Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.
Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Čtyřicet procent domácností ovšem nemá finanční rezervu, která by pokryla jejich měsíční výdaje,“ upozornil hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Podle něho sedm procent přitom nemá dokonce žádnou rezervu a třetině domácností by rezerva vystačila na méně než jeden měsíc.

Domácnost je považována za finančně zdravou, když má rezervu alespoň na tři měsíce. „To v ČR nesplňuje 55 procent domácností,“ dodal Navrátil. Naopak, rezervu vyšší, než šestinásobek měsíčních výdajů, má třetina domácností. U takové hotovostní sumy už by podle něho měla domácnost uvažovat o investování a nemít takové peníze doma pod polštářem.

PSALI JSME:
Nespoléhejte jen na stát, nebo školu. Dvanáct finančních rad, které by měly znát už vaše děti

Asi patnáct procent těchto bohatších domácností dala peníze do investičních a podílových fondů, nicméně řada z těchto domácností část peněz v podstatě „přetavila“ jen do jiné hotovostní rezervy, a to do zlata.

O tom sice zmíněný průzkum nehovoří, ale vysoký zájem o slitky či mince potvrzují narůstající počty dotazů na zlato ve vyhledávačích a stejně tak tržby obchodníků se zlatem, a to bez ohledu na výkyvy ceny, za poslední dva roky.

PSALI JSME:
Češi jsou finančně gramotnější, ale před inflací své peníze nechrání

Průměrnou výši úspor vzorek lidí z průzkumu Medianu uvedl mezi 100-300 tisíci korunami. Shodný počet respondentů (po třinácti %) vykázal podle průzkumu našetřenou částku do deseti tisíc korun nebo naopak vyšší obnos mezi 300-500 tisíci.

Převážně jde o úspory respondentů, kteří mají vyšší vzdělání, nebo jsou OSVČ. Co se týče způsobů uložení, nejčastější je spořicí (65 %) a běžný účet (64 %), shrnul Median. Podle údajů České národní banky Češi měli na začátku srpna v bankách uloženo rekordních 3,34 bilionu korun.

PSALI JSME:
České domácnosti opět navýšily své úspory

Zavřít reklamu ×
  1. To mají smůlu. Nemají šanci poplatit navýšené energie….Státní strop na energie je velmi vysoký.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB