EET jako dobrý sluha, ale špatný bič na zákazníka

Názor
Elektronická evidence tržeb (EET) je nástroj určený k evidenci a kontrole tržeb. Není náhodou, že v první vlně byl zaveden v oborech, kde „šedá“ část ekonomiky byla nejvíce rozšířena. V oborech, kde se mnoha předchozím vládám nepovedlo prosadit jiné kontrolní mechanismy, například registrační pokladny.
Proč se finanční úřad obrací na svatebčany jakožto zákazníky a chce po nich údaje, které EET účtenka neobsahuje, například počet hostů? Foto: Pixabay

Je běžné si rezervovat uzavřený prostor v restauraci, salonek nebo dokonce celou restauraci. V druhém případě bude restaurace uzavřena pro veřejnost, bude se tvářit že je mimo provoz, ale její business přesto poběží dále.

Otázkou je, jakou formou vzájemného vyúčtování si mezi sebou domluví provozovatel restaurace s hostem. Zda veškerá spotřeba bude položkově evidována a pak bude vystavena jedna velmi dlouhá účtenka evidovaná v EET. Nebo celá svatba bude zahrnuta jako komplexní zajištění celé akce, a vyrovnání proběhne formou faktury, mimo EET.

PSALI JSME:
95 svateb a jeden pohřeb

Obě formy jsou správné. Pokud by dnes fungovala elektronická fakturace mezi státem a podnikatelským sektorem, jako je tomu například ve Skandinávii, tak by finanční úřad mohl rovnou obdržet kopii této faktury elektronickou cestou, stejně jako v případě EET účtenky. Elektronická fakturace je již řadu let rozšířená a hojně využívána mnoha oblastech, například obchodem s rychloobrátkovým zbožím, logistice, výrobní sféře. Tak moderní a digitální náš eGovernment bohužel dnes není.

Z podstaty EET je systém elektronické výměny datových zpráv, mezi finančním úřadem a podnikajícím subjektem. Zhmotnění této elektronické komunikace je pak ve formě účtenky, kterou je dle Zákona o evidenci tržeb, číslo 112/2016 Sb. o EET prodávající povinen vystavit.

PSALI JSME:
Češi na svatbách šetří, dávají na ně dvě mzdy. Dříve to bylo i šest platů

Subjektem zákona jsou poplatníci daně z příjmu fyzických a právnických osob, jejichž povinností je zaslat datovou zprávou údaje o této evidované tržbě správci daně a vystavit účtenku tomu, od koho evidovaná tržba plyne. Po vydání papírové účtenky s ní může zákazník naložit dle svého uvážení, od registrace do účtenkové loterie, uchování pro případnou reklamaci, až po uložení do odpadkového koše za dveřmi obchodu.

Je s velkým otazníkem, proč se finanční úřad obrací na svatebčany jakožto zákazníky a chce po nich údaje, které EET účtenka neobsahuje, například počet hostů. Tímto zneužíváním EET se dostane celý EET projekt do negativního vnímání veřejnosti, která při dalších volbách snadno dá hlas těm, kteří přislíbí jí tohoto biče oprostit.

Autor je výkonný ředitel společnosti Editel
(Redakčně upraveno)

Sdílet:
  1. Takovéto články by měly být uváděny jako Reklama. Vztah ředitele společnosti dodávajíci elektronické systémy k vyšším nákladům firem z titulu rozrůstání státu je totiž veskre pozitivní.

    • Dobrý den, díky za Váš komentář, přestože s ním nesouhlasíme. Nejde o reklamní článek, nýbrž o pohled odborníka zveřejněný jako “Názor”.

      • Souhlasím … jde o jednostranný pohled autora na systém jménem EET. A každý systém má dvě strany mince … kdy živnostník do systému vkládá svůj čas, pro životaschopnost systému. Bez jeho vkladu by systém ani nežil – živnostník tento čas ztrácí, se kterého nemá nijaký užitek k růstu nadhodnoty z jeho činnosti, nemůže čas využít smysluplně. To je pohled těch, kteří do systému investují svůj čas. Na druhé straně, na výstupu ze systému, stojí čerpači, kteří z vyssátého času odebírají ukradenou nadhodnotu živnostníka. Chápu, že se tato odměna na straně výstupu líbí, z tohoto úhlu pohledu je tento výmysl bezpečnou a pravidelnou zásobou času pro život na výstupu. Článek je pohled, ale nikoli odborníka … jen pozorovatele na výstupu.

  2. Slavil jsem 50. V podniku, ve kterem jsme meli rezervovany salonek mi rovnou nabidli 2 moznosti. Bez papiru a bez DPH nebo s papirem a s DPH. A domnivam se, ze tak to bude i s temi svatbami. Zde byl jen rozdil ten, ze mimo salonku jela i hospoda, takze nejake DPH toho dne vykazala.

  3. Spíš by mě zajímalo, kde autor článku přišel k tomu, že EET byla v prvních vlnách zavedena v oborech, kde nejvíce kvete “šedá” ekonomika? Opravdu? Pohostinství a maloobchod? Nebude to spíš stavebnictví a úplně jiné obory, kde se točí mnohem vyšší částky? Drobný podnikatel je v naší zemi často označován jako podvodník, ne-li zloděj a ještě na ně stát klade čím dál větší nároky, ať už administrativní nebo finanční.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Průměrná hypoteční sazba padá ke dnu

V prvních třech čtvrtletích letošního roku bylo sjednáno o 17 704 hypotečních úvěrů méně než ve stejném období loňského roku. Klienti přestávají slyšet na snižování úrokových sazeb. Odrazují je vysoké ceny nemovitostí.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na hausbótu ušetříte za pozemek i daně, ale…

Poradna
Chcete žít na vodě? Teď nemyslíme týden pod stanem při sjíždění řeky s partou kamarádů. Ale celoročně si na hausbótech, plovoucích domech nebo obytných lodích užívat romantiku pobytu v přírodě, kdy pod nohama cítíte pohupující se podlahu. Není to tak složité, jak by se suchozemcům mohlo zdát, ale pokud plánujete životní změnu už na příští rok, musíte začít s prvními kroky směrem k vodě právě teď.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru