Bankovní panika v USA pravděpodobně ukončí debatu o zvýšení úrokových sazeb ČNB

Analýza
Klíčovým výsledkem dramatického pondělí na světových burzách je výrazný pokles pravděpodobnosti, kterou investoři přisuzují dalšímu zvyšování úrokových sazeb v USA.
Největší „jestřáb“ současné bankovní rady ČNB, Tomáš Holub, agentuře Reuters řekl, že by se už ke konci letošního roku mohlo v rámci bankovní rady debatovat zahájení cyklu snižování úrokových sazeb tuzemské centrální banky. Ilustrační foto: ČNB

Například banka Goldman Sachs v důsledku otřesů v segmentu menších regionálních bank přehodnotila svůj výhled ohledně postupu americké centrální banky při jejím březnovém měnověpolitickém zasedání.

Goldman Sachs nyní čeká, že klíčová sazba centrální banky USA zůstane beze změny. Ještě v polovině minulého týdne byl přitom trh přesvědčen, že centrální banka úroky zvedne, a to dokonce hned o 0,5 procentního bodu.

V důsledku zmíněných otřesů v USA se na trzích snižují očekávání ohledně dalšího utahování měnové politiky také Evropské centrální banky a Bank of England, tedy britské centrální banky. V pondělí pozdě odpoledne dluhopisové trhy předpokládaly, že americká centrální banka sníží do konce letošního roku svoji základní úrokovou sazbu o zhruba 0,8 procentního bodu (viz graf, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Pád amerických bank vyvolal na trzích paniku

Stagnovat, nebo dokonce mírně klesnout by měla také základní úroková míra ECB a britské centrální banky. Trhy míní, že pády bank nedovolí centrálním bankám pokračovat v utahování měnové politiky, k němuž přistoupily v rámci svého boje s inflací. Centrální banky totiž, jak míní trhy, nebudou chtít pokračujícím utahováním zvyšovat riziko dalších bankovních otřesů a pádů.

Navíc samotné otřesy a pády vlastně i tak, bez zvýšení úroků, zpřísňují podmínky ve finančním systému. Banky teď totiž budou obecně požadovat vyšší úrokovou přirážku, která má kompenzovat vyšší riziko, zejména, ale nejenom v segmentech, které jsou nynějšími otřesy zvláště zasaženy, jako je segment mladých technologických firem.

Pokud se zastaví zvyšování úrokových sazeb v podání zmíněných světově významných centrálních bank, odpadá klíčový argument pro zvedání klíčových úrokových sazeb České národní banky (ČNB).

PSALI JSME:
Jak Silicon Valley Bank otřásla globálním finančním trhem?

To proto, že i při ponechání její základní sazby na stávající úrovni sedmi procent bude rozpětí mezi úročením korunových aktiv a aktiv dolarových či eurových dostatečně vysoké na to, aby plnilo roli protiinflačního činitele.

Navíc ani ČNB zřejmě nebude chtít v nastalých podmínkách utahovat podmínky v tuzemské ekonomice, které pravděpodobně i tak utáhne růst pravděpodobnosti hlubších recesí v USA či v zemích EU. Hlubší recese, než s jakými se dosud počítalo, mohou být jedním z palčivě hmatatelných důsledků současných bankovních otřesů a pádů v USA.

Nejspíše tak končí debata o tom, zda by ČNB měla či neměla své sazby dále zvyšovat. Namísto toho se intenzivněji než dosud začne diskutovat, kdy sazby začít snižovat. Vždyť i největší „jestřáb“ současné bankovní rady ČNB, Tomáš Holub, v pondělí v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že by se už ke konci letošního roku mohlo v rámci bankovní rady debatovat zahájení cyklu snižování sazeb.

PSALI JSME:
Bankovní panika se z USA šíří do Evropy, akcie českých bank se výrazně propadají

Vzhledem k překotným událostem posledních hodin však nyní nelze vyloučit, že se takto debatovat začne třeba i o několik měsíců dříve. V takovém případě by se jednalo o určité „vítězství“ většiny současné bankovní rady, která si trvaleji nepřeje další zvyšování sazeb.

Jestliže by nyní musela se sazbami dolů rychleji a třeba výrazněji, kritici centrální banky žádající další zvyšování sazeb by svoji dosavadní kritiku už těžko mohli uplatňovat, a to ani ve zpětném ohlédnutí do loňských podzimních měsíců nebo těch na začátku letoška.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Panika kolem pádu Silicon Valley Bank se šíří po světě

Zavřít reklamu ×
  1. Hlavně, že v médiích žvaní jak novináři, tak „ekonomové“ o tom, jak je Michl špatný guvernér, protože nezvyšuje úrokové sazby ČNB.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.