Ruský Gazprom žaluje český Net4Gas

Rusko žaluje Česko. U petrohradského rozhodčího soudu. Tedy přesněji, exportní divize ruského státem ovládaného plynárenského podniku Gazprom žaluje českého provozovatele plynovodů Net4Gas. Toho loni koupil český stát prostřednictvím společnosti ČEPS, jejímž majitelem je ministerstvo průmyslu a obchodu.
Gazprom žaluje českého provozovatele plynovodů Net4Gas, který od loňska vlastní český stát. Ilustrační foto: Net4Gas

Počátkem loňska společnost Net4Gas uvedla, že od Gazpromu neobdržela poslední měsíční platby za používání plynárenské přepravní soustavy a šla s ním do arbitráže. Gazprom zřejmě nyní kontruje v duchu motta, že nejlepší obranou je útok.

Gazprom společnosti Net4Gas neplatí od sklonku roku 2022. Ruský kolos si v minulosti pronajal plynovody na českém území, aby jimi mohl dodávat plyn z potrubí Nord Stream ze severu Německa do jeho jižní části, do Rakouska, Itálie a na Slovensko.

Předloni v září však došlo k fatální explozi jak na Nord Streamu, tak na nikdy nezprovozněném „sesterském“ Nord Streamu 2. Tato potrubí vedla či měla vést plyn z Ruska přímo na sever Německa, avšak po explozích, při nichž došlo k jejich těžkému poškození, nyní plyn vést nemohou, i kdyby to bylo politicky průchodné.

Gazprom tedy evidentně neviděl důvod, proč by měl společnosti Net4Gas dále platit za pronajatou plynovodní kapacitu, když žádný plyn jejich prostřednictvím posílat nebude. Podle české strany však platbu ukončil dříve, než právoplatně mohl.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 11
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Ma Martins

  Tak to může zaplatit ten co nechal zničit Nord Stream. Pachatele vlastně známe?

  • Ra Ratibořský

   Máte naprostou pravdu, ale to by tu nesměli být fanatici kteří dodnes tvrdí, že to udělal Rus. A vyšetřování, po tom co se zveřejnily důkazy nějak ustrnulo na mrtvém bodě. 😁

  • Václav

   Asi jste se společně s Novým uhodili navzájem do palice. Proto píšete, proto vám z ní nemůže vypadnout nic rozumného.

 2. Ho Honza

  Oni si totiž russaci mysleli že stačí vyhodit potrubí do luftu a je po všech problémech a nebudou muset uz platit nic s dohodnutých kontraktech o dodávání plynu že tím nemusí dodržovat nic jsou důkazy že russaci takové specialisty skutečně cvičili pro hluboký ponor a sabotáž a jsou i záznamy o lodích z russka které se pohybovali v místech explozí velké lodě s vypnutými vysílači v mezinarodnich vodách v oblasti prave techto trubek….ne jak ta pohádka s nějakou jachtičkou na které údajně našli stopy výbušnin 🙄🙄🙄 jak se nám tu snažili nalhat že Ukrajinci vyhodili do vzduchu na několika místech železobetonové zalité v silne vrstve betonu potrubí na mořském dně hrstkou granátů🙄 asi nikdo neviděl ty trubky co? To je jak chtít zničit železobetonovy bunkr petardou na dně moře ve vodě kde působí vysoký tlak vody musíte použít opravdu silnou nálož a zapaleným dynamitem to fakt nezničite 🙄 je jasné že to udělali Rusové protože chtěli plynem vydírat Evropu a jaksi když by byly tyto trubky funkční by to moc nešlo že? Jasně jednodušší řeknou proč by něco takového dělali že ? Stačí zavřít v Rusku kohouty….jenže to není tak jednoduché za prvé někam ten vytežený plyn jít musí a za druhé smlouvy a kontrakty na provoz trubek smlouvy na dodávání plynu jsou jistě na nějaký ten rok dopředu uzavřeny to by po Rusku chtěli tak vysoké kompenzace a pokuty za porušení že by je to položilo a tak je jednodušší to vyhodit do luftu a tím pádem padá veškerá odpovědnost my nic my ta to nemůžeme že to někdo vyhodil do vzduchu

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB