Zlevňování dřeva skončilo. Hrozí zdražování

Názor
Pokles cen dřeva se v Česku zastavuje, hrozí naopak citelné zdražování. Zejména lidé na venkově tak mají poslední příležitost se dřevem celkem levně předzásobit. V loňském čtvrtém čtvrtletí došlo podle dat Českého statistického úřadu ke zvratu na trhu i s jehličnatým dřevem, které bylo nejvíce zasaženo nuceným kácením v důsledku kůrovcové kalamity, jež kvůli extrémně teplému a suchému počasí vrcholila v roce 2018. 
Po letech zlevňujícího palivového dříví nyní hrozí poměrně citelný růst jeho ceny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Cena palivového dříví klesala čtvrtletí po čtvrtletí od prvního kvartálu roku 2019, kdy činila 722 koruny za metr krychlový, až do třetího kvartálu 2020, kdy dosahovala pouze 423 koruny za kubík. V posledních třech měsících loňska ale narostla na 429 korun za kubík. To ilustruje zvrat trendu. Tento zvrat je patrný také například v cenovém vývoji výřezů jehličnanů.

Po letech nadbytku dřeva na tuzemském trhu nyní hrozí jeho palčivý nedostatek, zejména pak toho kvalitního. Lesníci totiž v době kůrovcové kalamity omezili svoji těžbu, aby dále nezaplavovali trh a neprodávali tedy levně. To se týkalo například dřeva z listnáčů. Takže dřeva z listnáčů už je nyní na trhu méně, což tlačí jeho cenu vzhůru.

Vytěžené je už také pomalu dřevo z kůrovcem napadených jehličnanů, které se z důvodu nedostatečné kapacity pil v uplynulých let vyváželo překotně a levně – s nízkou přidanou hodnotou – do zahraničí, což tedy znamenalo v podstatě drancování českých lesů.

PSALI JSME:
Česko vývozem neopracovaného dřeva ročně přichází o desítky miliard korun

Další cenový tlak na růst dřeva pak přichází ze světa. Ve Spojených státech dramaticky stoupá poptávka po dřevu. Američané totiž v době nízkých úrokových sazeb, jež tamní centrální banka nastavila v důsledku pandemie, využívají levných hypoték a intenzivně stavějí a renovují. Často ze dřeva.

Navíc mají od Bidenovy vlády „vrtulníkové peníze“, 1400 dolarů na hlavu, které získává zhruba 85 americké populace. I tyto peníze zhusta využijí na stavbu či renovace.

Předchozí Trumpova administrativa Trumpa navíc zavedla cla na kanadské dřevo, což jen umocnilo poptávku Američanů po evropském dříví. Růst ceny dřeva v Evropě navíc podněcuje i Rusko, které si již nehodlá nechat drancovat své lesy vývozem nezpracované kulatiny, který zapoví. Tím ale jen omezuje vyhlíženou nabídku dřeva na evropském trhu, což už nyní tlačí jeho cenu vzhůru.

PSALI JSME:
Kůrovec už sežral lesy za miliardy

Čeští lesníci tak už od druhé poloviny loňska zaznamenávají zájem o dřevo i tam, kde dosud nebyl. Například Lesní družstvo obcí Přibyslav, které má vedle společnosti Kinských největší rozlohu nestátních lesů, nyní čerstvě a nezvykle nachází nová zahraniční odbytiště v Polsku.

Polská poptávka po českém dříví roste právě i proto, že USA mají vyšší zájem o dřevo z Evropy, takže rovněž Poláci musejí hledat nové dodavatele, včetně těch z ČR, aby uspokojili sílící poptávku.

Pro Lesní družstvo obcí Přibyslav jde nepochybně o dobrou zprávu. Horší už je pro řadové obyvatele ČR, zejména venkovany, kteří dřívím například topí. Po letech zlevňujícího dříví nyní hrozí i poměrně citelný růst jeho ceny. Je nejvyšší čas se předzásobit.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lesnatost Česka je pod evropským průměrem

Zavřít reklamu ×
  1. A nyní začnou nářky nad rozlitým mlékem. Ještě že je tu Radkin Honzák. Ten mi poradí jak si mám zachovat duševní zdraví.

    • Já koupil dřevo za 250 za kubík. Teď mi ho nabízí ještě levněji ale není ho kam dát. Myslím dřevo na topení.

  2. To je zajímavé . Američané díky levným urokum staví . U nás naopak rostou ceny nemovitostí . Něco je zde špatně.

  3. ani jsem nestihl zaregistrovat to slevnění a už se zase zdražuje a přito, je dřeva tolik, že člověk o to zakopává,ale nenažranci mají stále málo aha, André přece otevřel svou pilu

    • Nu nevím kde jste těch třicet let pobýval. Podnikatelé a majitelé lesů, posledních pár let žily na hraně rentability a výnosu. Nejde jen o palivové kůrovcové dřevo ale i o stavební a účelové dřevo. Pravdou je i to, že nežijeme už v socialismu a ceny dřevní hmoty z truhláren a pil se okres od okresu zákonitě mění. Uvidíme, až to vezme do ruky Bartoš s Okamourou…….. ! Ale nevěřím, že se dočkáme výraznější změny. Jak z pohledu prodejce tak zákazníka.

  4. Pán asi nežije v reálném světě stavební obyčejná prkna cca 7000Kč m3 nákup v lese 600-800Kč m3 někde i 400m3.Předražení neskutečné.

  5. Za ty nízké ceny to šlo na vývoz. My jsme jim doplácely rozdíl ,který tím stratili. Je to stejné i u vozů Škoda a jiných výrobků .jsme rabování ,ze všech stran a doplácí to vše až ten poslední a jsme to my.

  6. Já ještě na levné dřevo nenarazil a ono už bude zdražovat? Pod 800kč/m3 prakticky neexistuje. Kde je to dřevo za 400kč/m3?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru