Domácnosti mají velké úspory. Investují, obávají se nejistoty a znehodnocení finančních prostředků

Rozhovor
Domácnosti za dobu pandemie ušetřily miliony. Pokud bude takový přetlak finančních prostředků na trhu, pak pokles cen realit nevidím jako reálný, říká v rozhovoru Zdenka Klapalová, prezidentka Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí a jednatelka jedné z největších realitních společností působících v Česku.
Partnerka poradenské společnosti Knight Frank Zdenka Klapalová je zároveň prezidentkou Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Protože se na realitním trhu pohybujete již dlouhá léta, pak si určitě pamatujete na zásadní milníky, které dramaticky změnily, jak vypadá český realitní trh.
Milníky obecně za třicet let tvoří významné projekty, očekávané i nečekané události a rozvoj technologií, protože za tři dekády se díky tomu zásadně změnil realitní trh, který se navíc velice zrychlil.

Které události máte na mysli?
Je to příjezd odborníků ze zahraničí a vznik mezinárodní komunity, která pak napomohla tomu, že jsme mohli využít zkušeností a vybudovat trh na úroveň, jakou máme dnes. To byl rok 1990. Poté následovaly povodně v roce 2002, které ovlivnily trh i naše myšlení.
Povodně měly paradoxně vliv na rozvoj některých čtvrtí a velmi pozitivně ovlivnily rozvoj některých městských částí Prahy, protože došlo k radikálnější přestavbě a modernizaci.
Významným milníkem bylo 11. září 2001. Teroristický čin nám ukázal nové hrozby a nejistoty. Předposledním milníkem je rozvoj sdílené ekonomiky a coworkingu, je to určitý trh, který se zdaleka netýká jenom realit, ale týká se i jich. A posledním je pandemie covid-19, která nám přinesla celou řadu změn, o nichž dnes ještě ani nepřemýšlíme.

A pokud bychom se podívali na finanční události?
Je to například vznik prvních fondů kolektivního investování, které umožnila novela zákona v roce 2004, a asi nepřekvapí, když zmíním finanční krizi v roce 2008.

Rád bych se u finanční krize zastavil. V USA jsme viděli propady hodnoty nemovitostí na polovinu, podobné to bylo také v Rusku. U nás v České republice ale nemovitosti zůstaly stabilními.
Když padly americké banky, tak jsem vůbec nečekala, že by to mělo mít velký vliv na Českou republiku, protože jsem v té době ještě nevnímala, jak se krize může rychle přesunout. Ani ne v tom, že by zásadně klesly ceny nemovitostí, ale po nějakou dobu bylo obtížné sehnat financování pro větší transakce.

PSALI JSME:
Proč je koronavirová krize podobná spíše té v roce 1918 než v 2008?

V této souvislosti bych ráda zmínila, že to byla také ukázka toho, jak silný je domácí trh. Protože v letech 2010-2011, kdy u nás byly dopady na investiční trh markantní, tak se našli investoři, kteří ho podrželi. Využili příležitosti, protože pokles cen nastal i u nás a nakupovali. I proto to nakonec nedopadlo tak špatně, protože k transakcím docházelo. Další roky byly velice silné a investoři se na trhy vraceli a s velkou chutí do realitních projektů zase začali investovat.

Koronavirus možná pro někoho netypicky ještě akceleroval růst cen nemovitostí. Očekávala jste tuto situaci, že se lidé začnou více zajímat o to, jak bydlí, a že se tak razantně a dramaticky zvýší poptávka po nemovitostech?
Jako kdybyste citoval náš poslední report, který se jmenuje Your Space za rok 2021. Pokud bychom se na to podívali z pohledu domácností, tak v našem reportu říkáme, že domácnosti globálně, nemluvím jenom o České republice, ušetřily miliony. A to je finanční objem, kde se teď hledá alokace. Buď je to druhé bydlení, nebo modernizace a zlepšování prostor, v nichž lidé žijí a pracují. Souvisí to také s nárůstem práce z domova. Lidé zkrátka najednou zjistili, že jim chybí místnost či pracovna.

PSALI JSME:
Obývák se změní v kancl jen s vaším souhlasem

V čem je tedy podle vás rozdíl ve srovnání s finanční krizí 2008?
Na rozdíl od roku 2008, kdy jsme pozorovali krizi likvidity a kdy byly banky velmi opatrné a po nějakou dobu omezovaly svoje úvěrové aktivity, tak teď jsme v situaci, kdy na je trhu obrovské množství likvidity.
Investice do realit jsou stále vnímány jako velice bezpečný přístav i jako obrana proti inflaci neboli znehodnocování finančních prostředků. Lidé dnes také vědí, že pokud finanční prostředky neinvestují, tak jim nic nevynášejí.
Někteří investoři očekávali, že na trh přijdou výhodné prodeje, vyčkávali na pokles cen nemovitostí. Došlo ale k tomu, že ceny nemovitostí neklesly a v některých segmentech šly dokonce ještě nahoru.

Čísla hypotečního trhu, podíváme-li se na srovnání prvního pololetí 2021 a prvního pololetí 2019, ukazují, že se objem hypoték u nás ztrojnásobil. A ty peníze proudí na realitní trh, zajímavý je i fakt, že fondy se snaží vybírat od investorů peníze, které pak pouštějí také na realitní trh. Je tady velký tlak peněz, což má vliv na růst cen. Bude tento trend pokračovat, nebo se blížíme do stadia, že nemovitosti už budou tak drahé, že se buď nevyplatí je nakupovat, anebo se pro mnoho lidí stanou nedostupnými?

PSALI JSME:
Nemovitosti v ČR budou nejspíše dále trendově zdražovat. Stále více lidí půjde do nájmu

Rezidenční a vůbec realitní trh nejsou izolované a musíme je vnímat v kontextu globálního trhu jako celku. Abych mohla odpovědět na vaši otázku, měli bychom se nejprve podívat na úrokové sazby a na politiku centrálních bank. Pokud bude takový přetlak finančních prostředků na trhu obecně, pak pokles cen realit nevidím jako reálný, pokud se budou hypotéky nabízet za tak výhodné sazby, tak si myslím, že není prostor pro pokles cen bytů.
Otázkou je penzijní reforma a penzijní připojištění. Podíváte-li se na výkony penzijních fondů, tak mi asi dáte za pravdu, že je to velmi málo atraktivní zajištění. Takže, když to vezmete z pohledu občana, je pro něj zajímavější investovat kolektivně do některého ze seriózních fondů kolektivního investování, protože zhodnocení je vyšší, než u fondů penzijních. Pokud se na to podíváte z pohledu komerčního investora, tak i pro něj jsou reality výhodné, protože může ovlivnit jejich hodnotu tím, že se o ně stará. Takže ani zde nevidím prostor pro pokles cen.

Pak je tady to, čemu se říká sentiment a míra nejistoty, které platí samozřejmě i pro finanční trhy.
Pokud žijeme v nějaké nejistotě a obavách ze znehodnocení finančních prostředků, tak to investory vede k příklonu k reálným aktivům. A to nejsou jen nemovitostní aktiva, ale třeba také investice do luxusních a značkových vín, automobilů, trofejních předmětů či do dámských kabelek. Index luxusního zboží i sběratelských aktiv sledujeme a pozorujeme nárůst jejich hodnoty, stačí se podívat třeba na prodejní ceny uměleckých děl.

Autor je spolupracovník redakce. Další jeho rozhovory se zajímavými osobnostmi najdete na Offline Štěpána Křečka
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hodně bohatí už nevědí, do čeho všeho by strčili peníze. Ty rychle ztrácejí hodnotu

Zavřít reklamu ×
  1. Některé domácnosti. Menšina domácností. Většina domácností má jiné starosti, než investovat. A většinu domácností v blízké budoucnosti nečeká nic moc hezkého.

  2. Čemu se furt tady někdo divy nikdo nechce dávat hodně peněz za predrazeny nemovitosti i a pod věci.A taky hlavně ať autor si nejdříve ověří informace kdo skutečně má na účtu hodně peněz ale obyčejný lidé to nejsou ty jsou rádi že přežívají a plno lidí buď ukončilo s výstavbou a nebo bude muset prodat rozestavěný dům .Redaktor čerpá údaje ktery jsou nepodložený .

  3. Realitak vam nikdy nerekne, ze pujdou nemovitosti nahoru. Jednou bublina splaskne, temer nic se neprodava, jen roustou ceny u poslednich nemovitosti na trhu tim, jak banky pumpuji pres hypoteky penize na trh, tak dlouho se sroub utahuje az praskne.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.