Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.
Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Čtyřicet procent domácností ovšem nemá finanční rezervu, která by pokryla jejich měsíční výdaje,“ upozornil hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Podle něho sedm procent přitom nemá dokonce žádnou rezervu a třetině domácností by rezerva vystačila na méně než jeden měsíc.

Domácnost je považována za finančně zdravou, když má rezervu alespoň na tři měsíce. „To v ČR nesplňuje 55 procent domácností,“ dodal Navrátil. Naopak, rezervu vyšší, než šestinásobek měsíčních výdajů, má třetina domácností. U takové hotovostní sumy už by podle něho měla domácnost uvažovat o investování a nemít takové peníze doma pod polštářem.

PSALI JSME:
Nespoléhejte jen na stát, nebo školu. Dvanáct finančních rad, které by měly znát už vaše děti

Asi patnáct procent těchto bohatších domácností dala peníze do investičních a podílových fondů, nicméně řada z těchto domácností část peněz v podstatě „přetavila“ jen do jiné hotovostní rezervy, a to do zlata.

O tom sice zmíněný průzkum nehovoří, ale vysoký zájem o slitky či mince potvrzují narůstající počty dotazů na zlato ve vyhledávačích a stejně tak tržby obchodníků se zlatem, a to bez ohledu na výkyvy ceny, za poslední dva roky.

PSALI JSME:
Češi jsou finančně gramotnější, ale před inflací své peníze nechrání

Průměrnou výši úspor vzorek lidí z průzkumu Medianu uvedl mezi 100-300 tisíci korunami. Shodný počet respondentů (po třinácti %) vykázal podle průzkumu našetřenou částku do deseti tisíc korun nebo naopak vyšší obnos mezi 300-500 tisíci.

Převážně jde o úspory respondentů, kteří mají vyšší vzdělání, nebo jsou OSVČ. Co se týče způsobů uložení, nejčastější je spořicí (65 %) a běžný účet (64 %), shrnul Median. Podle údajů České národní banky Češi měli na začátku srpna v bankách uloženo rekordních 3,34 bilionu korun.

PSALI JSME:
České domácnosti opět navýšily své úspory

Zavřít reklamu ×
  1. To mají smůlu. Nemají šanci poplatit navýšené energie….Státní strop na energie je velmi vysoký.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.