Dynamika zadlužování Čechů letos zpomalila

Celkové zadlužení obyvatelstva dosáhlo podle statistik Bankovního a Nebankovního registru klientských informací na konci třetího čtvrtletí tohoto roku objemu 3,15 bilionu korun a meziročně narostlo o 281,7 miliard, tedy o deset procent. S pomalejší dynamikou zadlužování mírně klesl i celkový počet klientů s dlouhodobým dluhem.
Celkové zadlužení obyvatelstva dosáhlo podle statistik registrů klientských informací na konci třetího čtvrtletí tohoto roku objemu 3,15 bilionu korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Objem dlouhodobého dluhu dosáhl 2,62 bilionu korun a jeho růst výrazně zpomalil – meziročně se dlouhodobý dluh zvýšil o 254 miliard korun (+10,7 %), informovaly oba registry ve společné tiskové zprávě. Ve srovnání s druhým čtvrtletím 2022 je to jen o 11 miliard korun více, což je druhý nejnižší přírůstek za posledních sedm let.

Spolu se zpomalující dynamikou zadlužování klesl i počet klientů s dlouhodobým dluhem, a to meziročně o 11 407 lidí, tedy o jedno procento, na 1 097 967. Vývoj ve všech krajích je podobný. Počet dlužníků s dlouhodobým dluhem stoupl pouze ve Středočeském kraji o 0,4 procenta, nejvýraznější pokles zaznamenal Ústecký kraj (-2,4 %) a Karlovarský kraj (-2,1 %).

„Úvěrový trh prochází v letošním roce výraznou proměnou. Dlouhodobé zadlužení ovlivňují rostoucí sazby hypoték, jejich snížená dostupnost i vysoké ceny nemovitostí,“ uvedl Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací (NRKI).

PSALI JSME:
Dlužím peníze, poradíte mi? Dotazů na občanské poradny přibývá

„Snížená dostupnost úvěrů na bydlení je znatelná i v jistém stárnutí dlužníků. Zatímco ve věkové skupině do 24 let se počet dlužníků s dlouhodobým dluhem meziročně snížil o 16 procent a ve skupině 25-29 let poklesl o 11 procent, ve věkové skupině 45-54 let se o čtyři procenta zvýšil. Z toho můžeme usuzovat, že mladí lidé mají problém na hypotéku dosáhnout,“ vysvětlil Rajl.

Celkový objem krátkodobého dluhu na spotřebu ke konci druhého čtvrtletí činil 528,8 miliardy korun, přičemž meziročně narostl o 27,3 miliardy (+5,5 %). Počet klientů s krátkodobým dluhem se oproti minulému roku zvýšil o 17 245 (+0,8 %) na 2 294 865. Nejvíce narostl počet dlužníků s krátkodobým dluhem v Praze, a to o 2,4 % na 259 057.

Na celkovém objemu krátkodobého dluhu se nejvíce podílejí lidé ve věku 45-54 let (29,6 %). Nejvyšší průměrná částka na dlužníka pak připadá u lidí ve věku 35-44 let, a to 267 988 korun. Pozitivní zprávou je, že meziročně poklesl jak objem nespláceného dluhu, tak počet dlužníků, kteří své závazky nesplácejí. Celkový objem nespláceného dluhu meziročně klesl o 3,4 procenta na 27,9 miliardy korun.

PSALI JSME:
Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Objem ohroženého dlouhodobého dluhu meziročně klesl o 18,1 procenta na 5,1 miliardy korun. Klientů, kteří nespláceli řádně svůj dlouhodobý dluh, bylo ke konci druhého čtvrtletí celkem 10 267, což je o 10,7 procenta méně, než ve stejném období loňského roku. Snížila se rovněž průměrná nesplácená částka na jednoho klienta, a to meziročně o 8,3 procenta na 494 303 korun.

„Klienti očekávají zhoršení ekonomické situace a snaží se ke svým závazkům přistupovat zodpovědně. Tento pozitivní trend je také výsledkem uvážlivého přístupu bank, které stále úvěry poskytují až po důkladném prověření žadatele,“ sdělila Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací (BRKI).

Celkový objem nespláceného krátkodobého dluhu se zvýšil o 0,6 procenta na 22,83 miliardy korun. Napříč všemi kraji se však snížil počet klientů, kteří mají problémy se splácením, a to o 4,1 procenta na 175 094, což představuje 7,6 procenta z celkového počtu klientů. To znamená, že se zvýšila průměrná nesplácená částka krátkodobého dluhu na jednoho klienta, a to o 4,9 procenta na 130 402 Kč.

PSALI JSME:
Nůžky se rozevírají, chudší chudnou

Zavřít reklamu ×
  1. Ale, ale, co to, co to? Ještě nedávno čeští kapoši vykřikovali, že žít na dluh, je moderní, a poukazovali na západní demokracie! Něco se změnilo, že to už neplatí??

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB