Drobná revize politiky ECB

Názor
Obchodování na devizových trzích bylo ve středu klidné, vzruch na trh nevneslo ani zveřejnění nového operačního rámce Evropské centrální banky (ECB). Americký dolar k euru jen nepatrně oslabil o zhruba 0,1 procenta.
ECB ponechala beze změny výši povinných minimálních rezerv. Ta tak bude nadále činit jedno procento z velikosti definovaných pasiv bankovního sektoru. Ilustrační foto: Pixabay.com

ECB zveřejnila dlouho očekávanou revizi operačního rámce své měnové politiky. K zásadnějším změnám podle všeho ale nedošlo. Nejvíce viditelnou je změna šíře koridoru úrokových sazeb, když s účinností od 18. září dojde k zúžení rozdílu mezi depozitní a základní repo sazbou na pouhých 15 bazických bodů, zatímco nyní činí 50 bazických bodů.

Lze předpokládat, že v té době budou už evropské sazby klesat a půjde tak pouze o asymetrické přizpůsobení. Celkově jde o reakci na vysoký stav likvidity v evropském bankovním sektoru v důsledku předchozího programu kvantitativního uvolňování.

PSALI JSME:
ECB nezměnila sazby ani rétoriku, první snížení by mohlo přijít v červnu

Ten vedl k tomu, že klíčovou pro vývoj sazeb na evropském mezibankovním trhu je nyní ta depozitní, která ohraničuje dolní interval měnově-politických sazeb. V bilanci ECB jsou nyní cenné papíry za necelých pět bilionů eur.

Zatímco repo operace zůstanou hlavním nástrojem měnové politiky, centrální banka v revizi operačního rámce definuje i nové možnosti nekonvenčních nástrojů, a to pomocí širšího spektra využívaných finančních aktiv. Výši povinných minimálních rezerv ECB ponechala beze změny a ta tak bude nadále činit jedno procento z velikosti definovaných pasiv bankovního sektoru.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čtyři důvody, proč ECB zůstává v klidu a snižování sazeb odkládá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Které banky sponzorují Rusko?

Britský list Financial Times před několika dny přinesl informaci, že velké evropské banky, které navzdory sankcím …