Důvěra německých podnikatelů v ekonomiku klesá

Německý IFO index důvěry podnikatelů v červnu zaznamenal překvapivé zhoršení. Došlo k jeho poklesu z květnových 89,3 bodu na 88,6 bodu, zatímco konsensus očekával nárůst na 89,6 bodu. Ke zklamání došlo v obou složkách IFO indexu.
Německý IFO index důvěry podnikatelů v červnu zaznamenal překvapivé zhoršení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Více však zklamalo očekávání podnikatelů pro následujícího půl roku, když tento subindex klesl z 90,3 bodu na 89 bodů oproti očekávanému nárůstu na 90,7 bodu. Hodnocení současné situace pak zůstalo meziměsíčně beze změny na 88,3 bodu.

V případě celkového IFO indexu jde o první významnější pokles od ledna letošního roku, když v průběhu února až dubna podnikatelský sentiment setrvale rostl, zatímco v květnu došlo k jen nepatrnému snížení.

IFO institut v případě červnových dat zdůrazňuje především zhoršení nálady ve zpracovatelském průmyslu, a to kvůli nízkému stavu nových objednávek. Podobně je na tom také maloobchod, ani ten významnější nárůst spotřebitelské poptávky nepociťuje.

Nárůst kupní síly domácností v důsledku obnoveného růstu reálných mezd je vidět hlavně v oblasti služeb. Obdobný vývoj, tedy zhoršení v červnu následující po předchozím růstu, přitom zaznamenaly rovněž německé PMI (Index nákupních manažerů, pozn. red.). Ty klesly jak v průmyslu, tak i oblasti služeb.

 

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB