Podnikatelé v průmyslu mají v červnu lepší náladu

Červnový průzkum hlásí zlepšení důvěry v české ekonomice: Tahounem byla lepší nálada mezi podnikateli, především v průmyslu. Nálada mezi spotřebiteli se sice druhý měsíc v řadě mírně zhoršila, z historického pohledu však zůstává nadprůměrně silná.
Podle červnového průzkumu je patrná dobrá nálada zejména v tuzemském průmyslu. Podle PMI průzkumu pro eurozónu však došlo ke zhoršení situace v průmyslu jak v eurozóně, tak v Německu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nepříznivou zprávou červnového průzkumu je růst cenových očekávání: K nárůstu očekávání došlo ve všech zkoumaných sektorech s výjimkou služeb, tam ovšem cenová očekávání stagnovala na svém letošním maximu. Celková důvěra v tuzemské ekonomice letos v červnu vzrostla na nejsilnější úroveň od června 2022.

V průmyslu indikátor důvěry v letošním druhém čtvrtletí kolísal: Po dubnovém zlepšení následoval květnový pokles, červen však přinesl výrazné zlepšení a důvěra je v tuzemském průmyslu momentálně nejsilnější od loňského prosince. Indikátory důvěry se mírně zlepšily také ve stavebnictví a v sektoru služeb, zhoršení důvěry hlásí maloobchod.

V červnu se zlepšilo hodnocení současné celkové poptávky, výrazně se zlepšil očekávaný vývoj výrobní činnosti v příštích třech měsících. Červnový průzkum hlásí poměrně viditelný nárůst v očekávání vývoje prodejních cen v průmyslu pro příští tři měsíce: Cenová očekávání v tuzemském průmyslu takto vzrostla druhý měsíc v řadě.

V případě stavebnictví se důvěra v červnu zlepšila poprvé od letošního února, zůstala nicméně na druhé nejnižší úrovni od počátku letošního roku. Ve stavebnictví se mírně zlepšilo hodnocení současné celkové poptávky. Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen ve stavebnictví v červnu mírně vzrostl a je na nejvyšší úrovni od loňského listopadu.

Ve službách důvěra v červnu vzrostla čtvrtý měsíc v řadě a je na nejsilnější úrovni od července 2022. Zlepšilo se hodnocení poptávky za poslední tři měsíce. Indikátor očekávaného vývoje cen pro příští tři měsíce v sektoru služeb v červnu stagnoval, cenová očekávání jsou ovšem nejvyšší od loňského prosince.

V maloobchodu se celkový indikátor důvěry v červnu mírně zhoršil poté, co květen přinesl výrazné zlepšení důvěry v tomto sektoru české ekonomiky – letos v květnu se důvěra v tuzemském maloobchodu vyšplhala na své dvanáctiměsíční maximum.

V červnu se zhoršilo očekávání vývoje celkové ekonomické situace v příštích třech měsících. Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce v červnu mírně vzrostl a vyrovnal svou úroveň z letošního března – z historického pohledu jsou cenová očekávání v maloobchodu nicméně podprůměrná.

Na straně spotřebitelů v červnu důvěra klesla druhý měsíc v řadě, šlo ale o nepatrný pokles a důvěra mezi spotřebiteli zůstává na historicky nadprůměrné úrovni. Nepříznivý vliv měl pesimismus ohledně vývoje celkové hospodářské situace v České republice v příštích dvanácti měsících. Zároveň se zvýšila očekávání cenového vývoje pro příštích dvanáct měsíců: Příslušný indikátor je nejvyšší od února.

Červnový průzkum hlásí zlepšení důvěry v české ekonomice: Dobrá nálada je patrná zejména v průmyslu. Jde o zajímavý signál, neboť minulý pátek zveřejněné PMI průzkumy (index nákupních manažerů, pozn. red.) pro eurozónu hlásí zhoršení situace ve zpracovatelském průmyslu jak v eurozóně jako celku, tak v německém průmyslu, což je pro tuzemské výrobce varovný signál.

V tomto kontextu by nebylo překvapivé, pokud by nálada v tuzemském průmyslu kolísala i v dalších měsících, obdobně jak tomu bylo v letošním druhém čtvrtletí. Nepříjemnou zprávou z červnového průzkumu je růst cenových očekávání ve většině sektorů české ekonomiky, spotřebitele nevyjímaje. Tato cenová očekávání nejsou v souladu s oficiálními daty o inflaci nebo o vývoji výrobních cen.

V případě domácností by na náladu měla příznivě působit nízká inflace: Nízká inflace se pozitivně projevuje ve vývoji reálných příjmů domácností, což by mělo vést ke zlepšování nálady na straně spotřebitelů. Pokud se však naplní scénář zlepšování nálady mezi spotřebiteli, tak by z toho měl profitovat jak sektor služeb, tak maloobchod.

Vývoj cenových očekávání je ale velmi důležitý z pohledu měnové politiky a může být jedním z argumentů pro to, aby bankovní rada České národní banky (ČNB) na zasedání tento čtvrtek snížila úroky pouze o čtvrt procentního bodu poté, co je zatím na všech třech měnových zasedání v letošním roce snížila vždy o půl procentního bodu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB