Drobná revize politiky ECB

Obchodování na devizových trzích bylo ve středu klidné, vzruch na trh nevneslo ani zveřejnění nového operačního rámce Evropské centrální banky (ECB). Americký dolar k euru jen nepatrně oslabil o zhruba 0,1 procenta.
ECB ponechala beze změny výši povinných minimálních rezerv. Ta tak bude nadále činit jedno procento z velikosti definovaných pasiv bankovního sektoru. Ilustrační foto: Pixabay.com

ECB zveřejnila dlouho očekávanou revizi operačního rámce své měnové politiky. K zásadnějším změnám podle všeho ale nedošlo. Nejvíce viditelnou je změna šíře koridoru úrokových sazeb, když s účinností od 18. září dojde k zúžení rozdílu mezi depozitní a základní repo sazbou na pouhých 15 bazických bodů, zatímco nyní činí 50 bazických bodů.

Lze předpokládat, že v té době budou už evropské sazby klesat a půjde tak pouze o asymetrické přizpůsobení. Celkově jde o reakci na vysoký stav likvidity v evropském bankovním sektoru v důsledku předchozího programu kvantitativního uvolňování.

Ten vedl k tomu, že klíčovou pro vývoj sazeb na evropském mezibankovním trhu je nyní ta depozitní, která ohraničuje dolní interval měnově-politických sazeb. V bilanci ECB jsou nyní cenné papíry za necelých pět bilionů eur.

Zatímco repo operace zůstanou hlavním nástrojem měnové politiky, centrální banka v revizi operačního rámce definuje i nové možnosti nekonvenčních nástrojů, a to pomocí širšího spektra využívaných finančních aktiv. Výši povinných minimálních rezerv ECB ponechala beze změny a ta tak bude nadále činit jedno procento z velikosti definovaných pasiv bankovního sektoru.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB