Drahé hypotéky mohou vést ke snížení reálných cen nemovitostí

Názor
V minulých letech bylo takřka nemožné snížit cenu nemovitosti vyjednáváním. Zájemců o koupi bylo příliš mnoho, takže spíše docházelo k navyšování ceny v průběhu prodeje. Nyní se situace na trhu mění. Drahé hypotéky snižují poptávku po nemovitostech, takže je opět možné vyjednat si příznivější cenu.
Vzhledem k vysoké inflaci dokonce může dojít ke snížení reálných cen nemovitostí. To může vytvořit vhodnou příležitost k nákupu nemovitostí za relativně atraktivní ceny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech dál stoupá. Podle Fincentra Hypoindexu dosáhla počátkem dubna na úroveň 4,88 procenta. V mnohých bankách se úrokové sazby na hypotékách již přehouply přes hranici pěti procent a v následujících měsících dál porostou.

Lze očekávat, že nakonec se hypoteční sazby budou pohybovat zhruba jeden procentní bod nad základní úrokovou sazbou v ekonomice.

Růst úrokových sazeb snižuje zájem lidí o hypotéky. To povede ke snížení přílivu peněz z hypotečního na realitní trh. V důsledku tohoto vývoje klesne tempo růstu cen nemovitostí v nominálním vyjádření.

PSALI JSME:
Česká národní banka přitvrzuje, úroky hypoték mohou vzrůst až k 7 %

Vzhledem k vysoké inflaci dokonce může dojít ke snížení reálných cen nemovitostí. To může vytvořit vhodnou příležitost k nákupu nemovitostí za relativně atraktivní ceny.

Při koupi nemovitosti bychom se měli soustředit hlavně na kupní cenu, kterou v budoucnu již nelze měnit. Oproti tomu hypoteční sazbu měnit lze. V současné době je proto vhodné fixovat hypoteční úvěr na kratší období, aby bylo možné sazbu v blízké budoucnosti změnit.

Pokles úrokových sazeb lze očekávat, jakmile bude zkrocena vysoká inflace. To se sice letos zřejmě nepodaří, ale mělo by se tak stát nejpozději do dvou v horším případě do tří let.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB šlápla na plyn zdražování hypoték, zhorší se dostupnost vlastního bydlení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.