ECB nezměnila sazby ani rétoriku, první snížení by mohlo přijít v červnu

Názor
Evropská centrální banka (ECB) na svém čtvrtečním zasedání podle očekávání ponechala úrokové sazby opět beze změny. Nová prognóza přináší nižší výhled inflace v letošním (z 2,7 % na 2,3 %) i příštím roce (z 2,1 % na 2,0 %). Před snížením úrokových sazeb si ale podle prezidentky Christine Lagardeové chce centrální banka počkat na více příznivých (dezinflačních) dat.
Před snížením úrokových sazeb si ECB chce podle prezidentky Christine Lagardeové centrální banka počkat na více příznivých (dezinflačních) dat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V souvislosti s tím uvedla, že na dubnovém zasedání zřejmě nebude informační množina výrazně širší než nyní. Potřebná data by však mohla mít ECB k dispozici v červnu, kdy by podle nás i trhu mohl být zahájen cyklus snižování měnově-politických sazeb ECB „cutem“ o 25 bazických bodů.

Z pohledu reakce devizových trhů bylo zasedání ECB poměrně nezajímavé. Euro sice nejprve k dolaru oslabilo k 1,087 USD/EUR, po tiskové konferenci však ztrátu smazalo a vrátilo se k otevíracím 1,09 USD/EUR. Rovněž změny tržních úrokových sazeb byly jen nepatrné.

PSALI JSME:
Evropská centrální banka sníží sazby poprvé v červnu

Koruna se nadále drží lehce pod 25,40 CZK/EUR. Poblíž této hladiny se stabilizovala před zhruba dvěma týdny. Její předchozí oslabení přitom podle nás souviselo primárně se zužováním diferenciálu korunových a eurových tržních úrokových sazeb s kratší splatností, které se od té doby zastavilo.

Z domácích dat byl ve čtvrtek zveřejněn pouze objem devizových rezerv České národní banky ke konci letošního února. Ten meziměsíčně poklesl o 0,5 miliardy eur na 133,9 miliardy eur. V poměru k velikosti ekonomiky devizové rezervy dosahují více než 40 procent ročního hrubého domácího produktu a jsou z tohoto pohledu stále jedny z největších na světě.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čtyři důvody, proč ECB zůstává v klidu a snižování sazeb odkládá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB