ECB ponechala nastavení své politiky beze změny

Názor
Evropská centrální banka (ECB) na včerejším zasedání ponechala nastavení své politiky beze změny, zároveň ale jasně avizovala, že spolu s novou prognózou vývoje ekonomiky přijdou v prosinci i posuny v nastavení měnově-politických nástrojů. ECB zdůrazňuje, že druhá vlna pandemie zhoršuje krátkodobý výhled pro ekonomickou aktivitu a že rizika jsou nasměrována jasně směrem dolů.
ECB ponechala nastavení své politiky beze změny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

ECB nechala beze změny jak nastavení svého nouzového programu nákupů aktiv (PEPP program), tak svých dalších měnově-politických nástrojů včetně úrokových sazeb. Zároveň ale otevřela cestu pro posuny ve své politice směrem k dalšímu uvolnění měnových podmínek na příštím měnově-politickém zasedání, jež se bude konat 10. prosince.

Toto rozhodnutí, tedy prozatím stabilita měnové politiky s jasným příslibem změn pro prosincové zasedání, je v souladu s očekáváním finančních trhů. V prosinci bude mít ECB k dispozici čerstvou čtvrtletní prognózu vývoje ekonomiky eurozóny, bude snad jasněji ohledně vývoje na poli pandemie a do prosincového zasedání také dojde v rámci ECB k analýze všech existujících měnově-politických nástrojů a možných posunů.

Jako velmi pravděpodobné se jeví prodloužení nouzového programu nákupů aktiv (PEPP) za horizont června 2021 a též navýšení celkového objemu pro nákupy v rámci tohoto programu ze stávající cílové úrovně 1,35 biliónu euro. Otázkou je, zda ECB bude chtít sáhnout i na další nástroje: Zatímco u navýšení PEPP programu lze očekávat shodu napříč vedením ECB, tak debata o případném snížení úrokových sazeb by v rámci ECB jistě narazila i na opoziční tábor.

PSALI JSME:
Pumpování peněz do ekonomiky má zelenou

Podstatným vzkazem z ECB ale každopádně je, že vedení této instituce bezvýhradně vnímá negativní rizika, jež druhá vlna pandemie přináší do ekonomiky, jednoznačná shoda je také nad diskusí o přenastavení nástrojů ECB, přičemž důležitým vstupem do této debaty bude nová prognóza vývoje ekonomiky, jež bude k dispozici právě na prosincovém měnově-politickém zasedání ECB. Forma uvolnění měnových podmínek bude teprve specifikována, prodloužení a navýšení PEPP programu se ale zdá být kandidátem číslo jedna.

Předpokládám, že svou měnovou politiku ponechají v příštím týdnu beze změny i středoevropské centrální banky, jež budou počátkem listopadu zasedat – konkrétně jde o polskou centrální banku a o Českou národní banku. V obou případech ale bude též nepochybně zmíněna druhá vlna pandemie coby riziko pro ekonomiku – a jak česká, tak polská centrální banka zároveň zveřejní novou prognózu vývoje svých ekonomik.

Na rozdíl od ECB ale středoevropské centrální banky buď nejdou cestou nákupů aktiv (ČNB) anebo tento nástroj narazil na své limity v podobě upadajícího zájmu tamního bankovního sektoru odprodávat aktiva centrální bance (případ Polska). Zároveň ani ČNB, ani polská centrální banka nemají chuť dále snižovat své úrokové sazby a proto i ve středoevropském regionu dle všeho v příštím týdnu budou zprávy z finančních trhů hlásat, že měnová politika zůstává beze změny.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace ani ECB korunu nerozhodily

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.