ČNB je výrazně pesimističtější než trh. V pomalejší vakcinaci vidí pětkrát větší problém

Názor
Česká národní banka (ČNB) ladí poměrně ponurou notu ohledně letošního vývoje tuzemské ekonomiky. Podle včera zveřejněné prognózy předpokládá růst pouze 1,2 procenta. Přitom ještě její prognóza zveřejněná začátkem února počítala s růstem 2,2 procenta. 
Podle včera zveřejněné prognózy ČNB předpokládá letošní růst tuzemské ekonomiky ve výši pouze 1,2 procenta. Ilustrační foto: FAEI.cz

O procentní bod slabší vyhlížený růst má na svědomí zejména pomalejší než očekávaný postup vakcinace a souvisejícího otevírání ekonomiky – jak u nás, tak mnohde v relevantním zahraničí.

Nutno ovšem říci, že trh samotný – tedy analytici tuzemských i mezinárodních finančních institucí – podle šetření ČNB předpokládali ještě i nyní v dubnu letošní růst tuzemské ekonomiky čítající 3,2 procenta.

Vzhledem k tomu, že v lednu počítali s 3,4procentním růstem, v pomalejším tempu vakcinace a otevírání ekonomiky tedy zdaleka nevidí takový problém jako centrální banka, resp. vidí v něm problém asi tak pětkrát menší. Zatímco totiž svůj odhad letošního růstu od ledna snížili jen o 0,2 procentního bodu, centrální banka právě hned o celý procentní bod.

PSALI JSME:
ČNB ponechala sazby beze změny, jak se čekalo

ČNB je ovšem také spolutvůrcem očekávání veřejnosti. Pokud by ve své nynější prognóze hýřila optimismem, dost možná by ještě povzbudila již nastartovaný růst inflačních očekávání. A musela pak dříve dupnout na brzdu zvýšením základní úrokové sazby.

Trh zatím předpokládá, že letos dojde na jedno až dvě zvýšení základní úrokové sazby, přičemž příští rok k dalším třem až čtyřem. Takto agresivně trh na růst úrokových sazeb v následujících zhruba 20 měsících sázel naposledy před deseti lety, v květnu 2011.

Pesimistický výhled ČNB stran letošního ekonomického růst má tedy zřejmě představovat, alespoň zčásti, komunikační prostředek sloužící k zamezení dalšímu růstu inflačních očekávání, a tedy i k zamezení dalšímu růstu očekávání ohledně zpřísňování měnové politiky.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Po pandemii v Česku udeří velká inflace, až desetiprocentní, varují experti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru