Ekonomika eurozóny překvapila vyšším růstem

Česká ekonomika ve třetím letošním čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,3 procenta a její růstová dynamika tak mírně zpomalila. V prvním i druhém kvartále letošního roku totiž mezičtvrtletní růst dosáhl shodných 0,4 procenta. Výsledek za třetí čtvrtletí byl mírným zklamáním, když tržní konsensus očekával pokračující růst hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 procenta mezikvartálně.
Ekonomika eurozóny překvapila vyšším růstem za třetí čtvrtletí. Oproti očekávané stagnaci mezičtvrtletního růstu HDP došlo k jeho urychlení na 0,4 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com
Ekonomika eurozóny překvapila vyšším růstem za třetí čtvrtletí. Oproti očekávané stagnaci mezičtvrtletního růstu HDP došlo k jeho urychlení na 0,4 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle komentáře Českého statistického úřadu mezičtvrtletní vzestup ekonomiky ve třetím čtvrtletí podpořila rostoucí domácí poptávka, zatímco ta zahraniční stagnovala. V letošním roce očekáváme růst české ekonomiky o skromných 0,8 procenta a příští rok jeho mírné zrychlení na 1,5 procenta.

Brzdou ekonomiky ještě nějakou dobu pravděpodobně zůstane průmysl, který čelí především nižší poptávce po průmyslovém zboží. Přetrvávající pesimismus v tuzemském průmyslu potvrdil říjnový PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), který navzdory nárůstu z 46 bodů na 47,2 b. zůstal hluboko v pásmu kontrakce.

Ekonomika eurozóny překvapila vyšším růstem za třetí čtvrtletí. Oproti očekávané stagnaci mezičtvrtletního růstu HDP v eurozóně na 0,2 procenta došlo k jeho urychlení na 0,4 procenta. Pozitivně ve třetím čtvrtletí překvapila hlavně ekonomika Španělska (+0,8 % q/q oproti očekávaným +0,6 %, pozn. aut.) a Německa (+0,2 % q/q oproti očekávaným -0,1 %).

V případě Německa bylo ale pozitivní překvapení kompenzováno revizí dat za druhý kvartál z původních -0,1 % na -0,3 procenta mezikvartálně a v meziročním vyjádření tak tamní ekonomika klesla o 0,2 procenta. Za říjen navíc ve srovnání s odhady vykázala výraznější nárůst počtu nezaměstnaných, avšak při stagnující míře registrované nezaměstnanosti na 6,1 procenta.

Mírně lepší oproti odhadům byl ve třetím čtvrtletí i výkon francouzské ekonomiky (+0,4 % q/q), na který ale působil jednorázový efekt pořádání olympijských her. Italská ekonomika naopak za očekávání zaostala, když pouze mezičtvrtletně stagnovala.

Z hlediska struktury byla hlavním zdrojem růstu ekonomiky eurozóny pravděpodobně zvyšující se spotřeba domácností. Spotřebitelský sentiment mírně vzrostl jak v Německu, tak i v samotné eurozóně. Zatímco ale důvěra v sektoru služeb stagnovala, mezi evropskými průmyslníky došlo k dalšímu prohloubení míry pesimismu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB