB ale středoevropské centrální banky buď nejdou cestou nákupů aktiv (ČNB) anebo tento nástroj narazil na své limity v podobě upadajícího zájmu tamního bankovního sektoru odprodávat aktiva centrální bance (případ Polska). Zároveň ani ČNB, ani polská centrální banka nemají chuť dále snižovat své úrokové sazby a proto i ve středoevropském regionu dle všeho v příštím týdnu budou zprávy z finančních trhů hlásat, že měnová politika zůstává beze změny.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace ani ECB korunu nerozhodily

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Korekce úrokových sazeb předznamenává slabší korunu

Česká národní banka (ČNB) dnes rozhodla ponechat stávající limity poskytování hypotečních úvěrů a proticyklickou kapitálovou rezervu beze změny. Podle guvernéra Jiřího Rusnoka zůstává bankovní sektor odolný vůči …

Nesolidární daňová reforma

Na úrovni EU můžeme sledovat spory při tvorbě sedmiletého unijního rozpočtu. Sváry se týkají podmíněnosti čerpání daných prostředků, které umožňují členským státům dosáhnout na peníze za předpokladu dodržování …

Fatální omyl o snižování daní

Ve veřejném prostoru se hojně diskutuje o navrhovaných daňových změnách. V diskusích však bohužel zaznívají chybné argumenty, které jsou opakovány i některými renomovanými ekonomy a sociology. Následující text se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi zatím s vánočními nákupy otálejí

Analýza
Největší sezóna pro e-shopy je každoročně před Vánoci. Ani letos tomu nebude jinak – s tím rozdílem, že situace významně poznamenala vládní opatření kvůli onemocnění covid-19. Přepravní společnosti upozorňují, že pokud by nouzový stav trval až do Vánoc, poptávka po doručení domů bude oproti uplynulým letům enormní a nad limity navýšených kapacit většiny přepravních společností na tuzemském trhu.
Rolovat nahoru