Nové postupy v léčbě obezity vytvářejí investiční příležitosti

Analýza
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se obezita stala celosvětovým zdravotním problémem. Na následky nadváhy nebo obezity totiž každoročně umírají více než čtyři miliony dospělých. Kvůli obezitě jsou ohroženy i ekonomiky, protože se zvyšují náklady na zdravotní péči v jednotlivých zemích.
Na základě nedávného úspěchu společnosti Wegovy se další farmaceutické společnosti, jako jsou Pfizer a Amgen, snaží vyvinout vlastní produkty proti obezitě. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zatímco na celosvětové úrovni žijeme v éře prodlužující se průměrné délky života, obezita je jedním z faktorů, které tuto dynamiku ohrožují, a to proto, že zvyšuje riziko srdečních onemocnění, cukrovky a rakoviny. Nové léčebné postupy však slibují úlevu pro osoby trpící obezitou a otevírají nové příležitosti pro investory.

Z nejnovějších údajů Eurostatu vyplývá, že nejméně obézní zemí v EU je v roce 2019 Rumunsko s 10,5 procenta obyvatel v této kategorii, následované Itálií, Bulharskem a Norskem.

V průměru je 16 procent obyvatel EU klasifikováno jako obézní, což je definováno jako index tělesné hmotnosti (BMI), který vyjadřuje vztah mezi tělesnou hmotností a výškou. Na opačném konci spektra jsou Malta a Maďarsko s 28 procenty a 24 procenty obyvatelstva nejobéznějšími zeměmi EU.

Z bývalého východoevropského bloku je většina zemí nad průměrem EU, Litva a Polsko nad 18 procenty, Slovensko, Slovinsko a Česká republika nad 19 procenty a ostatní pobaltské země nad 21 procenty.

PSALI JSME:
Obezita urychluje stárnutí mozku, ukazuje mezinárodní studie

Bohužel 40 procent dospělých Čechů je ve fázi před obezitou (BMI mezi 25 a 29 kg/m2), což je pátý nejvyšší podíl v EU, přičemž situace se bude zhoršovat. Každá země je postižena obezitou, přičemž v některých zemích s nižšími příjmy byl podle Světového atlasu obezity 2023 v posledním desetiletí zaznamenán nejvyšší nárůst.

Žádná země nezaznamenala pokles výskytu obezity u celé své populace a žádná z nich není na cestě ke splnění cíle Světové zdravotnické organizace (WHO) „do roku 2025 nezvýšit výskyt obezity oproti roku 2010“.

Atlas naznačuje, že při současných trendech se očekává, že do roku 2025 bude trpět obezitou každý pátý dospělý člověk na světě a že nadváha a obezita budou stát světovou ekonomiku v roce 2035 více než čtyři biliony dolarů potenciálního příjmu, což představuje téměř tři procenta současného celosvětového hrubého domácího produktu (HDP).

V konkrétních zemích je dopad ještě větší. Při výpočtu nákladů se berou v úvahu výdaje na zdravotní péči a další zdravotní výdaje, absenci a prezenci – výdaje spojené se snížením produktivity – a předčasná úmrtí.

PSALI JSME:
Až třetina českých zaměstnanců má nadváhu, čtvrtina trpí obezitou

Pro Českou republiku atlas odhaduje, že nadváha lidí s BMI nad 25 kg/m2 bude mít do roku 2025 dopad na 2,8 procenta HDP a do roku 2035 na více než 3,4 procenta HDP. To znamená náklady na zdravotní péči ve výši téměř 1,6 miliardy amerických dolarů.

A celkové náklady ve výši téměř osmi miliard dolarů do roku 2025 a přes dvě miliardy dolarů na zdravotní péči a přes 12 miliard dolarů na celkové náklady do roku 2035. Podle odhadů se v Česku do roku 2035 zvýší obezita dospělých o 1,3 procenta ročně a obezita dětí o 3,8 procenta ročně.  Do tohoto roku bude 35 procent dospělé populace obézní.

Ovšem statistiky pro USA hovoří ještě hůře. Odhaduje se, že do konce roku 2035 bude obézních 58 procent populace, což bude představovat čtyři procenta HDP a náklady ve výši 1,2 bilionu dolarů. To představuje závažný problém a mezitím vytváří určité příležitosti.

Zatímco sektor zdravotní péče v letošním roce zaostával za širším trhem, akciím léků na obezitu se dařilo. V poslední době se v této oblasti trhu dařilo lépe díky pozdvižení kolem z dlouhodobého hlediska významného potenciálu skupiny léků známých jako látky podobné glukagon-like peptidu 1 (GLP-1) neboli agonisté GLP-1.

PSALI JSME:
Převratné produkty: Lék na obezitu od Novo Nordisk

Jedním z produktů, který je již na trhu, je přípravek Wegovy od společnosti Novo Nordisk. Tento lék, který prokazatelně pomáhá pacientům zhubnout přibližně 15 procent jejich tělesné hmotnosti, získal v červnu 2021 schválení amerického úřadu FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, pozn. red.).

Společnost Novo Nordisk vyvinula také přípravek Ozempic, ale tento lék byl FDA schválen pouze pro léčbu cukrovky, přestože má stejnou účinnou látku jako Wegovy (Wegovy je podstatně silnější než Ozempic, pozn. aut.).

Mezitím by lék Mounjaro firmy Eli Lilly (který je již schválen pro léčbu cukrovky, pozn. aut.) mohl být FDA schválen pro léčbu obezity ještě letos. Ve studiích pomohl pacientům zhubnout až 16 procent jejich tělesné hmotnosti. Společnost Eli Lilly také pracuje na nových produktech.

Na základě nedávného úspěchu společnosti Wegovy se další farmaceutické společnosti, jako jsou Pfizer a Amgen, snaží vyvinout vlastní produkty proti obezitě. Vzhledem k tomu, že počet obézních lidí na světě v současné době podle WHO přesahuje jednu miliardu, mělo by zde být dost prostoru pro více hráčů.

Autor je analytik společnosti eToro pro Rumunsko
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čím se zabíjíte vy? Zdravotní osvěta Čechům moc nevoní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy rostou i druhý den v týdnu

Po pondělím růstu zakončil index pražské burzy PX výše i úterní obchodní seanci. PX přidal 0,49 procenta (1 564,82 b.), což je jeho pátý růstový den v řadě. V čele růstu stály všechny společnosti z finančního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.