Devizové intervence centrální banky se v červenci opět zvýšily

Česká národní banka (ČNB) v červenci intervenovala v objemu deseti miliard eur, po červnových 7,1 mld. eur. Od května do července tak ČNB kvůli obraně koruny před oslabením uzavřela spotové operace ve výši 20,5 miliardy eur, což představuje zhruba 13 procent celkových devizových rezerv.
ČNB v červenci kvůli obraně koruny před oslabením intervenovala v objemu deseti miliard eur. Ilustrační foto: FAEI.cz

Zveřejněn byl také stav devizových rezerv centrální banky ke konci srpna, který dosáhl 142,3 miliardy eur a od konce června se snížil o dalších 3,9 miliardy eur. Stav devizových rezerv však kromě intervencí ovlivňují i výkyvy kurzu a výkonnost aktiv v bilanci centrální banky. Očekáváme, že ČNB bude muset na trhu zůstat přítomna i nadále.

Jeden z klíčových fundamentů pro korunu v podobě úrokového diferenciálu se totiž začal na pozadí rostoucích tržních úrokových sazeb v eurozóně při současném poklesu těch domácích výrazně snižovat.

Měřeno rozdílem dvouletých úrokových swapů se oproti červencovému maximu, kdy domácí výnosy převyšovaly ty z eurozóny o přibližně šest procentních bodů, zmenšil úrokový diferenciál na aktuálních 4,5 procentního bodu.

Tlaky na oslabení koruny budou podle nás spolu s celkově proinflačním vyzněním bilance rizik poslední prognózy centrální banky jedním z důvodů, proč by mohla bankovní rada navzdory holubičí většině přistoupit ve čtvrtém čtvrtletí k dalšímu navýšení základních sazeb.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB