Dřevěné palety zdražují. Klíčovým důvodem je exploze cen dřeva v USA

Názor
V Česku v posledních měsících raketově zdražují dřevěné palety. To je pro řadu firem problém, protože je běžně využívají ve svém každodenním provozu. Jde pro ně o další cenový tlak, který budou muset ve větší či menší míře přesunout na konečného zákazníka. Dřevo pro jejich výrobu jen v březnu zdražilo o dvacet procent.
V Česku v posledních měsících raketově zdražují dřevěné palety. To je pro řadu firem problém, protože je běžně využívají ve svém každodenním provozu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Po letech nadbytku dřeva na tuzemském trhu nyní nastává jeho palčivý nedostatek, zejména pak toho kvalitního. Lesníci totiž v době kůrovcové kalamity omezili svoji těžbu, aby dále nezaplavovali trh a neprodávali tedy levně. To se týkalo například tvrdého dřeva z listnáčů. Takže dřeva z listnáčů už je nyní na trhu méně, což tlačí jeho cenu vzhůru.

Vytěžené je už také pomalu dřevo z kůrovcem napadených jehličnanů, které se z důvodu nedostatečné kapacity pil v uplynulých let vyváželo překotně a levně – s nízkou přidanou hodnotou – do zahraničí, což tedy znamenalo v podstatě drancování českých lesů. Vývoz levné, nepracované kulatiny pokračuje stále, i když už v menší míře.

Jedním z důvodu tohoto drancování lesů je i to, že dřevo nemá v Česku kdo zpracovat. Lidé, kteří by jej zpracovávat mohli, zůstávají v posledním roce doma, pobírají státní pandemickou kompenzaci. Takže i když nepracují, peníze mají, neboť stát se mohutně zadlužuje.

Tento dluh bude z velké části splácen v blízké budoucnosti navýšením daní. Výsledkem zadlužování je ovšem tedy právě i to, že se nedostává pracovní síly ke zpracování dřeva, takže je s nízkou přidanou hodnotou vyváženo za hranice. Pokles cen dřeva se v Česku tedy zastavuje, hrozí naopak citelné zdražování. Zejména lidé na venkově tak mají poslední příležitost se dřevem celkem levně předzásobit.

Cena palivového dříví klesala čtvrtletí po čtvrtletí od prvního kvartálu roku 2019, kdy činila 722 korun za metr krychlový, až do třetího kvartálu 2020, kdy dosahovala pouze 423 korun za kubík.

PSALI JSME:
CHEP CZ: Loňský zisk padne na úhradu ztrát z minulých let

V posledních třech měsících loňského roku ale narostla na 429 korun za kubík. To ilustruje zvrat trendu. Tento zvrat je patrný také například v cenovém vývoji výřezů jehličnanů.

Další cenový tlak na růst dřeva pak přichází ze světa. Ve Spojených státech dramaticky stoupá poptávka po dřevu i jeho cena. Američané totiž v době nízkých úrokových sazeb, jež tamní centrální banka nastavila v důsledku pandemie, využívají levných hypoték a intenzivně stavějí a renovují.

Předchozí americká Trumpova administrativa navíc zavedla cla na kanadské dřevo, což jen umocnilo poptávku Američanů po evropském dříví. Růst ceny dřeva v Evropě navíc podněcuje i Rusko, které si již nehodlá nechat drancovat své lesy vývozem nezpracované kulatiny, který zapoví. Tím ale jen omezuje vyhlíženou nabídku dřeva na evropském trhu, což už nyní tlačí jeho cenu vzhůru.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zlevňování dřeva skončilo. Hrozí zdražování

Zavřít reklamu ×
  1. Já nakoupil 350 kubíků dřeva, kubík 250 Kč. Mám topení na hodně dlouho. Ještě chci přikoupit.. Takže naše zahrada je celá pod dřevem. Zrovna včera mi nabízel za 300 Kč kubík.

  2. jj, presne tak, alespon ve stredoceskem kraji to nestihaji vyvazet uz pul roku. Je to cele asi tak stejne pravdiva informace, jako na novinkach predevcirem o „drtivem propadu“ americkych akcii (nejvetsi propad mel nasdaq cca 1%, coz je vicemene denni volatilita v aktivnejsi dny, us500 naopak na rekordech…)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru