ECB pomohla euru zpět nad paritu

Analýza
Koruna se po celý týden pohybovala v pásmu 24,50-24,65 KČ/EUR. Ke stabilitě jí stále pomáhá přítomnost České národní banky (ČNB) na devizovém trhu. Ta na její obranu od května do července uzavřela spotové operace ve výši 20,5 miliardy eur, což představuje zhruba 13 procent celkových devizových rezerv.
Vyznění zasedání ECB pomohlo společně evropské měně dostat se nad paritu s americkým dolarem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vzhledem ke zmenšujícímu se úrokovému diferenciálu vůči eurozóně předpokládáme, že ČNB bude muset na podporu koruny intervenovat i nadále. Diferenciál se u dvouletých swapů od července snížil z šesti procentních bodů na aktuální 4,4. Vzhledem k očekávánému vývoji eurových sazeb bude tento trend zřejmě pokračovat.

Ze zbytku regionu stojí za zmínku zasedání polské centrální banky, která zvýšila sazby o 25 bazických bodů na 6,75 procenta. Trh ale s tímto krokem počítal, a tak polská měna byla po celý týden poměrně stabilní v pásmu 4,70-4,74 PLN/EUR. Vrchol současného cyklu zpřísňování měnových podmínek vidíme na úrovni osmi procent.

PSALI JSME:
Devizové intervence centrální banky se v červenci opět zvýšily

Ve zvyšování úrokových sazeb tento týden pokračovala i Evropská centrální banka (ECB). Ta jednomyslně zvedla úrokové sazby o 75 bazických bodů. Potvrdila také, že v takovýchto krocích plánuje pokračovat. Tržní očekávání se tak posunula ještě o něco výše, takže nyní do konce roku vidí utažení měnových podmínek o dalších 125 bazických bodů.

Naše prognóza předpokládá do konce roku dva 50bodové „hiky“ (v říjnu a prosinci, pozn. aut.). V roce 2023 pak trojí 25bodové zvýšení depozitní sazby a dvojí u zbylých dvou sazeb. Vyznění zasedání ECB pak pomohlo společně evropské měně dostat se nad paritu s americkým dolarem.

PSALI JSME:
ECB zvýšila sazby nejvýrazněji za více než 20 let

Data, která přicházela z eurozóny, přinášela smíšený obrázek. Finální PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) byly v Německu revidovány výrazně směrem dolů, což sebou pod 50bodovou hranici vzalo i indikátory za celou eurozónu. Výrazným poklesem nepotěšily ani německé tovární objednávky.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Hádanka amerických sazeb zatím rozklíčována není

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB přinesla mírné překvapení

Čtvrteční smršť zasedání centrálních bank zahájila Bank of England (BoE, anglická centrální banka, pozn. red.), která dle očekávání zvýšila sazby o 50 bazických bodů. Podle nás nepůjde o poslední podobné zvýšení, …

Hypotéky v nejbližší době nezlevní

Zájemci o vlastní bydlení, kteří ho chtějí financovat prostřednictvím hypotéky, si musí na jejich zlevnění ještě počkat. Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek na svém prvním letošním zasedání opět …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.