Druhá vlna spláchla vyhlídky na rychlé oživení ekonomiky

Názor
Tento pátek se dozvíme, jak moc se tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí odrazila ode dna, statistický úřad totiž zveřejní první odhad HDP. Ten podle naší prognózy vzrostl oproti druhému čtvrtletí o zhruba pět procent, tedy zřejmě více, než se původně čekalo. Meziroční pokles ekonomiky by se tak zmírnil z jedenácti procent na necelých sedm.
Po uzavření velké části maloobchodu se teď budou zraky upínat především k průmyslu, který prozatím významně zasažen nebyl. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle dostupných měsíčních indikátorů se dařilo průmyslu i odvětví obchodu, kde k poměrně rychlému oživení ekonomické aktivity docházelo již krátce po uvolnění restriktivních vládních opatření na jaře a tento trend pokračoval také během léta. Pomohla obnovená chuť domácností spotřebovávat, která se překvapivě odrazila i ve slušných prodejích automobilů.

Obdobně pozitivní vývoj zaznamenaly rovněž okolní státy a bilance tuzemského zahraničního obchodu tak opět vykazovala výraznější přebytek. Obecný nárůst důvěry mohl vést i k tomu, že některé firmy zrealizovaly méně náročné investice, v masovém měřítku se to však nedělo.

Dobře nastartovanou ekonomiku však s příchodem podzimu zastavila druhá vlna koronaviru. Tuzemské hospodářství tak v posledním čtvrtletí letošního roku nejspíše znovu klesne a velká část či celé oživení ze třetího čtvrtletí přijde vniveč. Předchozí odhady celoročního poklesu ekonomiky budou tudíž zřejmě revidovány k výrazně horším číslům. My nyní pro letošní rok očekáváme pokles o více než sedm procent, a to budeme stále platit za spíše optimisty.

PSALI JSME:
Druhá vlna pandemie se již odráží ve zhoršené důvěře v ekonomiku

Nejhůře na tom samozřejmě bude opatřeními nejvíce zasažené odvětví služeb, zejména pohostinství, kultura a cestovní ruch. Zde během letních měsíců došlo k jen skromnému oživení, když především ve velkých městech chyběli zahraniční turisté. Tamní podnikatelé tak do druhé vlny vstupují z o poznání horší pozice a obavy o jejich celkové přežití jsou bohužel namístě. Z celého odvětví se tak zřejmě bude i nadále dařit jen IT společnostem a kurýrním službám.

Po uzavření velké části maloobchodu se teď budou zraky upínat především k průmyslu, který prozatím významně zasažen nebyl. Mnohdy spílaná průmyslová orientace naší země může být teď, stejně jako během první vlny, výhodou. Největší hrozbou je zde především nedostatek pracovníků vyplývající ze zvyšujícího se počtu uvalených karantén, navíc stále chybí pracovníci ze zahraničí. Hrozbou je také narušení zahraničního obchodu z důvodu uzavřených hranic či náhlého poklesu zahraniční poptávky. Situace kolem koronaviru se totiž zhoršuje i ve zbytku Evropy.

Držme si tak palce a udělejme vše pro to, aby se epidemiologická křivka rychle otočila a ekonomika se mohla opět svobodně nadechnout.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Eurozóna: Dvourychlostní říjnová ekonomika

×
  1. Ekonomika v ČR se už nikdy díky diktátu z Bruselu nerozjede.Jenom tak naťuknu,v roce 2030 je zákaz výroby spalovacích motorů,v Anglii od roku 2035.To elektrické Citigo naši ekonomiku fakt nezachrání.Pokud nerozjedeme ihned těžbu lithia tak jsme ztraceni.Snad už se na tom pracuje!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

NERV odmítl ekonomický lockdown

Většina členů Národní ekonomické rady vlády (NERV) na včerejším večerním jednání s vládními představiteli v čele s premiérem Andrejem Babišem odmítla zpřísnění ekonomického lockdownu. Neztotožňuje se s myšlenkou …

Čeští podnikatelé jsou optimističtí

Celková důvěra v českou ekonomiku v únoru překvapivě vzrostla. Zatímco nálada spotřebitelů se zhoršila, podnikatelé byli optimističtější. To je, vzhledem ke zhoršující se pandemické situaci, dobrá zpráva. Je vidět, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru