Ekonomika eurozóny mezikvartálně výrazně vzrostla

Názor
Ekonomika eurozóny dle předběžných údajů v letošním třetím čtvrtletí mezikvartálně výrazně vzrostla: HDP si připsal 12,7 procenta, což byl mnohem výraznější mezičtvrtletní růst, než čekal trh. Mezičtvrtletní růst ve třetím čtvrtletí je samozřejmě nutno vnímat optikou poklesu HDP v letošním druhém čtvrtletí, kdy byla ekonomika i celá společnost sevřena omezeními v souvislosti s první vlnou pandemie.
Do závěrečného čtvrtletí letošního roku vstupují ekonomiky eurozóny v situaci, kdy druhá vlna pandemie vede k obnovování omezení v řadě oblastí ekonomiky. Ilustrační foto: Pixabay.com

V meziročním vyjádření HDP eurozóny i nadále klesá, avšak pokles o 4,3 procenta byl ve třetím čtvrtletí o dost mírnější, než se čekalo. Pro Evropu obecně a tedy i pro eurozónu platí, že v letošním závěrečném čtvrtletí bude ekonomická aktivita nepříznivě poznamenána druhou vlnou pandemie, nicméně výsledek za třetí kvartál rozhodně představuje pozitivní překvapení.

Mezičtvrtletní růst HDP eurozóny ve třetím kvartálu činil 12,7 procenta a výrazně tak překonal očekávání trhu, jež činilo 9,6 %. Mezičtvrtletní růst ve třetím čtvrtletí byl sám o sobě dokonce výraznější, než pokles HDP v letošním druhém čtvrtletí, jenž činil 11,8 %.

V meziročním vyjádření HDP eurozóny i nadále klesá, pokles o 4,3 procenta vykázaný ve třetím čtvrtletí však představuje výrazné zmírnění v porovnání s propadem o 14,8 %, jenž byl vykázán v letošním druhém čtvrtletí.

PSALI JSME:
Druhá vlna spláchla vyhlídky na rychlé oživení ekonomiky

Údaje o výkonu HDP v letošním třetím čtvrtletí představují tzv. předběžný bleskový odhad a mohou tedy být dále zpřesňovány. Zatím také pro eurozónu jako celek nejsou k dispozici detaily, co se týče struktury HDP za letošní třetí čtvrtletí jak ve smyslu výdajů, tak ve smyslu výkonu jednotlivých odvětví průmyslu, služeb a dalších sektorů v ekonomice.

Data za jednotlivé měsíce třetího čtvrtletí, tak jak jsou zatím k dispozici, nicméně hlásí příznivé trendy v průmyslu a maloobchodu, jež se v průběhu léta zotavovaly po prudkém propadu z počátku jara. Naopak, nepříznivý dopad zvedající se druhé vlny pandemie byl patrný v sektoru služeb již v srpnu a především pak v září.

Do závěrečného čtvrtletí letošního roku vstupují ekonomiky eurozóny v situaci, kdy druhá vlna pandemie vede k obnovování omezení v řadě oblastí ekonomiky, což bude mít v závěrečných měsících nepříznivý dopad na celkovou ekonomickou aktivitu.

PSALI JSME:
Eurozóna: Dvourychlostní říjnová ekonomika

Oproti první vlně pandemie, tedy oproti jarním měsícům, jsme ale nyní v situaci, kdy i nadále funguje průmysl a mezinárodní obchod, celkový pokles ekonomické aktivity by proto neměl být zdaleka tak dramatický, jak tomu bylo v letošním druhém čtvrtletí. Mezinárodní měnový fond (MMF) ve své podzimní prognóze zveřejněné v první polovině října očekával pro letošní rok pokles HDP eurozóny o 8,3 procenta.

Dle mého názoru celoroční propad HDP nemusí být horší, než co ve své prognóze uvádí MMF, a to navzdory slabšímu výkonu ekonomiky, jenž se veškerou pravděpodobností dostaví v letošním závěrečném čtvrtletí. Osobně bych odhadoval pokles HDP eurozóny za celý letošní rok v oblasti osmi procent s tím, že pro rok 2021 i nadále platí scénář návratu ekonomiky eurozóny k růstu.

Klíčový pro výkon HDP eurozóny jak v závěru letošního roku, tak v roce 2021, bude samozřejmě dění na poli koronaviru a vývoj souvisejících omezení v ekonomice. Důležitá bude také schopnost vlád přicházet s efektivními rozpočtovými impulsy s cílem zmírnit dopady koronavirových restrikcí na ekonomiku a s podporou následnému oživení.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Podzimní výhled světové ekonomiky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.