Na první pohled jde o dobrou zprávu: Spotřebitelské ceny v březnu podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostly o dvě procenta, což je dokonce nižší hodnota, než předpokládala Česká národní banka (ČNB), která počítala s inflací 2,9 procenta. Jenže ani to, že od počátku roku je růst cen relativně nízký, ještě neznamená, že je inflace plně pod kontrolou.
Stačí se totiž podrobně podívat na údaje, které zveřejnil ČSÚ. Ukazuje se, že ceny dolů táhnou především potraviny. To samozřejmě uvítají všichni, kterým se v posledních dvou letech při návštěvách supermarketů protáčeli oči při pohledu na cenovky.
Například mouka v březnu meziročně zlevnila o 27,8 procenta, jogurty o 7,9 procenta, vepřové maso o 5,7, zelenina o 4,8 procenta, ovoce o 2,9 procenta. To už jsou skutečně významné pohyby cen směrem dolů, které při placení u pokladny pozná i ten, kdo měl ve škole z matematiky čtyřku. Tedy pokud si nekoupí basu piv, protože například právě pivo zdražilo o bezmála pět procent.
Odtud se právě dostáváme do oblasti, kde ceny naopak rostly. A právě zde může být zakopaný proinflační pes, který může celkovou cenovou hladinu opět tlačit nahoru.
Například ceny nájemného vzrostly v březnu meziročně o více než sedm procent, výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu o 4,6 procent, vodné a stočné o více než deset procent. O více než osm procent zdražilo rovněž stravování a ceny za ubytování jsou vyšší o devět procent.
Jako nejvážnější se ale zdá růst cen elektřiny a pohonných hmot, což se pak právě může projevit v cenách mnoha výrobků a služeb. Zejména kvůli výraznému nárůstu regulované složky elektřiny, což Energetický regulační úřad oznámil už na podzim, podražila elektřina o 13,1 procenta.
Ceny pohonných hmot a olejů v březnu meziročně vzrostly o 4,8 procenta (v únoru o 1,2 %) a stačí se podívat k jakékoli benzinové stanici, aby každý motorista okamžitě poznal, že zdražování nejspíš ještě není u konce. Ceny benzinu a nafty s mírnými výkyvy rostou od počátku roku. Litr benzinu se nyní v průměru prodává za bezmála 40 korun, nafta je o necelou korunu levnější.
Dalším proinflačním faktorem je slabší kurz koruny, který se nyní pohybuje nad 25,3 koruny za jedno euro. Podle expertních odhadů by koruna mohla postupně oslabit až na 25,5 za euro. Slabší koruna podražuje dovozové zboží včetně právě ropy, jejíž cena na světových trzích ostatně v poslední době roste.
Následující měsíce ukážou, jestli pozitivní inflační trend z počátku letošního roku vydrží. Guvernér ČNB Aleš Michl říká: „Zůstaneme jestřáby, kteří udělají všechno pro to, aby ochránili naši republiku před další velkou inflací.“ Je docela možné, že se „jestřábí útok“ bude už relativně brzy hodit.