Dlužím peníze, poradíte mi? Dotazů na občanské poradny přibývá

Na občanské poradny se obrací stále více lidí, kteří si nevědí rady se svými dluhy, anebo potřebují pomoc se sociálními dávkami. Upozornila na to zpráva Asociace občanských poraden, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici. Podle předběžných údajů České národní banky (ČNB) přitom dluhy domácností u bank stouply v září oproti srpnu o 7,8 miliardy na více než 2,1 bilionu korun.
Mnozí Češi si nevědí rady se svými dluhy a nedostatkem peněz. Ilustrační foto: FAEI.cz

Rekordní zdražování a těžká ekonomická situace mnohých českých domácností se promítají také do práce občanských poraden, které lidem radí, jak zvládnout nelehkou finanční situaci. Začalo se na ně obracet stále více lidí, kteří dosud nevyužívali žádné sociální dávky a potřebují se v jejich systému blíže zorientovat.

„Zatímco v loňském roce do oblasti dluhů směřovalo asi čtyřicet procent dotazů, letos nám některé poradny hlásí, že dotazy související s dluhy tvoří až devadesát procent ze všech dotazů, s nimiž se na ně klienti obracejí,“ řekl Hynek Kalvoda, ředitel Asociace občanských poraden.

Dopady vysokých cen

S ohledem na inflaci a zvyšující se životní náklady řada klientů, zejména matek samoživitelek, řeší zvýšení výživného na děti, protože dosavadní výměra už nepokryje rostoucí náklady. S ohledem na aktuální legislativní situaci se lidé také zajímají o možnosti, jaké jim dává Milostivé léto II nebo exekuční novela, podle níž se od roku 2022 mimo jiné zastavují bezvýsledné exekuce a exekucí bagatelních dluhů.

PSALI JSME:
Další Milostivé léto. Dluhy jiných zaplatí poctiví občané

„Překvapilo nás, že ve srovnání s prvním Milostivým létem je tentokrát velká část klientů velmi špatně informována o podmínkách. Ve větší míře se setkáváme s očekáváním dlužníků, že jim budou dluhy zcela odpuštěny. Druhým velmi častým omylem je, že se Milostivé léto vztahuje na všechny dluhy bez ohledu na oprávněného nebo i na dluhy, které nejsou v exekuci,“ konstatoval Kalvoda.

I pro oprávněné osoby je ale využití Milostivého léta často obtížné. Klienti občanských poraden mívají více než jednu či dvě exekuce. I kdyby tedy měli možnost uhradit v rámci Milostivého léta II některé exekuce, ve výsledku se přes bludný kruh předlužení nepřeklenou, neboť jim zůstávají zbylé dluhy.

K využití Milostivého léta II by si peníze na uhrazení jistiny navíc museli půjčit v rámci rodinného kruhu či známých. Ve výsledku by tedy vznikly další závazky, které by do budoucna znamenaly zátěž.

PSALI JSME:
Češi ve finančních potížích: Nevystačí s platem, přibývá exekucí

Příspěvek na bydlení

Dalším tématem s vysokým nárůstem dotazů je příspěvek na bydlení. V občanských poradnách klientům pomáhají s posouzením nároku na dávku a orientačně propočítají jeho výši.

Nově si žádost podávají ti klienti, kteří delší dobu pobírají dávky hmotné nouze a byli vyzvání úřadem práce k podání žádosti. Jde zejména o osoby bydlící v podnájmu, které v předchozích letech nemohly o příspěvek na bydlení žádat.

„Přistoupili jsme také k tomu, že klienty o nároku na dávku aktivně informujeme, řada klientů by si totiž sama od sebe, z různých důvodů, o dávku nepožádala,“ dodal Hynek Kalvoda z Asociace občanských poraden.

PSALI JSME:
Platby za energie vzrostly o 40 procent, státní pomoc nestačí

Rostoucí dluhy u bank

Tuzemské domácnosti přitom bankám dluží stále více peněz, jak vyplývá z aktuálních údajů ČNB. V září to bylo více než 2,1 bilionu korun, což je o 7,8 miliardy více, než v srpnu.

Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimkou byl letošní duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu korun. Podle centrální banky ale dubnovou statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ.

Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a loni v říjnu se dostalo nad dva biliony korun. Téměř čtyři pětiny objemu dluhů domácností představují úvěry na bydlení.

PSALI JSME:
Zadlužení českých domácností poprvé překročilo 3 biliony korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB