Ekonomická moc krajů v posledních letech citelně roste

Objem veřejných prostředků přerozdělovaných na úrovni krajů v posledních letech citelně narůstá, a to rychlejším tempem než objem prostředků přerozdělovaných v rámci státního rozpočtu. Státní rozpočet však pro kraje představuje stále stěžejní zdroj financování.
Některé kraje se potýkají s populačním nárůstem, který není dostatečně kompenzován adekvátně přehodnoceným přerozdělováním prostředků. To se týká například financování dopravní infrastruktury zejména ve Středočeském nebo Jihomoravském kraji. Foto: FAEI.cz

Krajská zastupitelstva, která vzejdou z voleb tohoto víkendu, tak budou disponovat bezpříkladným objemem prostředků k přerozdělení, zároveň však sepětí jednotlivých krajských rozpočtů s rozpočtem státním zůstane výrazné. Z čehož plyne potenciál pro střety krajů s ústřední vládou i v příštích letech, která poznamená zvýšená zátěž veřejných financí, související s nutností řešit ekonomické a sociální dopady koronavirové krize.

Celkové příjmy krajů činily v roce 2016 celkem 168,3 miliardy korun. V roce 2019 to už bylo 238,5 miliardy korun. To představuje nárůst o 41,7 procenta. Pro srovnání příjmy státního rozpočtu vzrostly v letech 2016 až 2019 z 1281,6 miliardy na 1523,2 miliardy korun, tedy jen o 18,9 procenta.

Přitom transfery ze státního rozpočtu a státních fondů představovaly v roce 2016 104,7 miliardy korun zmíněné částky celkových výdajů, tedy 62,2 procenta. Daňové příjmy dosahovaly 58,7 miliardy korun, tedy 34,9 procenta. V roce 2019 vykazovaly kraje příjmy z transferů ve výši už 154,2 miliardy korun, tedy 64,7 procenta, zatímco daňové příjmy odpovídaly 75 miliardám korun, tedy 31,4 procenta.

PSALI JSME:
Lepší vývoj státního rozpočtu vede k optimističtějšímu výhledu

Patrný je citelný nárůst také výdajové stránky krajských rozpočtů. Zatímco v roce 2016 činily celkové výdaje krajů 155,6 miliardy korun, v roce 2019 už to bylo 232,7 miliardy. To je nárůst o 49,6 procenta. Za stejnou dobu přitom výdaje státního rozpočtu stouply z 1219,8 miliardy na 1551,7 miliardy čili o 27,2 procenta.

Kraje v uplynulých letech i v letošním prvním pololetí hospodařily v souhrnu přebytkově. V příštím roce se však jejich hospodaření může „přetočit“ do schodku, hlavně pokud dojde ke zrušení superhrubé mzdy. To by představovalo závažný výpadek příjmu nejen na úrovni státního rozpočtu, ale kvůli nastavenému mechanismu rozpočtového určení daní i těch krajských.

Některé kraje se také potýkají s populačním nárůstem, který není dostatečně kompenzován adekvátně přehodnoceným přerozdělováním prostředků. To se týká například financování dopravní infrastruktury zejména ve Středočeském nebo Jihomoravském kraji.  Financování krajů si tak žádá hlubší reformu, která by lépe odrážela nynější stav, spíše než stav z doby jejich zřízení na přelomu tisíciletí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Středočeský kraj se rozrůstá a doplácí tak na neschopnost Prahy plánovat a stavět

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Daňové přiznání bude možné podat o měsíc později

Zatím jen o měsíc stát prodlouží termín pro podání daňového přiznání. Pokud lidé volí papírovou podobu pro přiznání daní z příjmů, bude ho možné podat bez sankce do 3. května, v elektronické verzi až do 1. června.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru