Důchodový systém se musí změnit, myslí si většina Čechů

Průzkum
Na 70 procent českých obyvatel je přesvědčeno o tom, že současný důchodový systém je nutné změnit. Vyplývá to ze zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které instituce zveřejnila na svém webu. Z nabízených variant se Češi nejvíce přiklání k rozdělní důchodu na první a druhý pilíř, druhým nejčastěji podporovaným opatřením je zvýšení sociálního pojištění, případně navýšení daní.

Centrum pro průzkum veřejného mínění se na důchody ptalo na konci loňského roku 900 lidí starších 15 let. To, že se většina z nich přiklání k nutnosti změnit důchodový systém, je podle CVVM dlouhodobým trendem.

„Sedm desetin české veřejnosti je toho názoru, že změny systému jsou potřebné, z toho více než čtvrtina dotázaných považuje změnu za ´rozhodně potřebnou´ a více než dvě pětiny za ´spíše potřebnou´,“ uvedlo CVVM.

Výrazně menší část společnosti (14 %) pak souhlasí s opačným názorem, tedy že současný důchodový systém změny nepotřebuje. „Konkrétně třináct procent si myslí, že jsou změny ´spíše nepotřebné´ a naprostá menšina tvrdí, že jsou ´rozhodně nepotřebné´,“ konstatovalo CVVM.  Nezanedbatelný je pak podíl lidí (16 %), kteří nemají na toto téma vyhraněný názor a volí odpověď „nevím“.

PSALI JSME:
Návrh důchodové reformy slibuje „pečené holuby“, ale není jasné, kdo a jak je „uloví a upeče“

Nejen voliči pravice

O potřebě změny v důchodovém systému jsou stále častěji přesvědčeni lidé, kteří se hlásí k pravici. Přesto i mezi těmi, kteří volí levicové strany, mírně převažují osoby volající po reformě – je jich 55 procent.

„Z hlediska vzdělání jsou pro změnu důchodového systému o něco častěji lidé s dosaženým vysokoškolským a středoškolským vzděláním s maturitou oproti lidem s nižším dosaženým vzděláním,“ poznamenalo CVVM.

U ekonomicky aktivních osob větší podporu pro důchodovou reformu deklarují vyšší odborní a vedoucí zaměstnanci, ale také osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Menší podporu vyjádřili například zaměstnanci ve službách, ale také „bílé límečky“, tedy manažeři nebo zaměstnanci v administrativě. Nejnižší podporu pro změnu v důchodovém systému deklarují nekvalifikovaní dělníci.

PSALI JSME:
Stát chce lidi motivovat k rizikovějším investicím. Spíše by měl narovinu říci, že jim peníze na důstojné stáří nezajistí

Dva důchodové pilíře

Z navrhovaných opatření má u veřejnosti podle CVVM rozdělení důchodů na dvě části, tedy na základní a spořící část – takzvaný druhý pilíř. Tuto variantu podporuje polovina dotázaných, přičemž jen necelá třetina by byla proti.

„Zvýšení sociálního pojištění, případně daní, aby bylo možné udržet stávající výši důchodů, má vyrovnaný poměr příznivců i odpůrců: 43 procent pro, 42 procent proti,“ sdělilo Centrum pro výzkum veřejného mínění.

U zbylých možných opatření převládá odmítavý postoj nad souhlasným. Prodloužení povinné doby pojištění by podpořila více jak třetina lidí, přičemž proti je bezmála polovina. Nejmenší podporu by přitom u české veřejnosti získalo zvýšení věku odchodu do důchodu – proti jsou tři čtvrtiny obyvatel. Se snížením důchodů nesouhlasí 78 procent lidí.

PSALI JSME:
Penzijní fondy: Neznalost připravuje většinu Čechů o peníze

Nespravedlivý důchod

Podle jiného průzkumu, který vloni uskutečnila agentura Median, jen přibližně pětina obyvatel považuje současné důchody za spravedlivé. Také v tomto případě volá většina veřejnosti po změně platného systému.

A další průzkum, tentokrát opět z dílny CVVM, zase ukázal, že o něco více než polovina lidí, která zatím nepobírá důchod, si dává stranou peníze na zajištění ve stáří – buď formou spoření, nebo investic. Zhruba dvě třetiny Čechů se totiž obává, že v důchodovém věku nebudou dostatečně finančně zabezpečeni.

Na důchod nad rámec povinných odvodů si spoří nebo investuje 53 procent lidí v předdůchodovém věku. Jejich počet roste s věkem, více na „zadní kolečka“ ve stáří myslí rovněž lidé s vyšším vzděláním a s lepší životní úrovní. Za nedostatečné finanční zajištění považuje důchod vyplácený státem 81 procent dotázaných v předdůchodovém věku.

PSALI JSME:
Důchodci bez důchodu. Přibývá seniorů bez nároku na penzi

Zavřít reklamu ×
  1. K čemu důchodové spoření vždytˇjsem posledních 25 let spořil a kde jsou ty peníze? zbyvají akorát oči pro pláč většina peněz se stratila ,že koruna nemá žádnou hodnotu a inflace a co vám z naspoření zbývá. Jsou to akorát keci jak ještě z lidí vytáhnout poslední zbytek peněz

    • Máte úplnou pravdu. Kupní síla Vámi naspořeného obnosu bude jiná, nižší než ta současná. Těžko budete platit za rohlík stále ty dvě koruny, až půjdete za deset, dvacet, či třicet let do důchodu, může stát ten rohlík stejně jak ty roky v korunách! A jak se vyvíjí situace, lepší to už nebude, lépe už bylo.

      • Aspoň si budete moct koupit nějaké pečivo, což ti, co si nespořili, si dovolit nebudou moct. Tak k něčemu to přeci jenom bylo, ne?

  2. Sčeho si maji lidi šetřit když maji přijem 15000kč čisteho tak plati naši milionaři podnikatele

  3. Neustále stát nabádá občany k důchodovému spoření má pravdu Jara že nám zbývají akorát oči pro pláč většina peněz se ztratila ,že koruna nemá žádnou hodnotu a inflace a co vám z naspoření zbývá. Jsou to akorát kecy jak ještě z lidí vytáhnout poslední zbytek peněz, stát tyto organizace vůbec nekontroluje a tím podporuje jejich zlodějnu , stát jenom lže aby všichni spořili a tím podporovali zloděje

  4. Důchodový systém je naprosto v pořádku a nic měnit nepotřebuje! Spíš je potřeba nahradit lidi a strany ve vládě za lidi,kteří nemají potřebu krást….To je celý problém. Zatím se každý politik snažil zabezpečit sebe a svou rodinu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.