Dolar před Fedem silnější, koruna naopak před ČNB slabší

Názor
Americká centrální banka (Fed) v úterý zahájila své dvoudenní zasedání věnované nastavení měnových podmínek. Trhy spíše sází na jestřábí výstup, což se během dne projevilo v mírném posilování amerického dolaru na úkor eura. Patrný byl tento trend zejména v prvních hodinách úterní evropské seance.
Silnější dolar na globálním trhu se negativně projevil na kurzu české koruny, která měla tendenci mírně oslabovat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Před polednem ale přeci jen začalo euro své ztráty alespoň částečně korigovat, když překvapil německý ZEW index nálady investorů. Jejich hodnocení současných podmínek skončilo lépe, než se čekalo.

Největším překvapením ale byla složka očekávání, která zaznamenala výrazné zlepšení na nejvyšší hodnotu za poslední dva roky, a to v souvislosti s tím, že Evropská centrální banka (ECB) v nadcházejících měsících začne snižovat úrokové sazby. Z pohledu dolaru příznivou zprávu pak přineslo odpolední zveřejnění vyšší únorové dynamiky vydaných stavebních povolení i nově zahájených staveb.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

Silnější dolar na globálním trhu se negativně projevil na kurzu české koruny, která měla tendenci mírně oslabovat. Z ranních kotací u 25,20 CZK/EUR se kurz postupně vyšplhal k odpoledním 25,30 CZK/EUR. Oslabení koruny zároveň dáváme do souvislosti se středečním zasedáním České národní banky, kdy investoři přivírali své krátké EUR/CZK pozice, když v předchozích dnech koruna posilovala.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB