Druhá šokující předpověď pro rok 2024: Svět zasáhne velká zdravotní krize kvůli lékům na obezitu

Zázračný lék na obezitu GLP-1 překvapil všechny na světě, ale hlavně díky příslibu boje proti obezitě se poptávka po něm rozjela tak, jak nikdy předtím farmaceutický průmysl nezažil. Očekává se, že trh s léky GLP-1 dosáhne v roce 2032 hodnoty 71 miliard dolarů.
Svět příští rok zasáhne velká zdravotní krize kvůli lékům na obezitu, tvrdí ve své „šokující prognóze“ pro roku 2024 Saxo Bank. Ilustrační foto: Pixabay.com

Očekávání rychlého růstu a ziskovosti dokonce již katapultovalo společnost Novo Nordisk na pozici nejhodnotnější evropské společnosti kotované na burze.

S rozšiřováním nabídky léků na obezitu GLP-1 klesnou ceny a vlády se rozhodnou označit léky na obezitu za životně důležité pro zlepšení zdraví a zastavení růstu obezity.

Důvodem je, že bojem proti epidemii obezity mohou vlády ušetřit náklady v jiných oblastech zdravotnického systému, protože se zlepší celkový zdravotní stav obyvatelstva a sníží se počet druhotných nemocí způsobených obezitou, což zvýší celosvětovou produktivitu.

V současné době však nabídka léků na obezitu GLP-1 nedokáže uspokojit širokou poptávku a pacienti musí na injekce čekat i několik let. Přesto přestávají cvičit nebo se zdravě stravovat v naději, že díky tabletám udrží váhu na uzdě, což ale přispěje k velké zdravotní krizi.

Celosvětově míra obezity dospělých vzroste ze současných 39 procent na 45 procent v roce 2024, což s sebou přinese řadu dalších vedlejších účinků, jako je nárůst výskytu cukrovky nebo srdečních chorob, víc zranění v důsledku ochablé svalové hmoty a celkové snížení účinnosti imunitního systému.

Zvýšení nemocnosti a počtu dnů pracovní neschopnosti způsobí pokles globální produktivity.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
Autorka je tržní stratéžka Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 6
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Ka Katka

  Odhaduji to na skrytou reklamu daného léku, který navíc neprošel zkouškou dlouhodobého podávání.

  • Ma Martin

   Už to leze ven. Nekróza střev, paralýza žaludku a další celkem život ohrožující stavy. Dodávání GLP-1 zvenku (což ten lék dělá) způsobí, že ho přestanou vyrábět střeva, není pro to důvod, pokud toho hormonu bude člověk pořád plný, aby tolik nežral. Po vysazení léku bude dotyčný jíst jako blázen, protože GLP-1 říká mozku, že je člověk sytý. A tahle informace bude po vysazení léku chybět, mozek ten signál dostávat po nějaký čas od vysazení léku nebude, než se zase rozjede produkce hormonu střevy. V tomhle mezičase dotyčný zase brutálně přibere. Takže jediný řešení bude zase začít lék užívat. Doživotně. Je to pro farma byznys zlatý důl. Už bylo pár případů, ženský třeba smrdělo z pusy, bylo to tím, že se jí zastavil žaludek a to jídlo, co přijala, v něm kvasilo. Takže výplach žaludku a medicinálně zase zkusit žaludek rozeběhnout. Hodně štěstí všem, co tyhle „léky“ zkusí. Nejsou to léky, jsou to blokátory toho, aby tělo fungovalo tak, jak má.

  • Pe Petr

   Použiji citát že Švejka. Kdy prasknete čuňata?Méně žrát více cvičit.

 2. Pe Petr

  Rok 2024 podle faei bude skvělý,zdraží pivo a kadeřníci(pivo nepiji a stříhá mě známá za pár korun),šejk koupí ligu(fotbal mě nezajímá) a obezita se mě netýká(jím střídmě a mám hodně pohybu)….Už se těším na rok 2024…..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB