Česko v těchto týdnech dováží z Ruska zhruba 50 % plynu, vyplývá i z dat ministerstva průmyslu

Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní uvádí, že během letošního roku až do října, tedy fakticky v říjnu (neboť předtím, od letošního ledna, ze Slovenska do Česka plyn prakticky netekl) přiteklo 79,6 milionu kubíků plynu. Podle dat Bloombergu k přepravě plynu skrze stanici Lanžhot se v říjnu ze Slovenska do Česka přepravilo 88,4 milionu kubíků. Takže přes 90 % plynu, který v říjnu prošel Lanžhotem, bylo z Ruska – pokud tedy platí údaj ministerstva průmyslu.

v těchto dnech, ba týdnech Česko dováží zhruba 50 % plynu právě z Ruska. Ilustrační foto: Pixabay

Co to znamená pro dnešek? Že aktuálně, v těchto dnech, ba týdnech Česko dováží zhruba 50 % plynu právě z Ruska. Pokud totiž je nadále, i v listopadu, zhruba 90 % plynu, který prochází Lanžhotem, z Ruska, nelze dospět k jinému číslu. Lze to spočítat například z dat Gas Connect Austria, tedy rakouské plynárenské společnosti (viz obr. 3 níže).

Samozřejmě, mohlo by se stát, že v listopadu došlo v porovnání s říjnem k výraznému nárůstu objemu plynu tekoucího z Ukrajiny na Slovensko, což by mohlo naznačovat těžbu ne-ruského plynu ze zásobníků na Ukrajině.

Jenže nárůst přepravy plynu z Ukrajiny na Slovensko stanicí Veľké Kapušany odpovídá mezi říjnem a listopadem jen 3,4 %. Nezdá se tedy, že by v listopadu docházelo k výraznému nárůstu přepravy plynu na Slovensko z vytěžovaných ukrajinských zásobníků.

Těžko se pak hledá další důvod, proč by v listopadu měl podíl ruského plynu procházejícího Lanžhotem odpovídat jakkoli znatelněji nižšímu číslu, než je oněch zhruba 90 %. To ovšem znamená, že Česko dováží v těchto dnech vskutku zhruba polovinu svého plynu z Ruska – a to i vyjdeme-li z dosavadních dat samotného ministerstva průmyslu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Proč? Je to ekologicky a ekonomicky výhodnější než přeprava LNG přes půl světa plus zchlazení a další pitominy……

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB