Dubnová inflace byla vyšší, než se čekalo

Názor
Dubnová inflace překonala očekávání finančních trhů i centrální banky. Finanční trh očekával inflaci na úrovni 2,7 procenta, minulý týden zveřejněná prognóza z dílny České národní banky (ČNB) očekávala dubnovou meziroční inflaci na úrovni 2,9 procenta. Meziroční inflace v dubnu vzrostla z 2,3 procenta na 3,1 procenta a dosáhla tak nejvyšší úrovně od loňského září.
Jak aktuální vývoj inflace, tak její výhled, utvrdí bankovní radu ČNB v názoru, že je třeba začít se zvyšováním úrokových sazeb. Ilustrační foto: ČNB

Nedávno zveřejněná prognóza centrální banky očekávala, že jádrová inflace v letošním druhém čtvrtletí zpomalí na tři procenta poté, co v prvním čtvrtletí dosáhla úroveň 3,3 procenta. Meziroční cenový růst se zrychlil u většiny položek spotřebního koše, hlavními tahouny byly ceny pohonných hmot a ceny alkoholických nápojů a tabákových výrobků.

Jednou z mála výjimek, jež za duben hlásí zmírnění meziročního cenového růstu, je odívání a obuv. U položek spadajících do tzv. jádrové inflace, což je ukazatel nejvěrněji mapující domácí cenové tlaky, byl vývoj meziročních cen smíšený.

Dubnový nárůst celkové inflace byl v případě české ekonomiky vyšší, než se čekalo, ještě dramatičtější vývoj je ale patrný v dalších středoevropských ekonomikách. V Polsku se v dubnu meziroční inflace vyšplhala na 4,3 procenta, v Maďarsku hlásí čerstvě zveřejněný údaj úroveň 5,1 procenta.

PSALI JSME:
ČNB je výrazně pesimističtější než trh. V pomalejší vakcinaci vidí pětkrát větší problém

V letošním dubnu došlo napříč Evropou k výraznému zrychlení meziročního růstu cen pohonných hmot, což bylo dávno nízkou srovnávací základnou, kterou představoval vývoj těchto cen v dubnu loňského roku.

Příští měsíce by měly přinést zklidnění a stabilizaci meziroční inflace v oblasti tří procent, inflace ale zůstane výrazně nad dvouprocentním cílem ČNB po celý zbytek letošního roku. Celková inflace by se v případě české ekonomiky mohla v dalších měsících stabilizovat, zůstane však v oblasti tří procent a v samotném závěru letošního roku ještě zřejmě přechodně dále vzroste.

Za celý rok 2021 může celoroční průměrná inflace dosáhnout úrovně 2,8 procenta až 2,9 procenta poté, co v roce 2020 činila průměrná inflace 3,2 procenta. V roce 2022 by pak celoroční průměr měl klesnout ke dvěma procentům, tedy do oblasti inflačního cíle centrální banky.

PSALI JSME:
Po pandemii v Česku udeří velká inflace, až desetiprocentní, varují experti

Aktuální vývoj inflace a její výhled povedou v rámci bankovní rady ČNB k debatě o zvýšení úrokových sazeb. Osobně si myslím, že v červnu zůstanou úrokové sazby centrální banky beze změny, a to i díky aktuálnímu posilování koruny, jež samo o sobě vede ke zpřísnění měnových podmínek v české ekonomice.

Jak aktuální vývoj inflace, tak její výhled, utvrdí bankovní radu ČNB v názoru, že je třeba začít se zvyšováním úrokových sazeb, s tímto krokem ale bankovní rada zřejmě vyčká až do letošního druhého pololetí, konkrétně na své srpnové zasedání.

První zvýšení úrokových sazeb by mohlo přijít v srpnu a další by mohlo následovat v letošním závěrečném čtvrtletí: Repo sazba ČNB by tak letos mohla vzrůst z aktuální úrovně 0,25 procenta na úroveň 0,75 procenta. Růst úrokových sazeb ČNB by byl zároveň příznivou zprávou pro korunu a vyšší úrokové sazby by tak měly vést k dalšímu posílení kurzu české měny vůči euru.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna je vůči americkému dolaru nejsilnější od poloviny 2018

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.