Devizové intervence centrální banky se v červenci opět zvýšily

Názor
Česká národní banka (ČNB) v červenci intervenovala v objemu deseti miliard eur, po červnových 7,1 mld. eur. Od května do července tak ČNB kvůli obraně koruny před oslabením uzavřela spotové operace ve výši 20,5 miliardy eur, což představuje zhruba 13 procent celkových devizových rezerv.
ČNB v červenci kvůli obraně koruny před oslabením intervenovala v objemu deseti miliard eur. Ilustrační foto: FAEI.cz

Zveřejněn byl také stav devizových rezerv centrální banky ke konci srpna, který dosáhl 142,3 miliardy eur a od konce června se snížil o dalších 3,9 miliardy eur. Stav devizových rezerv však kromě intervencí ovlivňují i výkyvy kurzu a výkonnost aktiv v bilanci centrální banky. Očekáváme, že ČNB bude muset na trhu zůstat přítomna i nadále.

Jeden z klíčových fundamentů pro korunu v podobě úrokového diferenciálu se totiž začal na pozadí rostoucích tržních úrokových sazeb v eurozóně při současném poklesu těch domácích výrazně snižovat.

PSALI JSME:
Další intervenční rekord na koruně

Měřeno rozdílem dvouletých úrokových swapů se oproti červencovému maximu, kdy domácí výnosy převyšovaly ty z eurozóny o přibližně šest procentních bodů, zmenšil úrokový diferenciál na aktuálních 4,5 procentního bodu.

Tlaky na oslabení koruny budou podle nás spolu s celkově proinflačním vyzněním bilance rizik poslední prognózy centrální banky jedním z důvodů, proč by mohla bankovní rada navzdory holubičí většině přistoupit ve čtvrtém čtvrtletí k dalšímu navýšení základních sazeb.

PSALI JSME:
ČNB má za sebou další intervenční měsíc

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB