Na hospodářském růstu Evropy by se měly projevit levnější energie

Analýza
Evropská komise v pondělí zveřejnila svou tradiční jarní ekonomickou prognózu, jež pokrývá předpokládaný hospodářský vývoj napříč Evropskou unií. Pro EU jako celek a též pro eurozónu byl zlepšen výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) pro letošní i příští rok, přičemž příznivě by se měly na hospodářském růstu Evropy projevit levnější energie.
Na hospodářském růstu Evropy by se měly projevit levnější energie. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Obavy však zůstávají na straně vývoje inflace, konkrétně v důsledku vývoje jádrové inflace, jež v letošním prvním čtvrtletí v řadě zemí dále rostla a v případě eurozóny jako celku se tak jádrová inflace v letošních prvních měsících zvýšila. Samotný název celého dokumentu konstatuje, že se výhled ekonomiky zlepšil, nicméně některé těžké výzvy i nadále přetrvávají.

Vedle přetrvávajících cenových tlaků v podobě jádrové inflace, jež mohou mít nepříznivý dopad na kupní sílu domácností, patří na seznam rizik také nedávné otřesy v bankovních sektorech některých zemí, jež mohou vést ke zpřísnění podmínek pro poskytování bankovních úvěrů.

Uvolněná rozpočtová politika může posílit inflační tlaky a ovlivňovat měnovou politiku ve směru dalšího zpřísnění měnové politiky či udržování stávajících přísnějších měnových podmínek po delší dobu.

V porovnání s dílčí zimní prognózou, jež byla prezentována letos v únoru, byl výhled růstu HDP Evropské unie jako celku pro letošní rok zvýšen z původních 0,8 procenta na aktuální prognózu na úrovni jednoho procenta.

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny: Slabší růst HDP i spotřebitelských cen

Pro rok 2024 čerstvá prognóza očekává růstu HDP Evropské unie na úrovni 1,7 procenta, zatímco zimní prognóza z letošního února počítala s růstem HDP na úrovni 1,6 procenta. V případě eurozóny byl výhled růstu HDP pro letošní rok navýšen z 0,9 na 1,1 procenta, pro rok 2024 byla prognóza růstu navýšena z 1,5 na 1,6 procenta.

Vnímáme riziko, že skutečný růst HDP eurozóny bude slabší: Letos i příští rok pod úrovní jednoho procenta, přičemž brzdou by mělo být zpřísnění úvěrových podmínek ze strany bank. Pro českou ekonomiku předpovídá prognóza Evropské komise realistický růst HDP, respektive aktualizovaný pohled je dokonce spíše opatrný.

V případě české ekonomiky byl výhled růstu HDP pro letošní rok nepatrně zvýšen: Na 0,2 procenta poté, co únorová prognóza Evropské komise počítala s růstem 0,1 procenta. Náš odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok aktuálně činí 0,4 procenta. Pro rok 2024 počítá Evropská komise s růstem české ekonomiky na úrovni 2,6 procenta, náš odhad růstu HDP pro příští rok činí 2,8 procenta.

PSALI JSME:
ČBA: Tuzemská ekonomika vystoupila z recese, v letošním roce mírně poroste

V celoročním vyjádření bude brzdou výkonu české ekonomiky letos opět spotřeba domácností. Investiční výdaje a spotřeba vlády by ale měly táhnout výkon HDP České republiky nahoru a totéž by mělo platit o zahraničním obchodu.

V roce 2024 by již spotřeba domácností měla růst a měla by hrát roli hlavního tahouna růstu české ekonomiky jako celku s tím, jak pokles inflace a solidní růst průměrné nominální mzdy povedou k růstu reálných příjmů domácností. Evropská komise sdílí předpoklad, že inflace v české ekonomice bude v průběhu letošního roku klesat a tento trend se dále prohloubí v příštím roce.

Evropská komise pro letošek očekává inflaci v české ekonomice na úrovni 11,9 procenta a v roce 2024 by měla inflace činit 3,4 procenta. Zmíněné údaje jsou ovšem počítány skrze harmonizovaný index spotřebitelských cen, tedy metodikou Eurostatu, jež se odlišuje od metodiky Českého statistického úřadu (ČSÚ).

PSALI JSME:
Inflace sice zpomaluje, ale stále je v Česku jednou z nejvyšších v EU

„Národní inflace“, tak, jak ji měří ČSÚ, může být poměrně viditelně nižší, než co vykazuje metodika Eurostatu: Metodika Eurostatu totiž nezahrnuje imputované nájemné, a to nyní v případě metodiky tuzemských statistiků působí coby faktor, jenž tlačí českou inflaci dolů.

Náš odhad průměrné inflace v české ekonomice dle metodiky ČSÚ činí pro letošní rok 10,4 procenta, prognóza České národní banky (ČNB) z počátku letošního května viděla průměrnou celoroční inflaci na úrovni 11,2 procenta.

V příštím roce by ale již inflace měla klesnout do oblasti dvouprocentního inflačního cíle: Náš odhad celoroční průměrné inflace pro rok 2024 činí 2,3 procenta, nedávno zveřejněná prognóza z dílny centrální banky předpokládá inflaci na úrovni 2,1 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Inflace již brzy klesne na jednocifernou úroveň

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmyslu chybí nové zakázky

Situace v českém průmyslu se nezměnila k lepšímu ani v květnu. Index nákupních manažerů (PMI) sice už nepoklesl, nicméně stagnoval na velmi slabých 42,8 bodech. A to neznamená nic jiného než útlum.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB