Dubnová inflace zrychlila

V dubnu se inflace zvýšila o 0,9 procentního bodu na 2,9 procenta. Návratu dvouciferné inflace, která sužovala českou ekonomiku v předchozích dvou letech, se však bát nemusíme.  Za dubnovým růstem spotřebitelských cen stojí zejména vývoj cen potravin, které zmírnily svůj meziroční pokles z minulých měsíců.
Pohonné hmoty téměř po celý duben rostly kvůli vývoji cen ropy na světových trzích. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje v dubnu meziročně poklesly „jen“ o 2,7 procenta, zatímco v březnu to bylo zhruba o šest procent. Výrazný vliv na zvýšení dubnové inflace měl pak vývoj cen pohonných hmot. Ty téměř po celý duben rostly vinou vývoj cen ropy na světových trzích. Dubnový meziroční růst cen pohonných hmot a olejů byl 8,4 procenta.

Pokles inflace, která od počátku letošního roku osciluje kolem dvou procent, vrátila Čechům chuť utrácet. Díky tomu domácí poptávka táhne růst ekonomiky. Je to vidět i na maloobchodních tržbách, které v březnu rostly již čtvrtý měsíc v řadě a meziročně se zvýšily o 6,1 procenta. A oživení spotřeby domácností by mělo pokračovat i v dalších měsících.

Díky klesající inflaci a růstu reálných příjmů totiž české domácnosti hledí do nejbližších měsíců celkem s optimismem. Nepřekvapí pak, že důvěra spotřebitelů v ekonomiku roste již od začátku roku.

Indikátor důvěry vzrostl naposledy v dubnu o 3,9 bodu na hodnotu 103,8, a dostal se tak nad svůj dlouhodobý průměr 100 bodů.

Podíl respondentů očekávajících zhoršení ekonomické situace v České republice se v dubnu snížil již čtvrtý měsíc po sobě. Klesají i obavy domácností z růstu nezaměstnanosti. Obavy z růstu cen jsou mezi českými spotřebiteli nejnižší od prosince roku 2009. Ostatně, optimističtí nejsou jen spotřebitelé, ale i Česká národní banka (ČNB) a ministerstvo financí.

ČNB totiž v květnu zlepšila odhad průměrné letošní inflace na 2,3 procenta z únorové predikce 2,6 procenta. Rovněž ministerstvo financí postupně snižuje svůj odhad letošní inflace a z lednových 3,1 procenta snížilo v dubnu odhad průměrné inflace na 2,7 procenta.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB