Evropská centrální banka sníží sazby poprvé v červnu

Analýza
Evropská centrální banka (ECB) ponechá tento týden nastavení úrokových sazeb beze změny. Naše očekávání jejich prvního snížení jsme nicméně posunuli ze září letošního roku na červen. Tuto změnu umožnil námi očekávaný vývoj inflace, která by se v příštím roce měla dostat udržitelněji k inflačnímu cíli poté, co dvou procent dosáhne již letos na podzim.
Evropská centrální banka ponechá tento týden nastavení úrokových sazeb beze změny. Své sazby sníží poprvé letos v červnu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zároveň ale vzhledem k utaženému trhu práce a svižně rostoucím mzdám neočekáváme, že by tempo utahování měnových podmínek mělo být nějak razantní. Naše prognóza počítá se snižováním sazeb o 25 bazických bodů jednou za kvartál, a to až do doby, než depozitní sazba dosáhne úrovně dvou procent.

Data zveřejněná od posledního zasedání ECB byla víceméně v souladu s jejím ohodnocením ekonomické situace z prosince a ledna. Přestože nová prognóza ECB může přinést revizi růstu hrubého domácího produktu (HDP) a inflace pro tento rok směrem dolů, stále není jisté, že se vyšší mzdové náklady nepromítnou do vyšších cen pro koncové zákazníky a neroztočí mzdově cenovou spirálu.

K diskuzi o uvolňování měnových podmínek tak bude Evropská centrální banka potřebovat další data, která nebude mít k dispozici dříve než ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Na březnovém zasedání tedy jednání o snižování úrokových sazeb neočekáváme.

PSALI JSME:
Čtyři důvody, proč ECB zůstává v klidu a snižování sazeb odkládá

Trh práce v eurozóně je nebývale utažený. Míra nezaměstnanosti se nachází na historicky nejnižších úrovních (6,4 % v lednu, pozn. aut.), což nahrává mzdovým vyjednáváním. Většina z nich bych měla být uzavřena do konce letošního prvního čtvrtletí.

Monitor ECB, který se snaží předpovídat výsledky mzdových vyjednávání a vývoj minimální mzdy v Německu, Španělsku, Itálii, Francii, Holandsku, Rakousku a Řecku, naznačuje, že by mzdy měly v závěru letošního roku růst až o pět procent po loňských průměrných 3,7 procenta.

To by mělo výrazný dopad na cenový vývoj v oblasti služeb, kde mzdové náklady představují 40 procent z jejich celkové výše. Korelace mezi mzdovými náklady a cenovým vývojem ve službách je velmi vysoká, a to obzvláště v dobách rychlého cenového růstu.

PSALI JSME:
Češi jsou nejvíce „odíraným“ národem v Evropě, plyne z dat OECD a Světové banky

Přestože celková inflace se na podzim letošního roku dostane vlivem vývoje cen energií zřejmě pod dvě procenta, jádrová inflace představuje pro náš základní scénář riziko ve směru pomalejšího či pozdějšího uvolňování měnových podmínek.

Nyní očekáváme počínaje červnem jedno snížení úrokových sazeb za kvartál, a to až do doby, než depozitní sazba dosáhne dvou procent. Finanční trhy jsou v tomto mírně agresivnější, když na konci letošního roku očekávají depozitní sazbu na úrovni zhruba tří procent.

Na přetřes během zasedání může opět přijít velikost bilanční sumy a další postup jejího snižování. Detailnější informace zde ale nepředpokládáme. Obecně by ECB podle našeho názoru měla pokračovat ve snižování bilanční sumy k úrovním okolo 20-25 procent HDP, a to i v období, kdy ECB již bude úrokové sazby snižovat.

PSALI JSME:
Jestřábí tón Fedu i ECB a mírné zlepšení nálady v eurozóně

V současné době velikost bilance dosahuje 50 procent HDP eurozóny. K redukci bude ECB nutit jednak vidina vysokých ztrát, dále i legislativní důvody, které vyplývají z držby vládních dluhopisů jednotlivých zemí. Zatím je nicméně postup Evropské centrální banky opatrný.

Reinvestice z pandemického programu (PEPP) by měly být v polovině letošního roku sníženy na polovinu (7,5 mld. eur měsíčně). Skončit by měly na začátku roku 2025. To by znamenalo navýšení kvantitativního utahování (QT) v letošním roce pouze o 45 miliard eur, což je neambiciózní plán.

Omezování v rámci programu APP (program nákupů aktiv, pozn. red.) běží v rozsahu 30 miliard eur měsíčně. Finanční trhy tak tyto objemy zřejmě neovlivní, zároveň ale k normalizaci bilanční sumy příliš nepřispějí.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
ECB v čase ekonomické recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB